Постанова № 42915809, 14.10.2013, Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
1119/1908/12
Номер документу
42915809
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1119/1908/12

Провадження № 2-а/399/27/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.10.13 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі головуючого - судді Бондаренка Г.К., за участю секретаря судових засідань Скочко О.В., прокурора Приліпка Г.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Онуфріївці справу за адміністративним позовом прокурора Онуфріївського району Кіровоградської області в інтересах ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області про зобов'язання виплатити допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 5490 гривень,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Онуфріївського району Кіровоградської області звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_2, в якому просив суд ухвалити постанову, якою зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області виплатити ОСОБА_2 допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 5490 гривень, посилаючись на те, що він має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС II категорії, що підтверджується посвідченням виданим на його ім'я від 10.05.2007 року серії НОМЕР_1, а тому відповідно до статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат.

Управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації, як орган уповноважений здійснювати виплату щорічної допомоги на оздоровлення, оскільки ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено: „Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення".

Відповідно до інформації від 04.07.2012 ОСОБА_2, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС II категорії, постановою КМУ № 562 від 12.07.2005 року визначено розмір щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 100 гривень, які виплачені 16.01.2009 року.

Таким чином, відповідач при виплаті щорічної допомоги на оздоровлення керується положеннями підзаконного нормативного акту, що суперечить

-2-

Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Конституції України, а саме ст.22, норми якої є нормами прямої дії, яка встановлює, що не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Розмір мінімальної заробітної плати у 2012 році відповідно до статті 13 Закону України „Про державний бюджет на 2012 рік" становив: з 1 січня - 1073 гривні, з 1 квітня - 1094 гривні, з 1 липня - 1102 гривні, з 1 жовтня - 1118 гривень, з 1 грудня - 1134 гривні. Розмір мінімальної заробітної плати на час відновлення права ОСОБА_2 на отримання допомоги визначеної законом в розмірі 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат (жовтень 2012 року), становить - 1118 гривень, отже ОСОБА_2 мав би отримати допомогу у 2012 році у розмірі 1118x5= 5590 гривень, з урахуванням виплаченої 16.01.2009 року допомоги на оздоровлення у розмірі 100 гривень, ОСОБА_2 недоотримав 5490 гривень.

У судовому засіданні прокурор позов підтримав, пославшись на обставини, викладені у адміністративній позовній заяві.

Представник відповідача до суду не з?явився. Від начальника управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської РДА Кіровоградської області надійшло заперечення на позов, в якому він просив відмовити у задоволенні позову через те, що бюджетні призначення на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чернобільської катастрофи, у Державному бюджеті на 2013 рік не передбачені, видатки на зазначені цілі не затверджувались у кошторисах бюджетних коштів та у відповідних паспортах бюджетних програм на 2013 рік.

Заслухавши пояснення прокурора та дослідивши наявні докази, суд прийшов висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно до посвідчення ОСОБА_2 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС 2 категорії.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасники ліквідації зазначеної аварії 2 категорії мають право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат.

В 2009 році обмежень для застосування ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» прийнято не було, а тому за цей рік відповідач повинен був

виплатити позивачам допомогу в розмірі передбаченому ст. 48 вищевказаного Закону, однак виплатив цю допомогу лише в сумі 100 грн.

Суд не бере до уваги викладене у запереченні на позов посилання відповідача на те, що бюджетні призначення на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чернобільської катастрофи, у Державному бюджеті на 2013 рік не передбачені, оскільки у справі „Кечко проти України'" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб'єкта владних повноважень, покладені на нього законом, та те, що питання призначена та перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС відносяться до компетенції відповідача, суд визнав необхідним зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_2 нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік у розмірі, встановленому ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 2009 рік, а не на 2012 рік, як зазначено у позові, з урахуванням виплаченої суми.

На підставі ст.ст.1, 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік", рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 "Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", керуючись ст.ст. 6-14, 71, 99, 100, 159-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік у розмірі меншому від встановленого ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області здійснити ОСОБА_2 нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік у розмірі, встановленому ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням виплаченої суми.

У решті позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Дана постанова може бути оскаржена позивач протягом десяти днів з дня її проголошення, а відповідачем в той же строк з дня отримання її копії, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя Онуфріївського

районного суду Г.К. Бондаренко.