Постанова № 42928081, 23.02.2015, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
23.02.2015
Номер справи
924/971/14
Номер документу
42928081
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" лютого 2015 р. Справа№ 924/971/14

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Зеленіна В.О.

суддів: Шевченка Е.О.

Ткаченка Б.О.

при секретарі: Волуйко Т.В.

Представники сторін:

прокурор:Греськів І.І., посвідчення;

позивача:не з'явився;

відповідача:не з'явився;

третя особа:не з'явився;

розглянувши апеляційну скаргу Заступника прокурора Хмельницької області

на рішення господарського суду міста Києва від 03.12.2014

у справі № 924/971/14 (головуючий суддя: Підченко Ю.О., судді: Пукшин Л.Г., Мудрий С.М.)

за позовом Заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави та органу державної влади Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області

до 1. Хмельницької обласної ради;

Комунального підприємства "Комунальники" Хмельницької обласної ради;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Реєстраційна служба Хмельницького управління юстиції Хмельницької області м. Хмельницький

про визнання недійсним та скасування рішення Хмельницької обласної ради і розпорядження голови обласної ради, скасування рішень державного реєстратора та визнання недійсним свідоцтва про право власності

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду міста Києва від 03.12.2014 року по справі № 924/971/14 позовні вимоги задоволено частково.

Визнано недійсним рішення VІ скликання Хмельницької обласної ради від 19.06.2013 р. за №33-16/2013 "Про прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області приміщень, що знаходяться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2".

Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду, заступник прокурора Хмельницької області звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції частково та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Скарга мотивована тим, що господарським судом міста Києва не в повному обсязі були з'ясовані обставини, що мають значення для справи, а також були порушені, неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 23.01.2015, прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено до розгляду на 23.02.2015р.

23.02.2015 позивач, відповідач, третя особа в судове засідання не з'явились, повноважних представників в судове засідання не направили, про причини неявки суд не повідомили, не зважаючи на те, що були повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги належним чином відповідно до вимог ст. 64, 86 Господарського процесуального кодексу України.

Суд вважає, що зазначені обставини не є перешкодою для розгляду справи, оскільки про дату, час і місце судового розгляду справи позивач, відповідач, третя особа повідомлені належним чином.

Статтею 99 ГПК України передбачено, що в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі.

Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

З метою не порушення та не обмеження скаржника у здійсненні прав, передбачених п. 1 ст. 6 § 1, ст. 8, ст. 13 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікована Верховною Радою України (Закон України від 17.07.97 N 475/97-ВР), колегія суддів вважає можливим, відповідно до ст. 75 ГПК України, здійснити перевірку рішення суду першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними в справі документами.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

23.02.2015 прокурор в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу і просив суд її задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, колегія суддів встановила наступне.

15.04.2013 голова Хмельницької обласної державної адміністрації звернувся до голови Хмельницької обласної ради з листом в якому просив розглянути питання щодо можливості прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ та міст Хмельницької області із збереженням екологічного профілю приміщення адміністративно-лабораторного корпусу загальною площею 1213,5 кв.м. та приміщення гаражів загальною площею 144,2 кв.м. за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2.

19.06.2013 рішенням VІ скликання Хмельницької обласної ради за №33-16/2013 "Про прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області приміщень, що знаходяться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2" вирішено:

"1. Прийняти у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області приміщення, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2, з метою розміщення в них Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, а саме:

- приміщення адміністративно-лабораторного корпусу загальною площею 1 213,5 кв.м.;

- приміщення гаражів загальною площею 144,2 кв.м.

2. Доручити голові обласної ради затвердити склад комісії з приймання-передачі зазначених приміщень у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради В. Осадчого та постійну комісію обласної ради з питань власності, приватизації та інвестицій".

22.07.2013 розпорядженням голови Хмельницької обласної ради №123/2013-0 "Про затвердження складу комісії з приймання-передачі приміщень, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2 у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області":

1. Затверджено склад комісії з приймання-передачі приміщень, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2 у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області.

2. Управлінню з питань спільної власності територіальних громад та економічного розвитку обласної ради надати акти приймання-передачі вище зазначених приміщень на затвердження голові обласної ради до 31.08.2013 р.

