КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" лютого 2015 р. Справа№ 910/23011/14
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Ільєнок Т.В.
суддів: Авдеєва П.В.
Яковлєва М.Л.
при секретарі судового
засідання: Грабовському Д.А.
за участі представників сторін:
позивача Клюсова Т.М. дов. від 05.01.2015 № 1
відповідача Швець К.О. дов. від 02.02.2015 № 225-КР-175
третя особа Башинський О.М. дов. від 06.01.2015 № 1-09
розглянувши матеріали
апеляційної скарги Київської міської ради
на рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.2014
у справі №910/23011/14 (суддя Бондарчук В.В.)
за позовом Київського міського територіального відділення
Антимонопольного комітету України
відповідача Київської міської ради
третя особа, яка не
заявляє самостійних
вимог на предмет спору,
на стороні відповідача Комунальне підприємство виконавчого органу
Київради (Київської міської державної
адміністрації) "Київкомунсервіс"
про зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Київське міське територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі-позивач або Комітет, Відділення) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача Київської міської ради (далі-відповідач або КМР) про зобов'язання відповідача припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50 та ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які полягають у прийнятті рішення, що може призвести до недопущення конкуренції, шляхом скасування рішення Київської міської ради від 25.03.2010 № 435/3873 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів" та призначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів у м. Києві відповідно до чинного законодавства.
15.12.2014 через загальний відділ діловодства суду першої інстанції представником КП виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київкомунсервіс" було подано Заяву про залучення останнього до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, мотивовану тим, що згідно п.1 Рішення Київської міської ради від 25.03.2010 № 453/3873 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів" підприємство призначено виконавцем послуг з вивезення відходів у м. Києві, а тому судове рішення у даній справі вплине на права та обов'язки останнього. (а/с 37-38)
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.12.2014 відповідно до ст. 27 ГПК України залучено КП виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київкомунсервіс" третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 22.12.2014 №910/23011/14 позовні вимоги Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України задоволено, зобов'язано відповідача Київську міську раду виконати Рішення Адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.09.2013 №54/01-П шляхом скасування Рішення Київської міської ради від 25.03.2010 №435/3873 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів" та призначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів у м. Києві відповідно до чинного законодавства.
Не погоджуючись з прийнятим Рішенням, відповідач Київська міська Рада звернулася до Київського апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій просила Рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.2014 №910/23011/14 скасувати, та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на те, що що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, а тому не правильно застосовано норми матеріального та процесуального права.
Ухвалою КАГС від 30.01.2014 №910/23011/14 порушено апеляційне провадження за скаргою відповідача та призначено судове засідання (колегія суддів у складі: головуючої судді Ільєнок Т.В., суддів: Куксова В.В., Яковлєва М.Л.).
За Розпорядженням заступника голови КАГС від 25.02.2015 №910/23011/14, враховуючи перебування судді Куксова В.В. у черговій відпустці, для розгляду даної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючої судді Ільєнок Т.В., суддів: Авдеєва П.В., Яковлєва М.Л.
Ухвалою КАГС від 25.02.2015 №910/23011/14 прийнято апеляційну скаргу відповідача Київської міської ради до провадження колегії суддів у складі: головуючої судді Ільєнок Т.В., суддів: Авдеєва П.В., Яковлєва М.Л..
Колегія суддів, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення представників сторін, дійшла висновку апеляційну скаргу відповідача Київської міської ради залишити без задоволення, Рішення Господарського суду міста Києва від 19.12.2014 по даній справі залишити без змін, приймаючи до уваги наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи, Київським міським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України (далі - Відділення) на виконання доручення Антимонопольного комітету України від 02.04.2013 № 13-01/142 відповідно до Указу Президента України від 12.03.2013 №128/2013 "Про національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» проводиться дослідження на ринках у сферах поводження з побутовими відходами, зокрема, збору, вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів у м. Києві.
У зв'язку з наведеним, Антимонопольним комітетом України надано Відділенню у м. Києві доручення від 04.06.2013 №13-01/26 дослідити дії Київської міської ради на відповідність вимогам законодавства про захист економічної конкуренції на ринках послуг з вивезення побутових відходів у місті Києві, та за результатом проведеного дослідження вжити заходів, передбачених положеннями законодавства про захист економічної конкуренції.
У ході проведення даного дослідження Відділенням направлено до виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) запит від 09.04.2013 № 26-01/1311 про надання інформації щодо визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів у м. Києві.
За результатами аналізу інформації, наданої Департаментом житлово-комунальної інфраструктури КМДА (лист від 17.05.2013 вх. № 1731), з'ясовано, що Київською міською радою не проводилися конкурси на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів у м. Києві.
Натомість, Київська міська рада своїм Рішенням від 25.03.2010 № 435/3873 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів" (далі - Рішення) призначила виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у м. Києві Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київкомунсервіс" (далі - КП "Київкомунсервіс") без проведення конкурсу.
У ході проведення дослідження встановлено, що оскільки Київська міська рада не проводила конкурси на визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у м. Києві, то не відбулося змагання претендентів, зокрема щодо висунення конкурентних пропозицій стосовно вартості вивезення побутових відходів, тощо, внаслідок чого споживачі-мешканці міста Києва могли не отримати найбільш якісну послугу по конкурентній ціні.
За таких умов, призначення КП «Київкомунсервіс» виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у м. Києві Рішенням Київської міської ради від 25.03.2010 № 435/3873 «Про призначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів», без проведення конкурсу, може призвести до недопущення конкуренції.
