
Справа № 194/726/14-а
Провадження № 6-а/194/25/15
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 215 року м. Тернівка
Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Пономаренко І.П.
при секретарі Ощепковій І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Тернівського міського суду подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд, -
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернувся до суду з поданням про зміну способу та порядку виконання судового рішення. В обґрунтування подання заявник зазначив, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровської області, перебуває виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 194/726/14-а від 03 грудня 2014 року, що видав Тернівський міський суд Дніпропетровської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Виконкому Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16 грудня 2013 року по 14 квітня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» в розмірі що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат. Разом з тим, заявник зазначив, що у відповідності до вимог ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем 14 січня 2015 року було відкрито виконавче провадження та боржнику надано строк для самостійного виконання рішення. Боржником рішення суду у встановлений державним виконавцем строк виконано лише в частині здійснення перерахунку суми допомоги, відповідно до чого нарахована сума недоплаченої допомоги за рішенням суду складає 5877 грн. 05 коп., але зазначені грошові кошти не перераховано. Крім того, боржник не може виконати рішення суду в частині виплати нарахованої суми, оскільки відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти управління праці та соціального захисту населення включаються до складу Державного Бюджету України. Разом з цим, статтею 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено особливості виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії. Тому, виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду. не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення. Також, заявник зазначив, що через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на виплату соціальних коштів, боржник не може виконати рішення суду та здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду в порядку зобов’язання, оскільки це можливо зробити лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. У даному випадку значення слів «виплатити» та «стягнути» має однакове правове навантаження і не змінює при цьому суть постановленого рішення, а лише визначає порядок і спосіб за яким можливо буде привести його до фактичного виконання. В зв’язку з зазначеними в заяві обставинами, заявник просить змінити спосіб і порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист № 194/726/14-а від 03 грудня 2014 року, що видав Тернівський міський суд Дніпропетровської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16 грудня 2013 року по 14 квітня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» в розмірі що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради заборгованість у розмірі 5877 грн. 05 коп. із виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 16 грудня 2013 року по 14 квітня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» з урахуванням раніше проведених виплат за рахунок коштів Державного бюджету.
Заявник в судове засідання не з’явився, про час та місце судового розгляду своєчасно та повідомлявся належним чином.
Позивач до суду не з’явилась, але надала заяву про розгляд справи за її відсутністю.
Представник відповідача УСЗН м. Тернівка в судове засідання не з’явився та надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно вимог ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши в судовому засіданні матеріали зазначеної справи, суд приходить до висновку, що в задоволені подання державного виконавця про зміну способу та порядку виконання судового рішення необхідно відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області знаходиться виконавчий лист Тернівського міського суду Дніпропетровської області №194/726/14-а від 03 грудня 2014 року про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Виконкому Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16 грудня 2013 року по 14 квітня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» в розмірі що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.
14 січня 2015 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження, копії постанов про відкриття провадження направлено сторонам до відома та виконання.
Листом від 28 січня 2015 року Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області повідомило про часткове виконання рішення суду щодо здійснення перерахунку, згідно якого стягувачу належить до виплати 5877 грн. 55 коп., але виплата не здійснена у зв’язку з відсутністю коштів.
Статтею 14 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 1,2 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або-знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, то ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.
Суд, вважає що вимога про заміну зобов'язання здійснити перерахунок на стягнення нарахованої суми не узгоджуються з приписами ст.263 КАС України, оскільки, така вимога не заявлялась позивачем та не була предметом розгляду у даній справі.
Крім того, державним виконавцем не наведено обставин які б підтвердили наявність виняткових випадків (передбачених законодавством) при яких суд може змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Зміна способу виконання рішення приведе до зміни резолютивної частини рішення, що є недопустимим виходячи з принципу незмінності тексту рішення після його проголошення.
Також, з матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду неможливе через відсутність бюджетних коштів.
Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.
За приписами п.4 ст.257 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 12 лютого 2014 року № К/800/598/14, заміна «зобов'язання» на «стягнення» не є зміною способу та порядку виконання рішення, оскільки це призводить до зміни суті позовних вимог та прийнятого судом рішення; поняття «спосіб захисту порушеного права у судовому рішенні» і «спосіб виконання судового рішення» не є тотожними.
Крім того, вирішення питання про стягнення коштів як заборгованості невиплаченої допомоги, яка нарахована, у разі виконання рішення адміністративного суду, відноситься до юрисдикції цивільних судів.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання рішення суду необхідно відмовити.
На підставі викладеного керуючись ст.ст.165, 263 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддя: І.П. Пономаренко