Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 лютого 2015 р. № 2а-9430/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рубан. В.В.,
за участі
секретаря судового засідання -Салацької Я.І.,
представника позивача - Новохацької Н.Є.,
представника відповідача -Куроп"ятник Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Золота нива 1" до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватне підприємство "Золота нива 1", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби, в якому просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 01.06.2012 року № 0000371511, № 0000381511, № 0000391511, № 0000401511, № 0000411511, № 0000421511.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду у справі № 2а-943 0/12/2070 від 26.09.2012р. за адміністративним позовом ПП «Золота нива 1» до Ізюмської ОДПІ Харківської області ДПС про скасування податкових повідомлень-рішень позовні вимоги були задоволені у повному обсязі - податкові повідомлення-рішення Ізюмської ОДПІ Харківської області ДПС № 0000371511 від 01.06.2012р., № 0000381511 від 01.06.2012р., № 0000391511 від 01.06.2012р., № 0000401511 від 01.06.2012р., №0000411511 від 01.06.2012р., № 0000421511 від 01.06.2012р. скасовані.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду у справі № 2а-943 0/12/2070 від 17.01.2013р. у задоволенні апеляційної скарги відповідача відмовлено, постанова суду першої інстанції залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.10.2014р. у справі № 2а-9430/12/2070 (касаційне провадження № К/800/10518/13) постанову Харківського окружного адміністративного суду у справі № 2а-9430/12/2070 від 26.09.2012р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду у справі № 2а-9430/12/2070 від 17.01.2013р. скасовано; справу направлено на новий розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.
Протокольною ухвалою суду відповідач Ізюмська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області Державної податкової служби замінена правонаступником - Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав, просив вимоги задовольнити пославшись на те, що згідно договорів оренди землі, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 07.10.2009р. за № 040967200291,№ 040967200292, № 040967200293, № 040967200294, № 040967200295, №040967200296,№ 040967200297, № 040967200300, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Левківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. При цьому згідно з п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1"для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Левківської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області", розробленою Об'єднанням "Регіональна Спілка "Інмок" 24.02.2009р., затвердженою рішенням ХLIІІ сесії районної ради V скликання від 20.01.2009р. № 421- V.
Виходячи зі змісту Технічних документацій, при визначенні нормативної грошової оцінки вказаних вище земельних ділянок, дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва (рентний дохід), обчислювався за поточними цінами центнера на дати оцінки 01.01.2008, 01.01.2009 та 01.01.2010 та відповідно відтворений у вартісному виразі станом на 01.01.2008, 01.01.2009 та 01.01.2010.
А отже, з урахуванням положень постанови КМУ від 31.10.2011 р. №1185 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", нормативна грошова оцінка ріллі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у користуванні платника податків, збільшується на коефіцієнт індексації, передбачений п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, без застосування коефіцієнту 1,756, оскільки при розрахунку нормативної грошової оцінки ріллі рентний дохід обчислений за поточними цінами центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 01.07.1995, а саме - станом на 01.01.2008, 01.01.2009, 01.01.2010.
З урахуванням викладеного позивач вважає, що порушень законодавства ним не допущено, податки обчислені правильно, спірні податкові повідомлення-рішення суперечать ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки за відсутності визначених законом підстав покладають на платника податків додатковий обов'язок по оплаті грошового зобов'язання.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та зазначив, що в порушення підпункту 289.1 статті 289 розділу XIII Податкового кодексу України здійснено розрахунок орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2012 рік без застосування коефіцієнта 1,756 до нормативної грошової оцінки ріллі, передбаченого Постановою КМУ від 31.10.2011 р. №1185 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" (набрала чинності з 01.01.12). у зв'язку з чим позивачем занижено податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки л державної та комунальної власності на 2012 рік на загальну суму 521 544,27 грн., січень -березень 2012 року ПП "Золота нива 1" занижено податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності по Олександрійській сільській раді на 10190,76 грн. по Куньєвській сільській раді на 32975,19 грн., по Левківській сільській раді на 20113,65 грн., по Комарівській сільській раді на 35853,00 грн., по Чистоводівській сільській раді на 20771,13 грн., по Іванчуківській сільській раді на 10482,33 грн.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Фахівцями відповідача проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПП "Золота нива 1" з питань достовірності, своєчасності та повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2012 рік. За результатами перевірки складено акт № 191/1510/33897138 від 11.05.2012р, яким встановлено порушення п. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України, постанови КМУ № 1185 від 31.10.2011р. в частині здійснення розрахунку розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності на 2012 рік без застосування коефіцієнту коефіцієнта 1,756 до нормативної грошової оцінки ріллі, що призвело до заниження позивачем податкового зобов'язання з орендної плати на загальну суму 521 544,27 гривень - а.с.134-138, т.2
