Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
05 лютого 2015 р. Справа № 820/20319/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову Харківського міського управління юстиції, у якому просить суд зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису №668 про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, який складений ним 11 червня 2010 року, а саме: у графі "ім'я" нареченого вказати "ОСОБА_1".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що для виправлення помилки в актовому записі про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 № 668, від 11 червня 2010 року, позивач звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції у Харківській області з відповідною заявою. Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції у Харківській області надано висновок про відмову про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану від 05.11.2014 року.
Позивач до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, до суду 21.01.2015 року надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.
Від в.о. начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Ломакіної Є.В. надійшло клопотання, в якому в.о. начальника просила розгляди справ у без участі представника відповідача, а також зазначила, що не має заперечень проти внесення змін до актового запису про шлюб, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Згідно п.10 ч.1 ст.3 КАС України розгляд і вирішення адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів.
Згідно до ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає, що адміністративна справа повинна бути розглянута в порядку письмового провадження, на основі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Згідно ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України. завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22.11.2007 року № 1154/5, та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793.
З матеріалів справи вбачається, що 11 червня 2010 року між громадянином Йорданії (Хашимітське Королівство Йорданія, місто Ірбід) ОСОБА_1 та громадянкою України ОСОБА_2 було укладено шлюб, про що відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції видано свідоцтво про одруження НОМЕР_1, актовий запис № 668 (а.с. 8).
Позивач зазначає, що у свідоцтві про одруження НОМЕР_1, актовий запис № 668 від 11.06.2010 року зроблено помилку в його імені, а саме зазначено імя як "ОСОБА_1" замість "ОСОБА_1", що не відповідає документам, що посвідчують його особу.
Судом встановлено, що позивач в 2014 році за місцем проживання та реєстрації, звернувся до відділу держаної реєстрації актів цивільного стану РС Балаклійського РУЮ у Харківській області з заявою про внесення виправлення у вказаний запис цивільного стану.
Відповідно до висновку начальника відділу держаної реєстрації актів цивільного стану РС Балаклійського РУЮ у Харківській області від 05.11.2014 року, позивачу відмовлено у внесенні змін в запис до актового запису про шлюб № 668 від 11.06.2010 року, у зв'язку з відсутністю між Україною та Хашемітським Королівством Йорданія договірних стосунків у сфері цивільних та сімейних відносин та неможливістю витребувати копію запису про народження заявника, яка є підставою для зміни імені нареченого в актовому записі про шлюб (а.с. 7).
Так, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до паспорта позивача, підданого Хашемітського Королівства Йорданії, м. Ірбід, НОМЕР_2, виданого 24.03.2013 року, посвідки на постійне проживання НОМЕР_3, виданої 29.04.2014 року та свідоцтва про народження, зазначено його ім'я "ОСОБА_1", ім'я батька "ОСОБА_1", прізвище "ОСОБА_1"(а.с. 6-7, 21-22) .
Оскільки імя позивача згідно з документами є «ОСОБА_1», а не «ОСОБА_1», зазначене свідчить про наявність помилки в актовому записі № 668 від 11.06.2010 року.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно ч.4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану. їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793 - внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Пунктом 2.1 Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міста обласного значення) міськрайонного управління юстиції за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб. Відділ реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.
Пунктом 2.5 Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються: особами, щодо яких були складені ці актові записи; одним з батьків неповнолітніх (малолітніх); піклувальниками неповнолітніх та опікунами малолітніх; опікунами недієздатних осіб; спадкоємцями померлого.
Пунктом 2.6 Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються: паспорт або паспортний документ; свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.7 Правил встановлено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про реєстрацію актів цивільного стану відділом реєстрації актів цивільного стану додаються до матеріалів справи копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, міститься в іншому відділі реєстрації актів цивільного стану України, то відділ реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит на підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія, або затребує копію цього актового запису цивільного стану.
Пунктом 2.12 Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін, доповнень до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 2.13 Правил встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є серед іншого, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного управління юстиції, а також постанова адміністративного суду.
Пунктом 1.15 Правил встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" до завдань органів реєстрації актів громадянського стану відноситься, в тому числі, і внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень на підставі документів, які підтверджують факти, що підлягають реєстрації. Перелік цих документів визначається п. 2.4 вищевказаного Положення, але при цьому відсутній вичерпний перелік документів, які підтверджують факт, що потребує підтвердження. Виходячи з положень наведених вище нормативних актів, внесення змін в актовий запис можливе згідно з даними паспорту громадянина.
Згідно ч.6 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, внесення змін до актового запису про шлюб, укладений між громадянином Йорданії (Хашимітське Королівство Йорданія, місто Ірбід) ОСОБА_1 та громадянкою України ОСОБА_2 покладено на Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що відповідають чинному законодавству, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 № 668, складений 11 червня 2010 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, де в графі ім'я нареченого зазначити "ОСОБА_1".
Стягнути з Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 31217206784011, платник УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, банк платника ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації: 22030001, адреса: 61010, м. Харків, Червоношкільна наб., 16) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Мельников Р.В.