ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
"26" лютого 2015 р. справа № 185/9523/14-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Коршуна А.О.
суддів: Панченко О.М. Чередниченко В.Є.
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області
на постанову: Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24.10.2014р. у справі №185/9523/14-а
за позовом: ОСОБА_1
до: Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
02.10.2014р. ОСОБА_1 звернулась до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області (далі - УПФУ в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії /а.с. 2-6/.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 13.10.2014р. відкрито провадження в адміністративній справі №185/9523/14-а за вищезазначеною позовною заявою та справа призначена до судового розгляду /а.с. 22/.
Позивач, посилаючись у позовній заяві на те, що 26.06.2014р. УПФУ в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області відмовило у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що винагорода за вислугу років в розмірі 40%, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, як складові заробітної плати державного службовця не передбачені чинним законодавством та при призначенні пенсії державному службовцю не враховуються, про що було зазначено у листі вих. №П/147 від 26.06.2014р.. Позивач вважає таку відмову відповідача безпідставною, а тому просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо не врахування при розрахунку розміру пенсії державного службовця винагороди за вислугу років, та інших виплат, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 17.06.2014р. у розмірі 86% від суми заробітку з урахуванням 40 % винагороди за вислугу років з надбавкою за ранг державного службовця, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24.10.2014р. у справі №185/9523/14-а адміністративний позов задоволено, визнано протиправними дії відповідача щодо неврахування сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язано відповідача здійснити позивачу з 17.06.2014р. перерахунок пенсії, як держаному службовцю, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих позивачем сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких плачно страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично отриманих сум. /а.с. 27-28/.
Дана адміністративна справа судом першої інстанції розглянута в порядку скороченого провадження за правилами встановленими ст. 183-2 КАС України.
Відповідач - УПФУ в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області, не погодившись з вищезазначеною постановою суду, подав апеляційну скаргу /а.с. 33-35/, у якій посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи не було з'ясовано усі фактичні обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, що призвело до ухвалення судом першої інстанції рішення у даній справі з порушенням норм чинного матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції від 24.10.2014р. у даній справі скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду від 24.10.2014р. необхідно змінити з наступних підстав.
Під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що 06.05.2014р. Державною фінансовою інспекцією були видані довідки вих. № 11-127 та вих. №11-128 про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу, в яких відображені, зокрема, винагорода за вислугу років у розмірі 40%, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавки та премії за період з 01.05.2009р. по 30.04.2011р. /а.с. 10, 11/.
17.06.2014р. ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії /а.с. 9/.
УПФУ в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що винагорода за вислугу років в розмірі 40%, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, як складові заробітної плати державного службовця не передбачені чинним законодавством та при призначенні пенсії державному службовцю не враховуються, про що про що було зазначено у листі вих. №П/147 від 26.06.2014р. /а.с. 12-13/.
Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Статтею 33 Закону України «Про державну службу», встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Постановою Верховного Суду України від 31.01.2011р. у справі №21-430а11 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 07.04.2011р. та від 14.07.2011р. з підстави, передбаченої п. 1 ч.1 ст. 237 КАС України, встановлено, що отримані застрахованою особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України, суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що спірні виплати у вигляді повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і яка є об'єктом призначення і перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст.37, 371 Закону України «Про державну службу», тому дії відповідача, щодо неврахування цих сум при обчисленні пенсії суд першої інстанції обґрунтовано визнав неправомірними та прийняв законне рішення про зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням виплат, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Але, задовольняючи позовні вимоги з 17.06.2014р. суд судом першої інстанції не враховано, що ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області 17.06.2014р. і просила здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок від 06.05.2014р..
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Приймаючи до уваги вищенаведені обставини та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи не в повному обсязі з'ясував обставини, що мають значення для справи, та не прийняв до уваги те, що ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області 17.06.2014р. і просила здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок від 06.05.2014р., а тому колегія суддів вважає за необхідне, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України змінити рішення суду першої інстанції у даній справі та абзац 3 резолютивної частини рішення суду першої інстанції у даній справі викласти в наступній редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2014р. перерахунок пенсії, як держаному службовцю, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих позивачем сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких плачно страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично отриманих сум».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.197,198,201,205,207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24.10.2014р. у справі №185/9523/14-а - змінити.
Абзац 3 резолютивної частини постанови Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24.10.2014р. у справі №185/9523/14-а викласти у наступній редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2014р. перерахунок пенсії, як держаному службовцю, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих позивачем сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких плачно страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично отриманих сум».
В решті постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24.10.2014р. у справі №185/9523/14-а - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та відповідно до ч.10 ст.183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.О. Коршун
Суддя: О.М. Панченко
Суддя: В.Є. Чередниченко