Порушення встановлені актом перевірки стали підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень (а.с.145-150, т.2):
№ 0000371511 від 01.06.2012р., згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем -орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 25 142,07 гривень, у тому числі 20 113,65 гривень -за основним платежем, 5 028,42 гривень -за штрафними (фінансовими) санкціями;
№ 0000381511 від 01.06.2012р., згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 44 816,25гривень, у тому числі 35 853,00 гривень -за основним платежем, 8 963,25 гривень -за штрафними (фінансовими) санкціями;
№ 0000391511 від 01.06.2012р., згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем -орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 25 963,92 гривень, у тому числі 20 771,13 гривень -за основним платежем, 5 192,79 гривень -за штрафними (фінансовими) санкціями;
№ 0000401511 від 01.06.2012р., згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем -орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 41 218,98 гривень, у тому числі 32 975,19 гривень -за основним платежем, 8 243,79 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;
№ 0000411511 від 01.06.2012р., згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем -орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 12 738,45 гривень, у тому числі 10 190,76 гривень -за основним платежем, 2 547,69 гривень -за штрафними (фінансовими) санкціями;
№ 0000421511 від 01.06.2012р., згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем -орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 13 102,92 гривень, у тому числі 10 482,33 гривень -за основним платежем, 2 620,59 гривень -за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погодившись із висновками акту перевірки та прийнятими за його результатами податковими повідомленнями-рішеннями позивач відповідно до положень ст..56 ПК України скористався правом адміністративного оскарження, за результатами якого. податкові повідомлення-рішення залишені без змін, скарга платника податків -без задоволення (рішенням ДПС у Харківській області № 3753/10/10.2-17 від 24.07.2012р.)- а.с.157-158, т.2
Перевіряючи оскаржувані рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01.01.2011, визначається розділом ХІІІ "Плата за землю" Податкового кодексу України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 ПК України. Відповідно до норм Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто, не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Згідно з п.289.1, п.289.2 ст.289 ПК України, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь за станом на 1 січня поточного року за відповідною формулою.
Відповідно до пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 ПК України, базою оподаткування за земельні ділянки є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХIII Кодексу "Плата за землю".
Судовим розглядом встановлено (а.с.61-178, т.1, а.с.1-133, т.2), що між Ізюмською РДА та ПП "Золота нива 1" укладені:
- договори оренди землі від 02.06.2008, за умовами яких підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Іванчуківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- договори оренди землі від 23.09.2009, за умовами яких підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Левківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- договори оренди землі від 10.12.2009, відповідно до яких підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Куньєвської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- договори оренди землі від 10.12.2009, за умовами яких підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Чистоводівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- договори оренди землі від 10.12.2009, за умовами яких підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Олександрівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- договори оренди землі від 14.02.2011, відповідно до яких підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Комарівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
У судовому засіданні як на підставу відмови у задоволенні позовних вимог представник відповідача посилається на недотримання підприємством положень Постановою КМУ № 1185 від 31.10.2011 року внесені зміни до п.5, п.19-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою КМУ № 213 від 23.03.1995р.
З цього приводу суд зазначає, що вказаною нормативним актом внесені зміни до п.5, п.19-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою КМУ № 213 від 23.03.1995р., які набули чинності з 01.01.2012р., та відповідно до них для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995р., застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 цієї Методики.
Як вбачається з вищенаведеного, встановлений коефіцієнт застосовується до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995р.
Відповідно до п.289.1., п.289.2 ст.289 ПК України, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь за станом на 1 січня поточного року за відповідною формулою.
Згідно з визначенням, наведеним у ст..1 Закону України "Про оцінку земель", нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно листа Держземагенства № 1979/22/4-12 від 13.02.2012р., який в силу п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та здійснює управління у сфері оцінки земель, у 2012 році при видачі витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (незалежно від місця розташування) для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року, перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756, крім нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням ціни центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік.