Таким чином, Рішенням Адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.09.2013 №54/01-П "Про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції" визнано дії відповідача Київської міської ради, які полягали у прийнятті Рішення від 25.03.2010 №435/3873 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів", порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 3 ст. 50 та ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які полягають у прийнятті рішення, що може призвести до недопущення конкуренції.
Пунктом 2 спірного Рішення зобов'язано відповідача Київську міську раду припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, викладене в пункті 1 резолютивної частини цього Рішення, шляхом скасування Рішення Київської міської ради від 25.03.2010 №435/3873 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів" та призначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів у м. Києві відповідно до чинного законодавства. Рішення підлягає виконанню у чотирьохмісячний строк з дня його отримання. (а/с 8-10)
Вказане Рішення отримано відповідачем 20.09.2013, що підтверджується розпискою завідувача правового сектору департаменту ЖКІ на супровідному листі №26-01/3616. (а/с 11)
За ствердженнями позивача, відповідач Київська міська рада в особі Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради постійно інформує позивача про хід виконання Рішення, але станом на момент звернення з позовом до місцевого господарського суду, тобто до 22.10.2014 відповідачем Рішення адміністративної колегії відділення від 19.09.2013 №54/01-П «Про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції» виконано не було. Невиконання спірного Рішення підтверджується Листом позивача Виконавчого органу Київської міської Ради (Київська міська державна адміністрація) від 15.11.2013 №058/4/2-10100 «Про виконання рішень» за яким зазначено, що з метою своєчасного виконання вимог законодавства у сфері поводження з відходами та вимог адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України Департаментом житлово-комунальної інфраструктури розроблено проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради «Про утворення конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Києва», який станом на 15.11.2013 (дата цього Листа) проходив процедуру погодження у встановленому порядку. (а/с 52)
Надалі Листами Виконавчого органу Київської міської Ради (КМДА) (а/с 12-22) «Про виконання рішень» було повідомлено Київське міське територіальне Відділення Антимонопольного комітету України, що спірне Рішення все ще не виконано та зазначено, що про виконання даного Рішення Відділення комітету буде повідомлено додатково. За вказаними Листами відповідач просив продовжити термін виконання спірного Рішення, з посиланням на те, що діяльність Київради ускладнена, існує невизначеність із роботою постійних Комісій Київради, без попереднього розгляду і погодження якими проекти рішень Київради не можуть бути винесенні на розгляд сесії Київради.
Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України є обов'язковими для виконання у визначенні ними строки.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", для розгляду окремих справ про порушення антимонопольного законодавства та інших питань, віднесених до повноважень Комітету, утворюються постійнодіючі та тимчасові адміністративні колегії, які формуються з державних уповноважених та голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України в складі не менше трьох осіб.
Згідно ч. 1 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про:
- визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
- припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
-зобов'язання органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно-господарського управління та контролю скасувати або змінити прийняте ним рішення чи розірвати угоди, визнані антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю;
- визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку;
- примусовий поділ суб'єкта господарювання, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку;
- накладення штрафу;
- блокування цінних паперів;
- усунення наслідків порушень законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема усунення чи пом'якшення негативного впливу узгоджених дій, концентрації суб'єктів господарювання на конкуренцію;
- скасування дозволу на узгоджені дії у разі вчинення дій, заборонених згідно зі статтею 19 цього Закону;
- оприлюднення відповідачем за власні кошти офіційної інформації Антимонопольного комітету України чи його територіального відділення стосовно рішення, прийнятого у справі про порушення, в тому числі опублікування рішень у повному обсязі (за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим, головою територіального відділення інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), у строк і спосіб, визначені цим рішенням або законодавством;
- закриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не надано ні суду першої інстанції, ні апеляційному суду доказів належного виконання Рішення Комітету від 19.09.2013 №54/01-П «Про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції».
Враховуючи вищевикладене, за оцінкою колегії суддів, оскільки спірне Рішення Комітету відповідачем не виконано, місцевий господарський суд дійшов цілком вірного висновку про обґрунтованість вимог позивача, які відповідно є такими, що підлягають задоволенню.
Як у своїй апеляційній скарзі, так і під час судового засідання, відповідач неодноразово наголошував на тому, що у Київської міської ради є намір виконати спірне Рішення Комітету у добровільному порядку, а тому, на його думку, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню. Скаржник стверджував, що він з власної волі робить усе можливе для виконання Рішення позивача, зокрема, департаментом Київської міської ради доопрацьовано та повторно направлено на погодження до структурних підрозділів КМДА та управління організаційної роботи секретаріату КМР проект рішення "Про визнання таким, що втратило чинність рішення КМР від 25.03.2010 №435/3873 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів".
Натомість, слід зауважити, що намір добровільного виконання названого Рішення Ради не свідчить про його реальне виконання в майбутньому та не може бути підставою для скасування судового рішення у даній справі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів встановила, що у даному випадку скаржником не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції, а також не наведено переконливих аргументів у відповідності з нормами чинного законодавства, щодо спростування висновків суду першої інстанції. Таким чином, апеляційні вимоги відповідача Київської міської ради є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, підстав для зміни чи скасування оскарженого Рішення у даній справі колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 32-34, 43, 85, 99, 101-105 Господарського процесуального Кодексу України, Київський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу відповідача Київської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.2014. № 910/23011/14 без змін.
Постанова Київського апеляційного господарського суду від 25.02.2015 № 910/23011/14 набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова Київського апеляційного господарського суду від 25.02.2015 № 910/23011/14 бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України у 20-денний строк.
Матеріали справи № 910/23011/14 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя Т.В. Ільєнок
Судді П.В. Авдеєв
М.Л. Яковлєв