Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
18 лютого 2015 р. Справа № 820/18818/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Мельникова Р.В.,
суддів: Бідонька А.В., Мар"єнко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Чиркіної А.А.,
за участю: позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача (УПФ України в Комінтернівському р-ні м.Харкова) Чечуйко Р.В.,
представника відповідача (Департамент соціального захисту населення Харківської ОДА) Машталір В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №77 від 20.08.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 на ім'я ОСОБА_2, а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування;
- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо виконання рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформленого протоколом №77 від 20.08.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 на ім'я ОСОБА_2, а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування;
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова поновити ОСОБА_2 виплату основної та додаткової пенсій відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу 08 лютого 2007 року було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році категорії 1 серії НОМЕР_2, оскільки позивач в період з 28 травня 1987 року по 29 липня 1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке в подальшому було перереєстроване. Внаслідок отриманої під час роботи хвороби позивач став інвалідом другої групи. В подальшому, комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України прийняла рішення у формі протоколу № 77 про не підтвердження факту виконання позивачем робіт у зоні відчуження та вилучення відповідного посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Також Управлінням ПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова припинено виплату пенсії у розмірах, визначених ЗУ "Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та переведено на пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач вважає, що дії відповідачів є протиправними, оскільки під час надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видачі посвідчення ним були надані усі необхідні документи, що підтверджували факт виконання робіт у зоні відчуження.
В судовому засідання позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.
Представник відповідача - Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації проти позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні, посилаючись на надані до суду заперечення.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, посилаючись на надані заперечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів, дослідивши адміністративний позов та заперечення проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що відповідно до військового квитка НОМЕР_3 та довідки військової частини № 74161 від 29.07.1987 року за № 1984, позивач під час проходження військової служби у 1987 році приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме з 28 травня 1987 року по 29 липня 1987 року в селі Оране Іванківського району Київської області у складі військової частини № 74161, в 30-ти кілометровій зоні від Чорнобильської АЕС (а.с. 7, 12-17).
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку з хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС від 11 квітня 1991 року № 1977, довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого № 001837 від 21.10.2009 року та довідки до акту огляду МСЕК № 021809 від 21.10.2009 року, позивачу встановлено 2 групу інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та віднесено до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 8-9).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та 08 лютого 2007 року Харківською обласною державною адміністрацією видано посвідчення категорії 1 серії НОМЕР_2, яке перереєстроване у відповідності до вимог чинного законодавства України, що підтверджується штампом в посвідченні та вкладною НОМЕР_4 від 02 листопада 2009 року (а.с. 11).
Проте, 20 серпня 2014 року Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС прийнято рішення у формі протоколу № 77 у відношенні ОСОБА_2, яким не підтверджено факт виконання ним робіт у зоні відчуження та зазначено про вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування (а.с. 6).
Відповідно до Розпорядження Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова № 166706 від 22.10.2014 року позивачу призначено отримання пенсії по інвалідності за загальним захворюванням (а.с. 84).
Відповідно до статті 9 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнаються: 1)учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 10 вказаного Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ визначено осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, якими вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Статтею 14 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій.
Так, до 1 категорії осіб відносяться інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (ст. 10,11 та ч. 3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно з п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року "Про затвердження Порядку видачі посвідчень провадиться, зокрема, обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Судом встановлено, що позивачем надані необхідні документи, що підтверджують факт виконання робіт у зоні відчуження, а саме: військовий квиток ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 з відміткою командира в/ч 74161, що з 27.05.1987 року по 28.07.1987 року він приймав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС; довідка в/ч 74161 від 29.07.1987 року, де зазначено про призначення заробітної плати ОСОБА_2 з 28.05.1987 року по 29.07.1987 року за час зборів по ліквідації на ЧАЕС в 30 кілометровій зоні; експертний висновок від 11.04.1991 року № 1977, де зазначено про наявне захворювання пов'язане з дією іонізуючого випромінювання та шкідливих факторів при виконанні праці по ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Також судом встановлено, що відповідно до довідки Центрального архіву МО РФ від 01.08.2012 року № 4/96302 підтверджено знаходження в/ч 74161 у 1986-1989 роках в с. Оране, Іванківського району, Київської області.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №77 від 20.08.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 на ім'я ОСОБА_2, а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, а також щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова поновити ОСОБА_2 виплату основної та додаткової пенсій відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо виконання рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформленого протоколом №77 від 20.08.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 на ім'я ОСОБА_2, а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування та визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд відмовляє у їх задоволенні, оскільки вони є похідними та виконувалось рішення вищестоящого органу.
Суд зазначає, що частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами.
А згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте, відповідачем не надано суду доказів правомірності свого рішення.
При зазначених обставинах, суд вважає позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №77 від 20.08.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 на ім'я ОСОБА_2, а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова (22682715; вул. Дизельна, буд.8, м. Харків, 61036) поновити ОСОБА_2 (НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 61000) виплату основної та додаткової пенсій відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відмовити у задоволенні позовних вимог в іншій частині.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 23.02.2015.
Головуючий суддя Р.В. Мельников
Суддя А.В. Бідонько
Суддя Л.М. Мар"єнко