Постанова № 42904247, 26.02.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2015
Номер справи
813/410/15
Номер документу
42904247
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2015 року № 813/410/15

10 год. 52 хв. зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Павлишин Ю.І.,

за участю:

представника позивача Коваля І.В.,

представників відповідачів Захарків М.О., Шпирки Р.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Державної фінансової інспекції України у Львівській області про визнання протиправними та скасування вимог, -

в с т а н о в и в :

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ГУ ДСНС у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Державної фінансової інспекції у Львівській області (далі - ДФІ у Львівській області), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати вимоги відповідача від 10.09.2014р. №04-15м/6337 в частині щодо усунення позивачем допущених порушень при нарахуванні єдиного внеску на фонд оплати праці працюючих інвалідів на загальну суму 30875,24грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно дійшов висновку про порушення позивачем вимог законодавства про нарахування єдиного внеску на фонд оплати праці працюючих інвалідів, в результаті яких заподіяно шкоду на суму 30875,24грн., у зв'язку з нарахуванням єдиного внеску на фонд заробітної плати трьох працівників на загальних підставах за ставкою 36,3% без врахування того, що вони є інвалідами третьої групи. Позивач зазначає, що встановлену працівнику інвалідність підтверджує завірена копія довідки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії (далі - МСЕК) про встановлення групи інвалідності. Роботодавець може нараховувати єдиний внесок на суми заробітної плати інваліда за пільговою ставкою з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше, ніж установа отримає завірену копію довідки. Позивач вказує, що він отримав копії довідок з актів огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності лише 01.07.2014р. від працівників ОСОБА_4, ОСОБА_5 та 01.08.2014р. від ОСОБА_6 Позивач вважає, що правомірно почав нараховувати єдиний внесок на заробітну плату вказаних працівників за пільговою ставкою 8,41% після отримання копій довідок, що підтверджують встановлену групу інвалідності. Крім того, позивач зазначає, що інформація про стан здоров'я людини належить до конфіденційної інформації, а тому роботодавець не вправі самостійно збирати інформацію про стан здоров'я працівників.

Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволені позову. Свої заперечення обґрунтовує тим, що під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності встановлено порушення позивачем вимог п.13 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яке полягає в тому, що з фонду оплати праці трьох працюючих інвалідів нарахування єдиного внеску проводилось на загальних підставах, хоча мало здійснюватись за пільговою ставкою 8,41%, що призвело до переплати бюджетних коштів на суму 30,9 тис.грн. Відповідач зазначає, що жоден з нормативних документів, які регламентують порядок нарахування роботодавцем єдиного внеску, не визначає, що таке нарахування здійснюється не раніше одержування належним чином завіреної копії довідки з акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності, а також не позбавляє підприємство права здійснювати перерахунок єдиного соціального внеску. Відповідач вважає, що позивач зобов'язаний зарахувати суми зайво сплаченого за ревізійний період єдиного внеску з фонду заробітної плати інвалідів ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6 в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у письмових запереченнях. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.1.35 Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ України на 2 квартал 2014 року ДФІ у Львівській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ГУ ДСНС у Львівській області за період з 01.02.2013р. по 30.06.2014р. За результатами ревізії складено акт від 22.08.2014р. №04-23/49.

Вказаною ревізією встановлено порушення, які призвели до матеріальної шкоди (збитків) внаслідок допущених незаконних видатків на загальну суму 32,7 тис.грн. (в тому числі на виплату заробітної плати та нарахувань на неї - 1,8 тис.грн., зайва сплата єдиного соціального внеску - 30,9 тис.грн.) та нецільове використання бюджетних коштів на суму 1,3 тис.грн.

На підставі акта ревізії від 22.08.2014р. позивачу пред'явлено обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства від 10.09.2014р. №04-15м/6337, зокрема, вимоги щодо забезпечення відшкодування зайво виплачених коштів з особи, яка отримала безпідставно, а в іншому випадку відшкодувати за рахунок винної особи, яка допустила зайві грошові виплати згідно з вимогами ст.ст.130-136 КЗпП України; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо нарахування внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; відшкодувати незаконні видатки на оплату праці та сплату єдиного соціального внеску, здійснені за рахунок коштів загального фонду в попередні бюджетні періоди, перерахувати в дохід державного бюджету; притягнути до відповідальності осіб, з вини яких виникли вказані порушення; здійснити заходи щодо підвищення рівня контролю за правильністю використання коштів на виплату заробітної плати і сплату єдиного соціального внеску та не допускати аналогічних порушень в подальшому.

У межах цього спору позивач оскаржує вимоги відповідача від 10.09.2014р. №04-15м/6337 в частині щодо усунення позивачем допущених порушень при нарахуванні єдиного внеску на фонд оплати праці працюючих інвалідів на загальну суму 30875,24грн., просить суд визнати протиправними та скасувати вимоги в цій частині.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Під час проведення ревізії дотримання законодавства в частині нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування виявлено, що в порушення ч.13 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нарахування страхових внесків до Пенсійного фонду України на фонд заробітної плати окремих працюючих інвалідів проведено в розмірі 36,3% від нарахованої зарплати замість належних 8,41%. Внаслідок допущенного порушення, на думку відповідача, позивач зайво перерахував внески на суму 30,9тис.грн.

