Головуючий у 1 інстанції - Кониченко О.М.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
04 серпня 2009 р. справа № 2а-78/08/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
| головуючого | Сіваченка І.В. | суддів | Дяченко С.П., Нікуліна О.А. | при секретарі за участі представника позивача представника відповідача | Фаліні І.Ю. ОСОБА_1 ОСОБА_2 | розглянувши у відкритому | судовому засіданні | апеляційну скаргу | Державної податкової інспекції у м. Дзержинську | на постанову | Донецького окружного адміністративного суду | від | 16 квітня 2009 року | у справі | № 2а-78/08 | за позовом до | Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» Державної податкової інспекції у м. Дзержинську | про | визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,- В С Т А Н О В И Л А: Комунальне підприємство «Донецькоблводоканал» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Дзержинську (далі - ДПІ в м. Дзержинську) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 13.06.2007 р. № 00012515000/0 про нарахування податкового зобов'язання у сумі 25442,38 грн., в т.ч. за основним платежем у сумі 24230,84 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 1211,54 грн. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.03.2009 р. позивача замінено на його правонаступника - Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (далі - КП «Вода Донбасу»). В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем за результатами камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідачем було складено акт від 01.06.2007 № 464/15-05524216, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 00012515000/0 від 13.06.2007 за порушення п. 5.5 «Інструкції про порядок обчислення та стягнення забруднення навколишнього природного середовища», підприємством занижено податкове зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 25442,38 грн. Позивач зазначає, що строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування, що встановлено ст. 49 Водного кодексу України. Відповідно до ст. 56 Водного кодексу України, п. 9 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321, припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно п. 5.5 Інструкції, у разі відсутності в платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється в п'ятикратному розмірі. Також позивач зазначив, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2008 у справі №2-а-218/08 затверджено мирову угоду, укладену між КП «Вода Донбасу» та Державним управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, відповідно до умов якої всі умови водокористування, встановлені у дозволі № УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005 дійсні до отримання дозволу № УКР-ДОН-3339 від 14.06.2007. Тобто у період з 01.01.2007 по 14.06.2007 діяли ліміти скидів, встановлені у дозволі № УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005. Таким чином, відповідач не мав правових підстав для донарахування податкового зобов'язання і прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року позов було задоволено. Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, якою просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що ДПІ у м. Дзержинську була проведена невиїзна (камеральна) перевірка наданого комунальним підприємством «Донецькоблводоканал» до податкових органів податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2007 року, за результатами якої складено акт перевірки № 464/15-05524216 від 01.06.2007 р. За результатами перевірки встановлені порушення п. 5.5 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, які привели до зниження нарахованого збору в сумі 25442,38 грн., тобто платником у податковому розрахунку збору вказані ліміти на скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти і нарахування збору за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти обчислені в межах ліміту. Листом № 156 від 27.04.2007 Горлівський відділ комплексного використання водних ресурсів при Донецькому регіональному управлінні водних ресурсів повідомило, що у підприємства відсутні дозвільні документи на спеціальне водокористування на 1 кв. 2007 р. На підставі викладеного, просив у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача. Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Дзержинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства є структурним підрозділом без статусу юридичної особи комунального підприємства «Донецькоблводоканал», здійснює свою діяльність з метою виробництва та централізованого постачання питної води, водовідведення споживачам у порядку, встановленому законодавством України відповідності до Положення від 27.12.2006. 14.09.2007 рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради №5/11-322 «Про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал» з метою вирішення соціальних проблем області в частині забезпечення потреби в послугах централізованого водопостачання, формування єдиної тарифної політики в сфері централізованого водопостачання і водовідведення, а також стабільного функціонування єдиного технологічного комплексу водопостачання Донецької області, на виконання Програми реформування і розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Донецької області на 2005-2009 роки і період до 2015 року, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 №1731, припинено діяльність комунального підприємства «Донецькоблводоканал» шляхом приєднання до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу». Відповідачем здійснена камеральна перевірка податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2007 року, наданого Дзержинським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства комунальним підприємством «Донецькоблводоканал». За результатами перевірки складено акт № 464/15-05524216 від 01.06.2007 р. яким встановлені порушення п.п. 5.5 п. 5 Інструкції «Щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України 17.03.2005 №111, зареєстрована Мінюстом України 01.04.2005 за №357/10637, за результатами перевірки розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища, встановлено, що збір за скиди у водні об'єкти обраховано не в п'ятикратному розмірі, хоча у платника у звітному періоді були відсутні затверджені у встановленому порядку ліміти на скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти. На підставі зазначеного акту перевірки 13.06.2007 прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001251500/0 за порушення п.5.5 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.08.1999 за № 544/3837 та визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 25442,38 грн.: за основним платежем - 24230,84 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1211,54 грн. Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими нормативними актами. Згідно п. 5.5 п. 5 Інструкції про порядок обчислення та стягнення збору за забруднення навколишнього природного середовища, у разі відсутності в платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється і сплачується в п'ятикратному розмірі. Відповідно до вимог п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності). Згідно з Законом України «Про внесення змін до Водного кодексу України», спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Ст. 49 Водного кодексу України передбачено, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення. Однією з підстав припинення права юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування є закінчення строку спеціального водокористування, як зазначено у ст. 55 Водного кодексу України. Строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно зі ст. 56 Водного кодексу України, п. 9 «Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування», затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321. припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування. Таким чином, в даному випадку, в Донецькій області таким органом є Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області. 20.03.2008 Донецьким окружним адміністративним судом затверджено мирову угоду між комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області та встановлено, що умови дозволів на спецводокористування, які були видані КП «Донецькоблводоканал» вважаються дійсними для КП «Компанія «Вода Донбасу»; у зв'язку з незмінністю умов водокористування, які вказані у дозволі № Укр-Дон 2978 від 21.12.2005, виданому ВУВКГ м. Шахтраська, вважаються дійсними до отримання договору № Укр-Дон 3339 від 14.06.2007. На підставі вищезазначеного, враховуючи те, що відповідно до мирової угоди умови дозволу КП «Компанія «Вода Донбасу» на спецводокористування дійсні до отримання договору № Укр-Дон 3339 від 14.06.2007, суд першоїі інстанції правильно вважав, що позов комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної податкової інспекції в м. Дзержинську про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 13.06.007 р. № 0001251500/0 на суму 25442,38 грн. підлягає задоволенню. Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається. В повному обсязі ухвала виготовлена 07.08.2009 року. Керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, - У Х В А Л И Л А : Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Дзержинську Донецької області - залишити без задоволення . Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року у справі № 2а-78/08 за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної податкової інспекції у м. Дзержинську «про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення» - залишити без змін. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: С.П.Дяченко
О.А.Нікулін