ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА
судового засідання про заміну сторони виконавчого провадження
25 лютого 2015 року 2а-11598/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої - судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання Петрика Р.І.,
за участі представників сторін:
від позивача - Лешика І.П., згідно довіреності,
від відповідача - Синьовського Б.В., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву Державної архітектурно - будівельної інспекції України про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-11598/10/1370 за позовом Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення коштів, -
встановив:
Державна архітектурно - будівельна інспекція України (далі - ДАБІ України, заявник) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-11598/10/1370 за позовом Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення коштів.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що 27.04.2011 року Львівським окружним адміністративним судом винесено постанову у справі № 2а-11598/10/1370, якою позов задоволено повністю. Вказана постанова 17.11.2014 року ухвалю Львівського апеляційного адміністративного суду залишена без змін. Зважаючи на той факт, що ІДАБК у Львівській області ліквідована, а її правонаступником є Державна архітектурно-будівельна інспекція України, просить заяву задовольнити.
Представник заявника в судовому засіданні вимоги заяви підтримав, просив провести заміну сторони у виконавчому проваджені згідно поданої заяви.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні заперечив, з підстав наведених у письмових запереченнях, поданих суду 25.02.2015 року, суть яких полягає в тому, що представником Державної архітектурно -будівельної інспекції України не надано жодного підтверджуючого документу, який би чітко вказував на її правонаступництво щодо Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області. З огляду на це, просив у задоволенні даної заяви відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши матеріали справи, дослідивши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов висновку, що вказана заява підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, 27.04.2011 року Львівським окружним адміністративним судом винесено постанову у справі, якою стягнено з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради кошти в сумі 15833,50 грн. 23.12.2014 року, Львівським окружними адміністративним судом видано виконавчий лист, згідно якого стягувачем є Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 року № 150 «Питання функціонування територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції», територіальний орган Державної архітектурно-будівельної інспекції України - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області перебуває в стані припинення, як юридична особа публічного права.
Пунктом 2 вказаної постанови передбачено, що Кабінет Міністрів України погоджується з пропозицією Держархбудінспекції щодо утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2014 року № 294 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно будівельну інспекцію України», Держархбудінспекції доручено забезпечити здійснення її територіальними органами, що ліквідуються, функцій та повноважень, покладених на ці органи, до утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Державної архітектурно будівельної інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Наказом Держархбудінспекції від 01.10.2014 року № 229 затверджено Положення про Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області (далі - Департамент).
Крім того, наказом Держархбудінспекції від 22.10.2014 № 293 «Щодо діяльності Департаменту Державної архітектурно будівельної інспекції у Львівській області» Департамент зобов'язано забезпечити здійснення функцій та повноважень територіального органу, утвореного як структурний підрозділ апарату Держархбудінспекції.
Відповідно до абзацу шостого пункту б Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» передбачено, що відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України, в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи правонаступником.
При визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників.
У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Враховуючи положення статей 55 та 56 Конституції України, у будь-якому разі в названих вище випадках, спірні правовідносини допускають правонаступництво, а тому суди повинні враховувати, що відмова у відкритті або закритті провадження у такій справі з підстав ліквідації (припинення діяльності, позбавлення частини повноважень, звільнення з посади, скорочення посади) суб'єкта владних повноважень є неприпустимими.
Таким чином, Департамент Державної архітектурно будівельної інспекції у Львівській області - територіальний орган, утворений як структурний підрозділ апарату Держархбудінспекції, бере участь в реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду у Львівській області.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. З КАС України, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із п. 1 Положення про Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області, затв. наказом Державної архітектурно - будівельної інспекції від 01.10.2014 року № 229, вказаний Департамент є територіальним органом - структурним підрозділом апарату Державної архітектурно - будівельної інспекції України.
Як передбачено пп. 15 п. 6 вказаного положення, Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області для виконання покладених на нього завдань має право здійснювати представництво інтересів Державної архітектурно - будівельної інспекції України в судах, відповідно до наданих повноважень, які визначаються в довіреності.
Таким чином, як випливає з аналізу вказаних положень, Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області немає достатнього обсягу адміністративної процесуальної правосуб'єктності в розумінні ст. 48 КАС України, а тому не може виступати як сторона в адміністративній справі.
Відповідно до ч.5 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України та ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Частина 2 ст. 104 Цивільного кодексу України визначає, що юридична особа вважається такою, що припинилась, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
З аналізу наведених вище норм законодавства випливає, що права та обов'язки переходять до правонаступника після державної реєстрації факту припинення юридичної особи.
Відповідно до положень ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. В Єдиному державному реєстрі містяться відомості, зокрема, щодо даних про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
15.01.2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 15.01.2015 року внесено запис № 14151110009025725 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області.
У відповідності до ч. 1 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З наведеного вище випливає, що, оскільки Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області ліквідована, в даний час її правонаступником є Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області, який немає достатнього обсягу адміністративної процесуальної правосуб'єктності в розумінні ст. 48 КАС України, а тому не може виступати як сторона в адміністративній справі, у суду наявні всі підстави для задоволення заяви та проведення заміни вибулої сторони виконавчого провадження на Державну архітектурно - будівельну інспекція України.
Керуючись ст.ст. 160, 165, 167, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
заяву Державної архітектурно - будівельної інспекції України про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-11598/10/1370 - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження з примусового виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.04.2011 року у справі № 2а-11598/10/1370 за позовом Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення коштів, зазначивши стягувачем Державну архітектурно - будівельну інспекцію України (код ЄДРПОУ 37471912), юридична адреса: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 5 днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, або у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Повний текст виготовлено та підписано 27.02.2015 року
Суддя Потабенко В.А.