Справа № 199/9702/14-а (2-а/201/29/2015)
УХВАЛА
02 березня 2015 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді Черновського Г.В.,
при секретарі Шнейдеріс А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом Громадської організації Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація в інтересах члена організації ОСОБА_1 до виконуючого обовязки головного лікаря комунального закладу Центр первинної медико-санітарної допомоги № 11 Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2, заступника головного лікаря комунального закладу Центр первинної медико-санітарної допомоги № 11 Дніпропетровської міської ради з експертизи тимчасової непрацездатності ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 24 грудня 2014 року вищезазначену адміністративну справу було направлено за підсудністю до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, яка ухвалою від 17 січня 2015 року була прийнята до провадження судді Черновського Г.В.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд постановляє ухвалу про залишення заяви без розгляду, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Так, згідно з наданими позивачем документів Громадська організація Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація діє без статусу юридичної особи. Відсутність статусу юридичної особи встановлено витягом з протоколу № 1 від 15 вересня 2014 року установчих зборів засновників Громадської організації Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація.
Захист у судах прав та інтересів інших осіб є однією з гарантій реалізації конституційного права кожного на судовий захист і полягає у зверненні до суду державних органів, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб, яким законом надано право звертатися із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб (стаття 45 Цивільного процесуального кодексу України; стаття 60 Кодексу адміністративного судочинства України; абзац 3 ч. 1 статті 2, ч. 2 статті 21, стаття 28 господарського процесуального кодексу України).
Правові та організаційні засади діяльності громадських організацій визначені в Законі України Про громадські об'єднання від 22 березня 2012 року № 4572-VI. Громадська організація це добровільне об'єднання фізичних осіб для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів (ч. 1, 3 ст. 1). Засновниками та членами (учасниками) громадської організації як виду громадського об'єднання є фізичні особи, які можуть утворювати громадську організацію зі статусом або без статусу юридичної особи (ч. 2, 3, 5 ст. 1). Необхідним елементом створення громадської організації як юридичної особи є її реєстрація в порядку, визначеному ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з урахуванням особливостей, установлених Законом України Про громадські об'єднання (ч. 1 ст. 12). Така реєстрація передбачає, зокрема, внесення відомостей про громадську організацію до Реєстру громадських об'єднань і до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також видачу свідоцтва про реєстрацію громадського об'єднання як громадської організації.
Конституційний Суд України (Рішення від 28 листопада 2013 року № 12-рп/2013) виходить з того, що громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено її статутними документами та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
Витягом з протоколу № 1 від 15 вересня 2014 року установчих зборів засновників Громадської організації Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація вирішено створити правозахисну організацію без статусу юридичної особи, яка буде здійснювати свою діяльність з основною метою здійснення та для захисту членів організації законних соціальних, економічних, творчих, культурних, екологічних, трудових та інших інтересів, які не суперечать законодавству, однак дана правова організація діє без статуту, та з наданих документів не вбачається її повноваження на звернення з позовними заявами до суду.
На даний час відсутній відповідний закон, який визначає право громадської організації (яка діє без утворення юридичної особи) звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
Статтею 21 ЗУ Про громадські об'єднання, визначені права громадських об'єднань, зокрема, (п. 2 ч. 1) звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами.
Однак, в зазначеному законі не визначено право даної громадської організації звертатися до суду з позовними заявами для захисту прав та інтересів інших осіб.
Відповідно ч. 2 ст. 50 КАС України, позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), субєкти владних повноважень. Отже громадська організація, що діє без статусу юридичної особи не може бути позивачем у суді.
Статтею 48 КАС України, визначена адміністративна процесуальна правосубєктність, а саме: здатність мати процесуальні права та обовязки. Адміністративна процесуальна правосубєктність визначається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами Автономної республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Отже в силу зазначеної статті, Громадська організація, що діє без статусу юридичної особи не наділення адміністративною процесуальною правосубєктністю та не наділена здатністю мати процесуальні права та обовязки в адміністративному судочинстві.
За даних обставин вважаю за необхідне дану адміністративну позовну заяву залишити без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч.1 ст. 155, 165 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Адміністративну позовну заяву Громадської організації Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація в інтересах члена організації ОСОБА_1 до виконуючого обовязки головного лікаря комунального закладу Центр первинної медико-санітарної допомоги № 11 Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2, заступника головного лікаря комунального закладу Центр первинної медико-санітарної допомоги № 11 Дніпропетровської міської ради з експертизи тимчасової непрацездатності ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії залишити без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 5 днів з дня отримання ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.
ОСОБА_4 Черновськой