3. Контроль за виконанням цього розпорядження покладено на заступника голови обласної ради В. Осадчого.

12.12.2013 державним реєстратором реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції прийнято рішення про проведення державної реєстрації права власності на згадані приміщення за Хмельницькою обласною радою та видано свідоцтво про право власності за №14521644, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 12.12.2013 р. №14521965.

10.12.2013 на підставі розпорядження голови Хмельницької обласної ради №216/2013-о приміщення адміністративно - лабораторного корпусу та гаражів закріплено за КП "Комунальники".

14.12.2013 КП "Комунальники" було подано заяву до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції про державну реєстрацію права господарського відання на нерухоме майно приміщення адміністративно - лабораторного корпусу та гаражів по вул. І. Франка, 2/2 в м. Хмельницькому.

14.12.2013 р. за результатами розгляду заяви, державним реєстратором прийнято рішення про проведення державної реєстрації права господарського відання на згадані приміщення за КП "Комунальники", що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 14.12.2013 р. №14615331.

Як вбачається з матеріалів справи підставою для звернення прокурора з позовом у даній справі стало те, що зазначені рішення Хмельницької обласної ради від 19.06.2013 р. та розпорядження голови Хмельницької обласної ради від 10.12.2013 р., рішення державного реєстратора від 12.12.2013 р. та від 14.12.2013 р. прийняті з порушеннями вимог чинного законодавства, а тому просив суд:

- визнати недійсним рішення Хмельницької обласної ради від 19.06.2013 р. №33-16/2013 про прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області приміщення адміністративно-лабораторного корпусу та гаражів, що знаходяться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2 загальною вартістю 1 789 070,00 грн.;

- визнати недійсним розпорядження голови Хмельницької обласної ради від 10.12.2013 р. №216/2013-о про закріплення за Комунальним підприємством "Комунальники" Хмельницької обласної ради приміщення по вул. І. Франка, 2/2 в м. Хмельницькому;

- скасувати рішення державного реєстратора від 12.12.2013 р. і 14.12.2013 р. про проведення державної реєстрації права власності та господарського відання на приміщення адміністративно-лабораторного корпусу та гаражів по вул. І. Франка, 2/2 в м. Хмельницькому за Хмельницькою обласною радою та Комунальним підприємством "Комунальники" Хмельницької обласної ради;

- визнати недійсним свідоцтво про право власності №14521644.

З оскаржуваного рішення вбачається, що задовольняючи частково позовні вимоги місцевий господарський суд виходив з того, що право власності на спірні приміщення належать державі в особі Верховної ради України (в оперативному управлінні позивача), що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 15.12.2004. Відповідно до вимог ст. 4 Закону України „Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", вказане здійснюється виключно за рішенням Кабінету Міністрів України або органом, уповноваженим управляти державним майном.

Проте, в той же час відмовляючи в скасуванні рішень державного реєстратора від 12.12.2013, 14.12.2013 про проведення державної реєстрації права власності та господарського відання на приміщення адміністративно - лабораторного корпусу та гаражів за Хмельницькою обласною радою і комунальним підприємством „Комунальники" місцевим господарським судом зазначено про порушення норм матеріального права, які не підлягають застосуванню до вказаних правовідносин.

Зокрема встановлено, що відповідно до ст. 19 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження" державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили і відповідно позивач не позбавлений можливості та права зареєструвати належне йому на праві власності майно на підставі рішення суду.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги є такими, що підтверджуються матеріалами справи, а тому дають підстав для частково скасування прийнятого у справі судового рішення з огляду на наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Враховуючи зазначене, оскаржувані рішення прийняті з перевищенням наданих законом повноважень, без наявності необхідних підстав, що суперечить вимогам діючого законодавства.

Згідно ч. 2 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про обґрунтованість визнання недійсним рішення VІ скликання Хмельницької обласної ради від 19.06.2013 р. за №33-16/2013 "Про прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області приміщень, що знаходяться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2".

В той же час, колегія суддів не погоджується з висновками місцевого господарського суду, які стали підставою для відмови в скасуванні рішень державного реєстратора від 12.12.2013, 14.12.2013 про проведення державної реєстрації права власності та господарського відання на приміщення адміністративно - лабораторного корпусу та гаражів за Хмельницькою обласною радою і комунальним підприємством „Комунальники" з огляду на наступне.

Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 15.12.2004 № 5868431, право власності на спірні приміщення зареєстровані за державою в особі Верховної ради України та знаходяться в оперативному управлінні позивача.

До того ж, згідно ст. 26 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження" у разі скасування на підставі рішення суду, рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

З огляду на зазначене, рішення державного реєстратора від 12.12.2013 і 14.12.2013 про проведення державної реєстрації права власності та господарського відання на спірні приміщення підлягають скасуванню.

Крім цього, місцевим господарським судом безпідставно відмовлено в задоволенні позовних вимог про визнання недійсним свідоцтва № 14521644 від 12.12.2013 про право власності за Хмельницькою обласною радою на спірні приміщення, в зв'язку з тим, що воно не може виступати предметом спору.

Статтями 21, 393 ЦК України передбачено визнання судом незаконним і скасування правового акта Індивідуальної дії, виданого органом державної влади або місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Тобто, підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.

В зв'язку з зазначеним вище, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду міста Києва від 03.12.2014 року по справі № 924/971/14 прийняте з неправильним застосуванням норм процесуального та матеріального права, що підтверджується фактичними обставинами та матеріалами справи, а тому відповідно до положень п. 1, 2 ч. 1 ст. 104 ГПК України підлягає частковому скасуванню, з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103 -105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу заступника прокурора Хмельницької області задовольнити.

2. Рішення господарського суду міста Києва від 03.12.2014 року по справі № 924/971/14 скасувати частково.

3. Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги Заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави та органу державної влади Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області задовольнити в повному обсязі.

4. Резолютивну частину рішення господарського суду міста Києва від 03.12.2014 року по справі № 924/971/14 викласти в наступній редакції:

« 1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним рішення Хмельницької обласної ради від 19.06.2013 р. №33-16/2013 про прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області приміщення адміністративно-лабораторного корпусу та гаражів, що знаходяться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2 загальною вартістю 1 789 070,00 грн.

3. Визнати недійсним розпорядження голови Хмельницької обласної ради від 10.12.2013 р. №216/2013-о про закріплення за Комунальним підприємством "Комунальники" Хмельницької обласної ради приміщення по вул. І. Франка, 2/2 в м. Хмельницькому.

4. Скасувати рішення державного реєстратора від 12.12.2013 р. і 14.12.2013 р. про проведення державної реєстрації права власності та господарського відання на приміщення адміністративно-лабораторного корпусу та гаражів по вул. І. Франка, 2/2 в м. Хмельницькому за Хмельницькою обласною радою та Комунальним підприємством "Комунальники" Хмельницької обласної ради.

5. Визнати недійсним свідоцтво про право власності №14521644.

6. Стягнути з Хмельницької обласної ради (29005, м. Хмельницький, майдан Незалежності, Будинок рад; ідентифікаційний код 00022651) в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 609 (шістсот дев'ять) грн. 00 коп.

7. Стягнути з Комунального підприємства "Комунальники" Хмельницької обласної ради (29009, м. Хмельницький, вул. Толбухіна, 3; ідентифікаційний код 03336387) в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 609 (шістсот дев'ять) грн. 00 коп.»

5. Стягнути з Хмельницької обласної ради (29005, м. Хмельницький, майдан Незалежності, Будинок рад; ідентифікаційний код 00022651) в доход Державного бюджету України 456 (чотириста п'ятдесят шість) грн. 75 коп. судового збору за розгляд справи судом апеляційної інстанції.

6. Стягнути з Комунального підприємства "Комунальники" Хмельницької обласної ради (29009, м. Хмельницький, вул. Толбухіна, 3; ідентифікаційний код 03336387) в доход Державного бюджету України 456 (чотириста п'ятдесят шість) грн. 75 коп. судового збору за розгляд справи судом апеляційної інстанції.

7. Видачу наказів доручити господарському суду міста Києва.

8. Матеріали справи № 924/971/14 повернути до господарського суду міста Києва.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя В.О. Зеленін

Судді Е.О. Шевченко

Б.О. Ткаченко