Згідно з визначенням, наведеними у ст..1 Закону України "Про оцінку земель", датою оцінки земельної ділянки визнається дата (число, місяць та рік, на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки -дата, вказана в технічній документації. Виходячи з п.2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук № 18/15/21/11 від 27.01.2006р., в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення покладено рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в І988 році. В умовах інфляції рентний дохід обчислюється у натуральних одиницях (у центнерах зерна), який при визначенні грошової оцінки переводиться у вартісний вираз за поточними цінами на дату оцінки.
Зі змісту договорів оренди, укладених між позивачем та Ізюмською РДА (п.5 Договорів) та відповідних технічних документацій (а.с.16-60,т.1) встановлено, що датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2008р., 01.01.2009р., 01.01.2010р., які в силу ст...1 Закону України "Про оцінку земель" визнаються датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а отже, позивачем при визначенні нормативної грошової оцінки дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва (рентний дохід), обчислювався за поточними цінами центнера зерна надати оцінки 01.01.2008р., 01.01.2009р. та 01.01.2010р. і відтворений у вартісному виразі станом на 01.01.2008р., 01.01.2009р. та 01.01.2010р. відповідно.
Таким чином, враховуючи роз'яснення про застосування Постанови № 1185, наведені у листі Державного агентства земельних ресурсів України № 1979/22/4-12 від 13.02.2012р., нормативна грошова оцінка ріллі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у користуванні платника податків, збільшується на коефіцієнт індексації, передбачений п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, без застосування коефіцієнту 1,756, оскільки при розрахунку нормативної грошової оцінки ріллі рентний дохід обчислений за поточними цінами центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1 липня 1995 року, а саме - станом на 01.01.2008р., 01.01.2009р., 01.01.2010р.
Суд також звертає увагу на те, що згідно з п.14.1.136, п. 14.1.147 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язків платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.7.1 ст.7 ПК України під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: 7.1.1. платники податку; 7.1.2. об'єкт оподаткування; 7.1.3. база оподаткування; 7.1.4. ставка податку; 7.1.5. порядок обчислення податку; 7.1.6. податковий період; 7.1.7. строк та порядок сплати податку; 7.1.8. строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
В силу п.23.1 ст.23 ПК України базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування. База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання.
Виходячи з п.14.1.125 ст.14 ПКУкраїни, нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок для цілей розділу ХІІІ, глави 2 розділу XIV цього Кодексу є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Враховуючи, що за п.288.3 ст.288 ПК України об'єктом оподаткування визначено земельну ділянку, надану в оренду - відповідно, вартісним виразом об'єкта оподаткування (базою оподаткування та елементом податку) для цілей обчислення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є нормативна грошова оцінка земельної ділянки.
При цьому згідно з п.7.4. ст.7 ПК України елементи податку, визначені в пункті 7.1 цієї статті, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно цим Кодексом.
Згідно з пп.12.1.3 п. 12.1 ст.12 ПК України Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає, зокрема, положення, визначені в пунктах 7.1, 7.2 статті 7 цього Кодексу щодо загальнодержавних податків та зборів.
В силу п.7.3. ст.7 ПК України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
В силу п.2.1. ст.2 Податкового кодексу України зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.
Отже, при обчисленні орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності будь-які підстави для застосування коефіцієнту, передбаченого Постановою КМУ від 31.10.2011р. № 1185, відсутні, оскільки, по-перше, база оподаткування визначається виключно Податковим кодексом України, який у чинній редакції не містить вимог про застосування коефіцієнту 1,756 до показників нормативної грошової оцінки землі - ст.289 Податкового кодексу України врегульовано лише щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель з урахуванням індексу споживчих цін за попередній рік, й інших положень, які б визначали застосування будь-яких інших коефіцієнтів, Податковий кодекс України не містить; по-друге. Постанова КМУ від 31.10.2011р. № 1185 є підзаконним нормативно-правовим актом та в силу п.2.1. ст.2, п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України не може встановлювати або змінювати елементи податку шляхом запровадження обов'язку враховувати коефіцієнт до показників нормативної грошової оцінки землі, адже будь-які питання щодо оподаткування регулюються тільки Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, а будь-які зміни до п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України до теперішнього часу не вносили; по-третє, елементи загальнодержавних податків, до переліку яких в силу п.14.1.136, п. 14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України належить й орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, визначаються лише Верховною Радою України, а, отже, база оподаткування (нормативна грошова оцінка земельних ділянок) як елемент податку може встановлюватися виключно вищим законодавчим органом держави, що прямо передбачено пп.12.1.3 п. 12.1 ст.12 Податкового кодексу України, а не органом виконавчої влади в особі Кабінету Міністрів України.
