КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2015 року 810/154/15
приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26,
час прийняття постанови : 14 год. 10хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лиска І.Г.
при секретарі: Васковець М.С.,
за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Обухівського району Київської області в інтересах держави у особі Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління ДФС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Обухівський вентиляційний завод ЛТД" про стягнення податкового боргу,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Заступник прокурора Обухівського району Київської області в інтересах держави у особі Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління ДФС у Київській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Обухівський вентиляційний завод ЛТД", в якому просив ( з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог): стягнути з відповідача податкового боргу в сумі 1919937, 46 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що податковий борг відповідача по податку на додану вартість, земельному податку становить 1919937 грн. 46 коп.
Податковим органом було вжито всіх заходів щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом, але заборгованість до цього часу відповідачем не погашена, тому Заступник прокурора Обухівського району Київської області звернувся до суду з даним позовом.
Прокурор Ющенко М.А. та представник позивача Кіпчук А.С. у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити, підтвердили обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач позов не визнав, 18 лютого 2015 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача на позов, в яких зазначено, що відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, оскільки відповідачем не отримано в установленому законом строку податкове повідомлення-рішення отже зазначений термін сплати зобов'язання не настав. Крім того, зазначає, що з податковою вимогою від 31.10.2014 року № 1463-25, відповідно до якої позивач визначив, що у ТОВ «Обухівський вентиляційний завод ЛТД» наявний податковий борг зі збору за спеціальне використання води становить 15.60грн. не погоджується, оскільки зазначена сума була сплачена відповідачем платіжним дорученням №3833 від 21 січня 2015р.
Крім того, вимога позивача про заборгованість, по сплаті земельного податку з юридичних осіб є не доведеною, а також відповідач зазначає, що грошове зобов'язання не виконано з огляду на те, що ТОВ «Обухівський вентиляційний завод ЛТД» не має можливості сплатити заборгованість з огляду на наявність заборгованості від контрагентів (дебіторів), що і не дає можливості отримати кошти від останніх та сплати податковий борг.
Представник відповідача Порхун В.М. у судовому засіданні позов не визнав, доказів погашення або доказів відсутності податкового боргу не надав, зазначив, що ТОВ «Обухівський вентиляційний завод ЛТД» не має можливості сплатити заборгованість з огляду на наявність заборгованості від контрагентів (дебіторів), що і не дає можливості отримати кошти від останніх та сплати податковий борг.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши представників сторін, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Обухівський вентиляційний завод ЛТД» зареєстровано як юридичну особу 18.07.1994 року, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №19874950 .
Відповідач є платником податків, зборів, передбачених Податковим кодексом України і на даний час є боржником перед бюджетом.
Податковий борг відповідача на час звернення до суду становить 1919937, 46 грн. та по податках, зборах і обов'язкових платежах виник з наступних підстав.
Щодо заборгованості по податку на додану вартість суд зазначає наступне.
Згідно ст. 15 п. 15.1. Податкового Кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Статтею 16 Податкового Кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст. 203 Податкового Кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно з п. 54.1 статті 54 Податкового кодексу України платник податків, крім випадків, передбачених податковим законодавством, самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податкові (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, відповідачем було самостійно обчислено до сплати податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1926290 грн., у т.ч. : за вересень 2014 року у сумі 1860301 грн.; за жовтень 2014 року у сумі 47680 грн.; за листопад 2014 року у сумі 14859 грн.
Відповідно до пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
На підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п. 75.1 ст. 75 Податкового Кодексу України ДПІ в Обухівському районі були проведені камеральні перевірки податкової звітності відповідача з податку на додану вартість, про що складено Акти перевірок від 09.09.2014року № 2325/2209/05790403, від 23.10.2014 року № 3392/15-02/05790403/413 та № 3393/15-02/34710779/414.
За результатами перевірок, відповідно до висновків, встановлені порушення та прийняті: податкове повідомлення-рішення від 29.09.2014 року № 0001672209 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими санкціями) на загальну суму 1 920,00 грн. (отримано відповідачем 06.10.2014 року);
- податкове повідомлення-рішення від 23.10.2014 року № 0004301502/3581 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими санкціями) на загальну суму 510,00 грн. (отримано відповідачем 23.10.2014 року);
- податкове повідомлення-рішення від 23.10.2014 року № 0004291502/3582 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими санкціями) на загальну суму 1 020,00 грн. (отримано відповідачем 23.10.2014 року).
Доказів оскарження або скасування зазначених податкових повідомлень - рішень відповідачем суду не надано .
