Рішення № 42933657, 26.02.2015, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.02.2015
Номер справи
753/21374/14-ц
Номер документу
42933657
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/21374/14-ц

провадження № 2/753/1329/15

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" лютого 2015 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:

головуючої судді - Лужецькій О.Р.,

при секретарі - Цибулюк М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальність «Рада» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Рада» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, в якому просило стягнути з відповідача, який є власником квартири АДРЕСА_1 заборгованість за житлово-комунальні послуги в сумі 2 546 грн. 64 коп., посилаючись на те, що внаслідок несумлінного ставлення відповідача до своїх обов'язків по сплаті сум за спожиті житлово-комунальні послуги, позивач зазнає збитків стосовно утримання будинку. Також позивач просив стягнути з відповідача понесені ним витрати на оплату судового збору в загальному розмірі 243, 60 грн.

В судове засідання представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позовну заяву в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала з підстав, зазначених у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи, вказавши, що балансоутримувачем та управителем будинку АДРЕСА_1 є ОСББ «13-й квартал». Крім того, вважає, що між нею та позивачем не виникло договірних відносин з приводу надання та оплати житлово-комунальних послуг.

Повно і всебічно вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи позивач є організацією, яка обслуговує будинок АДРЕСА_1 та здійснює поточний ремонт житлового будинку та прибудинкої території.

Відповідно до Свідоцтва про право власності, виданого ГУ Житлового забезпечення Виконавчого органу Київської міської ради 16.08.2004 року квартира АДРЕСА_1 та складається з 2 кімнат, житловою площею 37.40 кв.м., загальною площею 79,40 кв.м., належить ОСОБА_2 на праві приватної власності.

Згідно ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 151 Житлового кодексу України передбачено, що громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов'язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.

12.02.2002 року між позивачем та відповідачем було укладено Договір про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території (далі - Договір), за умовами якого позивач надає комунальні послуги та послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території за адресою АДРЕСА_1, а відповідач своєчасно оплачує надані послуги за встановленим тарифом у строки та на умовах, передбачених договором (а.с.7-10).

Відповідно до п.п. 2.2.4 Договору відповідач взяв на себе зобов'язання вносити передбачену плату за послуги не пізніше 1-го числа наступного місяця, який слідує за розрахунковим.

Сторонами погоджено, що за п.п. 5.4. Договору платню за комунальні та інші послуги Підприємство нараховує Співвласнику з 14.04.2003 року.

Закон України "Про житлово-комунальні послуги" регулює основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Статтями 20, 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Відповідно до ст. 162 Житлового кодексу України, п. 30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2006 р. № 45, споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати надані йому житлово-комунальні послуги та витрати на утримання будинку і прибудинкової території пропорційно до загальної площі належної йому квартири.

Згідно з положенням ст. 32 Закону «Про житлово-комунальні послуги» розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 своєчасно та в повному обсязі не сплачує вартість наданих послуг з лютого 2014 року, внаслідок чого виникла заборгованість за житлово - комунальні послуги, яка станом на 31 жовтня 2014 року складає 2 546 грн. 64 коп., з яких: 2 071 грн. 55 коп. - сума основного боргу; 417 грн. 90 коп. - інфляційна складова; 57 грн. 19 коп. - 3% річних.

Докази звернення відповідачів в установленому законодавством порядку з претензіями щодо надання неякісних житлово-комунальних послуг чи будь-які інші претензії у матеріалах справи відсутні.

Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд критично ставиться до твердження відповідача про відмову сплачувати за житлово-комунальні послуги позивачу, виходячи з наступного.

В силу статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" основна діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинку та прибудинкової території, тощо.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання після набуття статусу юридичної особи може прийняти на власний баланс весь житловий комплекс.

Житловий комплекс - це не тільки квартири, а єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком разом із спорудами та інженерними мережами (стаття 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").

Частиною 6 статті 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що передача майна відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМ України).

Постановою КМ України від 11 жовтня 2002 року N 1521 "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" затверджено Порядок передачі майна на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Порядок).

Пунктами 2 та 5 Порядку передбачено, що передача житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відбувається разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) після прийняття загальними зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відповідного рішення та у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.

Цей Порядок встановлює процедуру такої передачі на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як житлових комплексів, що перебували на балансах ЖЕКів та інших організацій, так і новозбудованих житлових комплексів.

Законом України від 24 червня 2004 року "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" загальні збори ОСББ можуть прийняти рішення про прийняття свого будинку на баланс. Ця процедура проводиться згідно постанови КМУ № 1521, якою затверджена форма акту і порядок прийому-передачі будинку.

Будь-яких належних в розумінні ст.ст. 57, 58 ЦПК України доказів того, що спірний будинок прийнятий на баланс ОСББ «13 квартал» суду не надано. Крім того, доказів на підтвердження того, що договір про участь на утримання будинку та прибудинкової території, укладений між ОСОБА_2 та ТОВ «Рада» було розірвано, визнано недійсним чи припинено, а також те, що ТОВ "Рада" припинено надання послуг суду не надано. Споживачі зобов'язані оплачувати житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Виходячи з вищевикладеного, позовні вимоги щодо стягнення плати за житлово-комунальні послуги у період часу з 01.02.2014 року по 01.10.2014 року, надані ТОВ «Рада», є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Статтею 88 ЦПК України передбачено, що стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача сплачені позивачем судові витрати: а саме - судовий збір в розмірі 243, 60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 15, 60, 61, 169, 208, 209, 212-215 ЦПК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 66, 67, 68 ЖК України, ст. 322ЦК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов Товариства з обмеженою відповідальність «Рада» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код) на користь Товариства з обмеженою відповідальність «Рада» (код ЄДРПОУ 30300272, МФО 380377, р/р 26001301001601 в АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» м. Києва) заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 2 546 (дві тисячі п'ятсот сорок шість) грн. 64 коп., з яких: 2 071 (дві тисячі сімдесят одна) грн. 55 коп. - сума основного боргу; 417 (чотириста сімнадцять) грн. 90 коп. - інфляційна складова; 57(п'ятдесят сім) грн. 19 коп. - 3% річних.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код) на користь Товариства з обмеженою відповідальність «Рада» (код ЄДРПОУ 30300272, МФО 380377, р/р 26001301001601 в АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» м. Києва) витрати по сплаті судового збору в сумі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання його копії.

СУДДЯ О.Р. ЛУЖЕЦЬКА