Одночасно слід також взяти до уваги основоположний принцип податкового законодавства, передбачений п.4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України, в силу якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
В силу п.289.3 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів АРК, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Листом Державного агентства земельних ресурсів України № 355/22/6-12 від 12.01.2012р. "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" поінформовано власників землі та землекористувачів про необхідність індексувати нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2012р. на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1%, який відповідно до п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України розраховано, виходячи з індексу споживчих цін за 2011 рік 104,6% (копію листа долучено до позову). Як вбачається зі змісту вказаного листа, жодних згадувань про збільшення нормативної грошової оцінки землі на коефіцієнт 1,756 Держземагенством не наведено.
Згідно зі ст.21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Суд також звертає увагу на те, що п.п..288.4, п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України також передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.
Відповідно до положень ст..ст.653 ЦК України, ст.30 Закону України "Про оренду землі" ініціативою вносити зміни до договорів оренди землі наділена одна зі сторін цих договорів. Отже зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати, а відтак відповідного донарахування податковим органом суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.
Вказана позиція узгоджується з рішеннями Верховного Суду України (справи від 11.06.2013р. у справі № 21-443а12, від 11.06.2013р. у справі № 21-166а13, від 24.06.2014р. у справі № 21-204а14), які в силу положень ст.244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Дослідивши у судовому засіданні зміст означених вище договорів, врахувавши положення суд приходить до висновку, що ними визначено розмір орендної плати та порядок її справляння у певний спосіб (із застосуванням індексів інфляції)- п. 5,9,10 Договорів.
В судовому засіданні представниками відповідача не надано доказів на підтвердження внесення змін у відповідні догори в частині перегляду розміру орендної плати, порядку її справляння, як не встановлено їх і судом в порядку, визначеному ст.11 КАС України.
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до положень силу ст.271 ПК України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього Кодексу. Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель" , згідно якого підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, складається технічна документація, яка затверджується районними радами. (ст..15,18,20,23 Закону)
Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р. № 213 (у подальшому - Методика). Відповідно до п.5 Методики в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель кладеться рентний доход, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в 1988 році.
Абзацом 2 вказаного пункту Методики, який набрав чинності з 01.01.2012, визначено, що для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Пункт 19-1 Методики передбачає, що показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995 р., застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 цієї Методики.
Отже, вказана Методика призначена для суб'єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель, а визначені у ній коефіцієнти - для їх використання саме у сфері оціночної діяльності, а не при розрахунку та обчисленні щорічної орендної плати платниками такої.
Положення податкового законодавства не містять обов'язку користувача земель державної та/або комунальної власності (ріллі) самостійно застосовувати множення нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки на 1,756 та сплачувати орендну плату в розмірі, більшому, аніж визначений умовами договору з орендодавцем.
Суд зазначає, що відповідачем в порядку стю.11 КАС України не надано суду доказів прийняття та офіційного оприлюднення відповідного рішення про затвердження нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які перебувають в оренді у позивача, а отже у останнього наявний обов'язок сплачувати орендну плату за землю, виходячи з нормативної грошової оцінки кожної земельної ділянки, зазначеної у відповідному договорі оренди, з урахуванням коефіцієнту індексації, розрахованого відповідно до статті 289 Податкового кодексу України, який залежить від індексу споживчих цін за попередній рік.
Так, із долучених до матеріалів справи копій договорі оренди земельних ділянок, податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2012 рік ( а.с.49-98, т.3), встановлено, що орендна плата встановлена у відповідному процентному відношенні від нормативної грошової оцінки землі (п.9 Договорів); обчислення орендної плати за землю здійснюється з урахуванням
індексів інфляції (п.10 Договорів); сума орендної плати визначена у відповідному процентному відношенні від нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнтів індексації за 2012 рік.
Відповідно до ст.ст. 9, 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідача у судовому засіданні не довів правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а отже суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Приватного підприємства "Золота нива 1" до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
2. Скасувати податкові повідомлення-рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області від 01.06.2012 року № 0000371511, № 0000381511, № 0000391511, № 0000401511, № 0000411511, № 0000421511.
3. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанова виготовлена 23.02.2015р
Суддя Рубан В.В.