Судом не береться до уваги твердження відповідача, що ним не отримано в установленому законом строку податкові повідомлення-рішення, оскільки в матеріалах справи наявні повідомлення про вручення поштових відправлень, корінці податкових повідомлень - рішень та витяги з сайту «Укрпошта», які підтверджують отримання відповідачем зазначених податкових повідомлень - рішень.
Доказів сплати суми грошового зобов'язання, визначеного вказаними податковими повідомленнями - рішеннями та податковими деклараціями відповідачем суду не надано.
Крім того, за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання (його частини) та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань нарахована пеня в сумі - 37, 40 грн.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені)- із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
У відповідності з п. 4.2.3 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затверджено наказом ДПА України від 18.07.2005р. №276, нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі «Нарахування сум пені».
Згідно розділу 2 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби затверджено Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 № 953 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2010 р. за № 1350/18645 пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Нарахування пені, визначеної підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 цього розділу, здійснюється у день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу).
Отже, судом встановлено, що загальна сума заборгованості відповідача з податку на додану вартість, з урахуванням наявної переплати -2559, 73 грн. та сплати в сумі 4951грн. становить 1918779, 27 грн.
Щодо заборгованості по земельному податку з юридичних осіб суд зазначає.
Згідно із пп. 14.1.147 ст. 14 Податкового Кодексу України, плата за землю - це "загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності".
Згідно із тією ж ст. 14 ПКУ, земельний податок - це "обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів" (пп. 14.1.72 ст. 14 ПКУ); орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це "обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою" (пп. 14.1.136 ПКУ).
Відповідно до вимог ст. 15 п. 15.1. Податкового Кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Статтею 16 Податкового Кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 288 Податкового Кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Відповідно до вимог п. 286.2. ст. 286 Податкового Кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 287.3. ст. 287 Податкового Кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно п. 57.1. ст. 57 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі ст. 20, ст. 75, ст.76 Податкового Кодексу України ДПІ в Обухівському районі проведено камеральну перевірку з питання своєчасності сплати відповідачем земельного податку з юридичних осіб за червень 2014 року, про що було складено Акт від 21.10.2014 № 3321/1501/5790403.
За результатами перевірки, відповідно до висновків, було встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України та відповідно до п. 126.1, ст. 126 Податкового кодексу України, ДПІ в Обухівському районі та прийняте податкове повідомлення-рішення форми „Ш" від 21.10.2014 року № 0018661501/3490/495 про визначення суми грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями на загальну суму 127,32 грн. (отримано відповідачем 27.11.2014 року).
Також, на підставі п. 200.10 ст. 20 Податкового кодексу України ДПІ в Обухівському районі проведено камеральну перевірку податкової звітності Відповідача, про що складено Акт від 04.12.2014 року № 75/1501/5790403.
За результатами перевірки, відповідно до висновків, встановлено порушення п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасне подано декларацію із плати за землю за 2014 рік, та прийняте податкове повідомлення-рішення форми „Р" від 04.12.2014 року №0027021501/09/38 про визначення суми грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями на загальну суму 1020,00 грн., яке отримане відповідачем 19.12.2014 року.
Відповідно до п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Зазначені податкові повідомлення-рішення від 21.10.2014 року та від 04.12.2014 року в адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувались.
Отже, судом встановлено, що загальна сума заборгованості відповідача з земельного податку, з урахуванням наявної переплати - 26, 53 грн. становить 1120, 79 грн.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача з податку на додану вартість та земельному податку становить 1919937, 46 грн..
Відповідно до п. п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового Кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до зазначених положень позивачем на адресу відповідача направлено податкову вимогу від 31.10.2014 року № 1463-25, яка отримана відповідачем 04.11.2014 року.
Доказів оскарження або скасування вимоги від 31.10.2014 року № 1463-25 суду не надано, як і не надано доказів сплати податкового боргу.
Отже, судом встановлено, що станом на день розгляду справи відповідачем заборгованість у розмірі 1919937 грн. 46 коп. не сплачена в добровільному порядку.
Відповідно до ст. 60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що податковий борг в сумі 1919937 грн. 46 коп. не погашена відповідачем станом на день розгляду справи, вона підлягає стягненню з відповідача, та позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Обухівський вентиляційний завод ЛТД" (ідентифікаційний код юридичної особи - 05790403) до Державного бюджету України податковий борг у сумі 1 919 937 (один мільйон дев'ятсот дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот тридцять сім )грн. 46 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лиска І.Г.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 18 лютого 2015 р.