
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
24 лютого 2015 року
справа № 808/4661/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.
суддів: Баранник Н.П. Малиш Н.І.
за участю секретаря судового засідання: Спірічев Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року у справі за позовом Приватного підприємства «Віза-Сервіс» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ПП «Віза-Сервіс» звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання неправомірними дій ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізький області щодо проведення зустрічної звірки ПП «Віза-Сервіс», за наслідками якої складено довідку № 205/08-26-22-11/31176553 від 26.06.2014 щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з ТОВ «Деймос Інв2 за період з 01.02.2014 по 28.02.2014;
Про зобов'язання відповідача вилучити з аналітичної системи податковий блок «Результати співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію про результати зустрічної звірки, з результатами якої складено довідку № 205/08-26-22-11/31176553 від 26.06.2014 щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з ТОВ «Деймос Інв» за період з 01.02.2014 по 28.02.2014, в тому числі зобов’язати відобразити в інформаційній системі податкового органу АІС «Податковий блок», АІС «Система обробки податкових зобов’язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» суми податкового кредиту з податку на додану вартість, які ПП «Віза-Сервіс» включило до податкових декларацій з податку на додану вартість за період з 01.02.2014 по 28.02.2014 у зв’язку з придбанням товарів/послуг у ТОВ «Деймос Інв» ( код ЄДРПОУ 38357200) та поставки товарів/послуг на ПАТ «Мотор Січ» ( код ЄДРПОУ 14307794).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року позов задоволено частково.
Суд постановив Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області вилучити з аналітичної системи податковий блок «Результати співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію про результати зустрічної звірки, за результатами якої складено довідку № 205/08-26-22-11/31176553 від 26.06.2014 щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з ТОВ «Деймос Інв» за період з 01.02.2014 по 28.02.2014.
Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області відобразити в інформаційній системі
податкового органу АІС «Податковий блок», АІС «Система обробки податкових зобов’язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» суми податкового кредиту з податку на додану вартість, які Приватне підприємство «Віза-Сервіс» включило до податкових декларацій з податку на додану вартість за період з 01.02.2014 по 28.02.2014 року у зв’язку з придбанням товарів/послуг у ТОВ «Деймос Інв» ( код ЄДРПОУ 38357200) та поставки товарів/послуг на ПАТ «Мотор Січ» ( код ЄДРПОУ 14307794).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що дії відповідача з проведення зустрічної звірки є правомірними, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Представник відповідача апеляційну скаргу підтримав.
Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржена постанова скасуванню в частині задоволених позовних вимог.
Як свідчать матеріали справи, 26.06.2014 Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області було проведено зустрічну перевірку Приватного підприємства «Віза-Сервіс» щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ «Деймос Інв» за період з 01.02.2014 р. по 28.02.2014 р.
Висновок зустрічної перевірки був викладений у довідці №205/08-26-22-11/31176553 від 26.06.2014, якою було встановлено відсутність права позивача на формування податкового кредиту по операціях з ТОВ «Деймос Інв» на загальну суму ПДВ – 136 283 грн. в розумінні пункту 198.1 статті 198 ПК України, а також встановлено відсутність об’єктів, які підпадають під визначення пункту 185.1 статті 185 ПК України по взаємовідносинам з ПАТ «Мотор-Січ» на загальну суму ПДВ 157 129,8 грн. за період з 01.02.2014 по 28.02.2014. Враховуючи викладене, відповідач дійшов висновку про відсутність у ПП «Віза-Сервіс» права на формування валових витрат по операціях з ТОВ «Деймос Інв» в розумінні пунктів 138.1, 138.2 статті 138 ПК України, а також про відсутність об’єктів, які підпадають під визначення підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 та пункту 135 статті 135, з огляду на що відповідач дійшов висновку про відсутність факту поставки товарів підприємству АТ «Мотор Січ» за період з 01.02.2014 по 28.02.2014.
Спірні правовідносини виникли у зв’язку із зазначенням довідці №205/08-26-22-11/31176553 від 26.06.2014 висновків перевіряючих та відображенням відповідачем в інформаційних системах та базах показників податкового зобов’язання та податкового кредиту позивача на підставі акту.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.
У пункті 61.1 статті 61 цього Кодексу визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.2 статті 62 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
У пункті 74.1 статті 74 Податкового кодексу України зазначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Висновки, викладені у довідці №205/08-26-22-11/31176553 від 26.06.2014, є відображенням дій податкових інспекторів, не породжують правових наслідків для платника податків і, відповідно, такий акт не порушує прав останнього.
Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
Таким чином, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.
Такий правовий висновок зазначено у постанові Верховного Суду України від 9 грудня 2014 року по справі №21-511а14.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, оскаржена постанова підлягає скасуванню в частині задоволених позовних вимог, в цій частині в задоволенні позову належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 206 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області задовольнити частково.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року у справі за позовом Приватного підприємства «Віза-Сервіс» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії скасувати в частині задоволених позовних вимог.
В задоволенні позову в цій частині відмовити.
В іншій частині постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року у справі за позовом Приватного підприємства «Віза-Сервіс» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш