Постанова № 42943489, 17.02.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
17.02.2015
Номер справи
522/621/15-а
Номер документу
42943489
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/621/15-а

Провадження №2-а/522/201/15ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2015 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Єршова Л.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якому просить визнати неправомірним дії щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% від суми місячної зарплати, визнати незаконним рішення про відмову у перерахунку пенсії, зобов'язати зробити перерахунок пенсії, виходячи з розміру призначеної пенсії - 90% від суми місячного заробітку, у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням поданої довідки прокуратури Одеської області від 10.07.2012 р. №64 про новий посадовий оклад та загальний розмір місячної зарплати, та здійснити відповідні виплати.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він з 13.09.1991 року по 30.12.2010 року працював в органах прокуратури Одеської області, та згідно наказу №1826-к від 29.12.2010 року був звільнений з посади начальника відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням свободи громадян, прокуратури Одеської області на підставі ст.38 КЗпП України, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Таким чином, він має право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку у розмірі 90 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Він з 03.11.2003 року перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Біляївського району, м. Білгород-Дністровський та Приморського району м. Одеси та, у зв'язку із звільненням із органів прокуратури 30.12.2010 року, йому була перерахована пенсія за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від заробітку у розмірі 7040,02 грн., нараховану із заробітної плати 7822,24грн. На час призначення пенсії його стаж роботи становив понад 30 років, у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури 19 років 3 місяці 17 днів. Оскільки згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 пройшло збільшення посадових окладів працівників прокуратури, що було підставою для перерахунку уже призначеної пенсії, він 06.08.2012 року подав відповідну заяву до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси з необхідними документами, в тому числі з довідкою прокуратури Одеської області від 10.07.2012 р. №64 про те, що заробітна плата начальника відділу прокуратури Одеської області з 14.06.2012 року всього складає 10451,06 грн. За цією заявою йому було здійснено перерахунок пенсії, яка у теперішній час становить 8360,85 грн., що становить 80 відсотків від вищевказаної заробітної плати, у той час, як законом передбачено здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, що має складати понад 9405,95 грн. Таким чином, Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси було проведено перерахунок пенсії не вірно, з порушенням та не правильним застосуванням законодавства, яке регулює це питання, тобто не у розмірі 90 відсотків із заробітку, а у розмірі 80 відсотків із заробітку, що є незаконним та порушує його соціальні права пенсіонера прокуратури. 13.01.2015 року він звернувся до начальника Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси із заявою, в якій просив надати інформацію про перерахунок пенсії та провести перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 року. 14.01.2015 р. за №7\Ж-11 він отримав відповідь начальника Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якій зазначено, що з 01.10.2011 року Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсії за вислугу років призначаються в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Одночасно повідомлено, що йому проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 року у відповідності з новою редакцією ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яку обчислено із заробітку 10451,06 грн. та розмір якої з 01.07.2012 становить 8360,85 грн., тобто 10451,06 х 80%. Позивач вважає, що відмова у перерахунку пенсії з розрахунку 90% від заробітку є протиправною та не відповідає діючому законодавству.

Позивач у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав заяву, в якій просить розглядати справу за його відсутності у порядку письмового провадження.

Представник відповідача надав заперечення проти задоволення позову, посилаючись на те, що діючим законодавством України не передбачено підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу. При цьому, просив розглянути справу за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, та отримує пенсію на підставі ст. 50-1 Закону України " Про прокуратуру".

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 58 зазначеного Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція га облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. ч. 1,2,3 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 09.08.2003 року, яка діяла на момент призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.

Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України " Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюється також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько - слідчих посад і посад у науково - навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у низ стажу роботи, передбачених даною статтею.

На підставі Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року, ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" було викладено в наступній редакції:

"Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".

Так згідно з ч. 2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 13.06.2012 року) пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення позивачем за призначенням пенсії.

Таким чином, ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року встановлює 80-відсотковий розмір пенсії, яка призначається після набрання чинності Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року, та не є підставою зменшення 90-відсоткового розміру раніше призначеної законної пенсії.

Відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлено законами України (в тому числі Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках від заробітної плати, яка діяла на момент призначення пенсії та не може застосовуватись норма, яка значно звужує обсяг прав пенсіонера при перерахунку його пенсії у порівнянні з обсягом прав, який існував на день призначення йому пенсії.

Така правова позиція відповідає судовій практиці, що склалась у відповідності до рішення Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, починаючи з 15.07.2014 року.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що рішення відповідача про відмову у перерахунку позивачу пенсії є необґрунтованим та таким, що суперечить чинному законодавству. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати неправомірним дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо обмеження під час перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% від суми місячної зарплати.

Визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 14.01.2015 р. за №7\Ж-11 про відмову у перерахунку пенсіїОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси зробити перерахунок пенсіїОСОБА_1з 15.07.2014 року, виходячи з розміру призначеної пенсії - 90% від суми місячного заробітку, у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 1130-15 від 09.08.2003 року, з урахуванням поданої довідки прокуратури Одеської області від 10.07.2012 р. №64 про новий посадовий оклад та загальний розмір місячної зарплати, та здійснити відповідні виплати.

Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л. С. Єршова

17.02.2015