У письмовому запереченні на акт ревізії від 22.08.2014р. №04-23/49 позивач зазначає, що трьом працівникам нарахування та сплата єдиного внеску до Пенсійного фонду України проводилися не за ставкою в розмірі 8,41% виключно у зв'язку із поданням ними довідок МСЕК до позивача (роботодавця) із запізненням.

Суд встановив, що працівникам позивача ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 встановлена третя група інвалідності, що підтверджується копіями довідок з акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності серії ЛВА-1 №191806 від 24.04.2003р., серії 10 ААА№487198 від 24.03.2011р., серії 10 ААА від 26.10.2010р. Як вбачається з заяв ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 копії вказаних довідок надані працівниками роботодавцю 01.07.2014р. (довідки ОСОБА_4, ОСОБА_5) та 01.08.2014р. (довідка ОСОБА_6.).

З приводу цих обставин у справі зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати встановлено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є страхувальники, зазначені у пункті 1 частини першої вказаної статті, у тому числі роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно з ч.5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 вказаного Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 вказаного Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Відповідно до ч.13 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41% визначеної п.1 ч.1 ст.7 вказаного Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

Підставою для застосування ставки у розмірі 8,41% згідно з п.3.13 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-5 від 27 вересня 2010 року, є завірена копія довідки з акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» інвалідом є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Згідно з ч.3 ст. 3 вказаного Закону інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Як вбачається з відповіді ДПІ у Галицькому районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області від 06.11.2014р. №13230/17-03/459 на інформаційний запит позивача нарахування роботодавцем єдиного внеску у розмірі 8,41% на заробітну плату працюючим інвалідам здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання підприємством завіреної копії довідки з акта огляду МСЕК по встановлення групи інвалідності. Аналогічне за змістом роз'яснення міститься у листі Пенсійного фонд України від 19.08.2013р. №21803/03-3- «Про ставки єдиного соціального внеску за минулі періоди»

З огляду на наведене, суд вважає, що нарахування роботодавцем єдиного внеску у розмірі 8,41% із заробітної плати зазначеної категорії працівників здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання підприємством вищевказаної довідки МСЕК. Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, висловленою в ухвалі від 04.07.2013р. у справі № К/800/7822/13.

Суд також враховує, що в силу приписів статті 32 Конституції України, законів України «Про інформацію» та «Про захист персональних даних», медична інформація, тобто свідчення про стан здоров'я людини, історію хвороби, мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, є інформацією з обмеженим доступом. Поширюватися, передаватися третім особам така інформація може винятково за згодою особи, якої вона стосується.

З огляду на наведене, суд вважає, що позивач не міг здійснювати нарахування єдиного внеску на суму нарахованої заробітної плати працівників ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у визначеному законодавством розмірі за пільговою ставкою до отримання від них копій довідок з акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності.

Таким чином суд дійшов висновку, що вимоги відповідача від 10.09.2014р. №04-15м/6337 в частині щодо усунення позивачем допущених порушень при нарахуванні єдиного внеску на фонд оплати праці працюючих інвалідів на загальну суму 30875,24грн. є протиправними та підлягають скасуванню в цій частині.

Щодо доводів позивача про безпідставність проведення перевірки у зв'язку із забороною ст. 31 Закону України «Про Державний бюджет України 2014 рік» здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами без відповідного дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, суд встановив наступне.

Згідно із ст. 31 Закону України «Про Державний бюджет України 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно за дозволом Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

В судовому засіданні представники сторін визнали обставину щодо відсутності заявки позивача на проведення перевірки.

Судом встановлено, що відповідно до доручення Прем'єр - міністра України від 08.05.2014р. №16163/1/1-14 наказом Держфінінспекції України від 05.06.2014р. №182 внесено зміни до плану контрольно - ревізійної роботи Держфінінспекції України на 3-й квартал 2014р., а саме доповнено графою 2.35 - ревізія фінансово - господарської діяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій та її структурних підрозділів за період з 01.02.13р. по завершений місяць 2014р. (перелік об'єктів додаток 2). На виконання вказаного наказу відповідачем прийнято наказ від 10.06.2014р. №107 про зміни, що вносяться до плану контрольно - ревізійної роботи Держфінінспекції у Львівській області на 2-й квартал 2014 року, де в графі 1.1 зазначено про ревізію позивача за період з 01.02.2013р. по завершений місяць 2014 року.

Згідно з акта ревізії від 22.08.2014р. №04-23/49 встановлено, що перевірка позивача проводилась за період з 01.02.13р. по 30.06.14р. При цьому, ревізію проведено з 27.06.2014р. по 22.08.2014р.

Враховуючи те, що перевірка призначена до набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України 2014 рік» та фактично розпочалася 27.06.2014р. і стосувалася періодів діяльності позивача до 30.06.2014р., суд вважає, що відповідач із врахуванням дії нормативно - правового акта в часі, перевірку провів правомірно. З огляду на це, суд дійшов висновку про те, що підстав для задоволення позову в межах цих доводів позивача немає.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати вимоги Державної фінансової інспекції у Львівській області від 10.09.2014р. №04-15м/6337 в частині щодо усунення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області допущених порушень при нарахуванні єдиного внеску на фонд оплати праці працюючих інвалідів на загальну суму 30875,24грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (код ЄДРПОУ - 38627339) судові витрати у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови суду складений та підписаний 02 березня 2015 року.

Суддя А.Г. Гулик