Постанова № 42926653, 24.02.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2015
Номер справи
823/19/15
Номер документу
42926653
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2015 року справа № 823/19/15

м. Черкаси

09 год. 42 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Паламара П.Г.,

при секретарі - Овсієнку О.І.,

за участю відповідача ОСОБА_1 - особисто, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області (далі - позивач) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України (р/р 31214201700001 в ГУ ДКСУ у Київській області, м.Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 37955989) кошти у розмірі 12 370,17 грн., що еквівалентно 776,16 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, а саме: 28.07.2014.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 28.07.2014 під час перевірки було проведено зважування транспортного засобу та встановлено його масу 40,85 т. на підставі чого управлінням Укртрансінспекції у Кіровоградській області була нарахована відповідачу плата за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 776,16 євро відповідно до розрахунку № 91 від 28.07.2014.

Вказана сума, на момент її нарахування, дорівнювала 12370 грн. 17 коп. і відповідачем сплачена не була.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

28.07.2014 на підставі направлення на перевірку від 28.07.2014 № 020913, інспекторами управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області, проведено рейдову перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства про автомобільний транспорт.

28.07.2014, в ході зазначеної перевірки, було проведено зважування вищевказаного транспортного засобу та встановлено його масу 40,85 т., про що складено довідку результатів здійснення габаритно-вагового контролю на автомобільній дорозі Н-01, Київ-Знам'янка км 241+800.

За результатами перевірки транспортного засобу марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1, який належить ОСОБА_2, був складений акт № 002083про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 28.07.2014, яким зафіксовано перевищення нормативно-допустимих параметрів навантаження на вказаний автомобіль. Водія з вказаним актом було ознайомлено.

До вищевказаного акту було зроблено розрахунок № 91 від 28.07.2014 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно якого нараховано до сплати 776,16 євро за перевищення нормативних параметрів.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5Правил дорожнього руху. Відповідно до п. 22.5Правил дорожнього рухуУкраїни, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну - масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги»передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно з пунктами 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п. 31.1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.

Пунктом 3 вказаної постанови передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

На підставі викладеного управлінням Укртрансінспекції у Кіровоградській області була нарахована відповідачу плата за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 776,16 євро відповідно до розрахунку № 91 від 28.07.2014.

Суд зазначає, що згідно підпункту 37 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті» № 299 від 17.07.2014, Укртрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Чинним законодавством не передбачене право жодного державного органу, в тому числі Укртрансінспекції на примусове стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування у випадку не сплати їх в добровільному порядку.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного необхідно відмовити.

Щодо питання про розподіл судових витрат суд зазначає наступне.

Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674визначено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру до адміністративного суду становить 2% розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1827,00 грн.) та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат (4872,00 грн.).

Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10% розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Проте, відповідно до частини першоїстатті 88 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з частиною другоюстатті 88 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Так, ухвалою суду від 27.01.2015 задоволено клопотання позивача у справі - управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області та відстрочено сплату судового збору у даній справі до часу постановлення судом рішення за наслідками розгляду справи по суті спору.

Суд звертає увагу на те, що коло суб'єктів які звільняються від обов'язку сплачувати судовий збір передбаченостаттею 5 Закону України «Про судовий збір». Оскільки законодавець не наділив Укртрансінспекцію пільгами щодо сплати судового збору, то Держава повинна вживати заходів для забезпечення видатків бюджетних установ спрямованих на сплату такого при зверненні до суду.

Зважаючи на відмову в задоволені заявлених позовних вимог, в силу положень частини четвертоїстатті 94 Кодексу адміністративного судочинства Українипідстав для стягнення судового збору з відповідача немає, оскільки позивачем у справі є суб'єкт владних повноважень.

За таких обставин суд доходить висновку про необхідність стягнення належного до сплати судового збору у розмірі 1827,00 грн. з позивача.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, ст. ст. 158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з управління Укртрансінспекціїу Кіровоградській області (ідентифікаційний код 38268734) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст постанови виготовлений 26 лютого 2015 року