Ухвала суду № 42884189, 24.02.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2015
Номер справи
2а/0370/198/12
Номер документу
42884189
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2015 року Справа № 51320/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Волинської області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 року у справі за позовом Горохівського міського споживчого товариства до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Волинської області про часткове скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

У січні 2012 року позивач - Горохівське міське споживче товариство звернулося до суду з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Волинської області, в якому просить скасувати рішення відповідача №031143-32 від 11.01.2012 року про застосування фінансових санкцій в частині застосування фінансових санкцій в розмірі 6 800 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 року позов задоволено. Скасовано рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 11 січня 2012 року за №031143-32 в частині застосування фінансових санкцій в розмірі 6800 грн.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивачем не порушено вимоги статті 153 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», оскільки буфет в с. Озерці Горохівського району має статус суб'єкта господарювання громадського харчування.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з неповним встановленням обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, Рожищенське споживче товариство оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що згідно листа Горохівської районної санітарно-епідеміологічної станції №5.3/1790 від 10 листопада 2011 року буфет Горохівського міського споживчого товариства в с. Озерці по технічному забезпеченню на даний час не в повній мірі відповідає вимогам закладу громадського харчування (не створені умови для якісного миття посуду).

Апелянт звертає увагу на те, що перевіркою встановлено факт продажу 17 вересня 2011 року в буфеті Горохівського міського споживчого товариства в с. Озерці алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб'єктами господарювання, що не мають статусу суб'єктів господарювання громадського харчування, чим порушено вимоги Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів».

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 17.09.2011 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Волинської області проведено перевірку буфету, що знаходиться за адресою: с. Озерці Горохівського району Волинської області вул. Московська, 4, та належить Горохівському міському споживчому товариству.

За результатами проведення перевірки складено акт №178/32-02/01787781 від 19.09.2011 року, згідно якого встановлено: продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб'єктами господарювання, що не мають статусу суб'єктів господарювання громадського харчування; продаж тютюнових виробів поштучно, роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої та роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробником тютюнових виробів, що є порушенням вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30 жовтня 2008 року «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».

На підставі акту перевірки Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Волинської області прийнято рішення №031143-32 від 11.01.2012 року про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі: 6 800 грн. - за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у суб'єктами господарювання, що не мають статусу суб'єктів господарювання громадського харчування; 6 800 грн. - за продаж тютюнових виробів поштучно; 5 000 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої та 1 000 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробником тютюнових виробів.

Позивачем - Горохівським міським споживчим товариством рішення відповідача від №031143-32 від 11.01.2012 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у суб'єктами господарювання, що не мають статусу суб'єктів господарювання громадського харчування в розмірі 6 800 грн. оскаржено в судовому порядку

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі.

У заяві повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (імпорт, експорт, оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами).

Відповідно до вимог 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Згідно п.22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 30 липня 1996 року №854, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки підприємствами громадського харчування та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Як слідує із матеріалів справи, згідно рішення зборів Ради засновників спільних підприємств Горохівської райспоживспілки №3 від 25 листопада 2002 року та постанови правління Горохівської райспоживспілки від 27 січня 2003 року (протокол засідання правління №1 від 27 січня 2003 року) було реорганізовано шляхом приєднання до Горохівського міського споживчого товариства. Пунктом 3 розділу 1 статуту Горохівського міського споживчого товариства передбачено, що Горохівське міське споживче товариство є правонаступником всіх майнових та немайнових прав та обов'язків спільного підприємства «Об'єднання підприємств громадського харчування» і на добровільних засадах входить у Горохівську райспоживспілку.

Головним державним санітарним лікарем Горохівського району 15 квітня 2000 року видано Горохівському об'єднанню підприємств громадського харчування дозвіл за №61 про відповідність виду діяльності санітарно-гігієнічним нормам та потенційну безпеку для здоров'я людини. Згідно даного дозволу видом торгівельної діяльності Горохівського об'єднання підприємств громадського харчування є громадське харчування та погоджено товарний асортимент, а саме: продовольчі товари та тютюнові і алкогольні напої.

Також, 15 лютого 2011 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області видано Горохівському споживчому товариству ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями на період з 19 лютого 2011 року по 19 лютого 2012 року в буфеті с. Озерці Горохівського району Волинської області вул. Московська, 4.

З аналізу вказаних норм та обставин справи апеляційний суд дійшов до висновку, що буфет в с. Озерці Горохівського району, який належить Горохівському міському споживчому товариству, має статус суб'єкта господарювання громадського харчування, а тому позивачем не порушено вимоги статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів».

Таким чином, вимога позивача про скасування рішення відповідача від №031143-32 від 11.01.2012 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у суб'єктами господарювання, що не мають статусу суб'єктів господарювання громадського харчування в розмірі 6 800 грн., правомірно задоволено судом першої інстанції.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Волинської області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 року у справі №2а/0370/198/12 за позовом Горохівського міського споживчого товариства до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Волинської області про часткове скасування рішення про застосування фінансових санкцій - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.Б. Хобор

Р.П. Сеник