
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/3258/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Служби автомобільних доріг в Одеський області до Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко", третя особа: Публічне акціонерне товариство "Компанія "Райз" про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Служба автомобільних доріг в Одеський області /надалі- позивач; Служба/ звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко" /надалі - відповідач; ПрАТ "Райз-Максимко"/, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Компанія "Райз" про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко" плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів в загальній сумі 63620 грн. 97 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що 10.02.2014 під час здійснення габаритно-вагового контролю на пересувному пункті вагового та габаритного контролю ДП "Одеський облавтодор" на автомобільній дорозі М-05 "Київ-Одеса" км 450+500 за результатами контрольного зважування транспортних засобів: марки FREIGHTLINER моделі СST, державний номер АА4069ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8158ХО, марки FREIGHTLINER моделі СSN, державний номер АА4065ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8152ХО, марки FRЕIGHTLINER моделі FLC, державний номер АА4126ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8619ХО, марки FRЕIGHTLINER моделі 120, державний номер АА7352ІК, з напівпричепом марки FRUEHAUF, державний номер АА4962ХР, виявлено перевищення нормативних параметрів навантаження на вісі, про що складено акти від 10.02.2014 №№10/02/1, 10/02/4, 10/02/5, 10/02/2 та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю. На підставі Порядку здійснення габаритно-вагового контролю за справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та /або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, здійснено розрахунки №№79, 82, 83, 80, згідно з якими відповідачу нараховано плату за проїзд великовагового транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, у подвійному розмірі в загальній сумі 3950,86 євро, що з урахуванням курсу євро станом на 29.07.2014 складає 63620,97 грн. У зв'язку з тим, що вказана сума не сплачена у добровільному порядку відповідачем, позивач просить стягнути її в судовому порядку.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце його проведення повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив; письмових заперечень проти позову не надав.
Третя особа явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, про дату, час та місце його проведення повідомлена належним чином, причин неявки суду не повідомила.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За викладених обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
10.02.2014 працівниками філії "Одеська дорожньо-експлуатаційна дільниця" ДП "Одеський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на автомобільній дорозі М-05 "Київ-Одеса" км 450+500 проведено габаритно-ваговий контроль, під час якого встановлено, що транспортні засоби марки FREIGHTLINER моделі СST, державний номер АА4069ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8158ХО, марки FREIGHTLINER моделі СSN, державний номер АА4065ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8152ХО, марки FRЕIGHTLINER моделі FLC, державний номер АА4126ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8619ХО, марки FRЕIGHTLINER моделі 120, державний номер АА7352ІК, з напівпричепом марки FRUEHAUF, державний номер АА4962ХР, що належить ПАТ "Компанія "Райз", суб'єкт господарювання (перевізник) - ПрАТ "Райз-Максимко", мають перевищення нормативних параметрів навантаження на вісі, а саме,
- транспортний засіб марки FRЕIGHTLINER моделі СSТ, державний номер АА4069ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8158ХО, фактична маса - 48,92 т, при нормативно допустимій 40 т /а. с. 67-69/;
- транспортний засіб марки FRЕIGHTLINER моделі СSN, державний номер АА4065ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8152ХО, фактична маса - 45,42 т, при нормативно допустимій 40 т /а. с. 70-72/;
- транспортний засіб марки FRЕIGHTLINER моделі FLC, державний номер АА4126ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8619ХО, фактична маса - 44,80 т, при нормативно допустимій 40 т /а. с. 73-75/;
- транспортний засіб марки FRЕIGHTLINER моделі 120, державний номер АА7352ІК, з напівпричепом марки FRUEHAUF, державний номер АА4962ХР, фактична маса - 42,52 т, при нормативно допустимій 40 т /а. с. 76-77/.
Копії роздруківок результатів зважування наявні у матеріалах справи.
За результатами перевірки 10.02.2014 працівниками Служби складено акти №10/02/1 /а.с. 67/, №10/02/4 /а.с. 70/, №10/02/05 /а.с. 73/, №10/02/2 /а.с. 76/.
До актів складено довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 10.02.2014 та розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно яких визначено ПрАТ "Райз-Максимко" плату у загальному розмірі 3950,86 євро /а.с. 68, 71, 74, 77, 127-130/.
Посилаючись на пункт 26 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю за справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення із відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування в розмірі 63620,97 грн.
Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 3 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (надалі - Порядок №879) визначено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Згідно з пунктом 22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 38 т (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - до 40 т; для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Статтею 33 Закону України від 08.09.2005 № 2862-IV "Про автомобільні дороги" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Пунктами 3, 4 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
В силу приписів пункту 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Згідно пункту 26 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Відповідно до пункту 27 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Пунктом 28 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Судом із матеріалів справи встановлено, що власником транспортних засобів марки FREIGHTLINER моделі СST, державний номер АА4069ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8158ХО, марки FREIGHTLINER моделі СSN, державний номер АА4065ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8152ХО, марки FRЕIGHTLINER моделі FLC, державний номер АА4126ІМ, з напівпричепом марки BODEX моделі KIS 3 WS, державний номер АА8619ХО, марки FRЕIGHTLINER моделі 120, державний номер АА7352ІК, з напівпричепом марки FRUEHAUF, державний номер АА4962ХР, є ПАТ "Компанія "Райз", що підтверджуються матеріалами справи /а.с. 132-140/.
У актах про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів на автомобільній дорозі М-05 "Київ-Одеса" км. 450+500 зафіксовано, що суб'єктом господарювання (перевізником) є ПрАТ "Райз-Максимко", вказані акти підписані водіями транспортних засобів без заперечень, у актах наявні відмітки про отримання водіями примірників даних актів.
Із письмових пояснень представника позивача встановлено, що дані про перевізника до актів та довідок було внесено на підставі даних, що надавалися водіями, зокрема, з перевізних документів /а.с. 107/.
У ході розгляду справи відповідачем не спростовано вказані обставини.
Як вбачається з матеріалів справи водіями транспортних засобів отримано під розпис повідомлення перевізнику про порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху /зворот а.с. 68, 71, 74, 77/.
Матеріалами справи підтверджено, що до актів 10.02.2014 складено довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю на автомобільній дорозі М-05 "Київ-Одеса" км. 450+500, а також розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №№ 80, 82, 79, 83, згідно яких ПрАТ "Райз-Максимко" визначено плату у загальному розмірі 3950,86 євро /а.с. 66, 68, 69, 71, 72, 74, 75, 77/.
На час розгляду справи, відповідачем не сплачено у добровільному порядку плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів у розмірі 63620,97 грн, що згідно даних про курс валют Національного банку України станом на 29.07.2014 складає 3950,86 євро (офіційний курс гривні до іноземної валюти 100 євро становить 1610,3069 грн.).
Доказів про сплату коштів відповідач суду не надав.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Служби автомобільних доріг в Одеський області до Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко", третя особа: Публічне акціонерне товариство "Компанія "Райз" про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко" (код ЄДРПОУ 30382533) на користь державного бюджету на рахунок Головного управління Державного казначейства у Київській області, р/р 31214201700001 в ГУ ДКС у Київській області, м. Київ, МФО 828018, код ЄДРПОУ 24074109, плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів в сумі 63620 грн. 97 коп. (шістдесят три тисячі шістсот двадцять гривень дев'яносто сім копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 24 лютого 2015 року.
Суддя С.С. Сич