УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2015 року Справа № 876/11366/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.
за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 липня 2013 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
У липні 2013 року позивач - управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова звернулося до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 4526,75 грн. по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30 липня 2013 року позов задоволено повністю. Стягнено з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова 4526 грн. 75 коп. заборгованості.
Постанова суду першої інстанції, мотивована тим, що згідно поданого відповідачем звіту нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті відповідачем за 2012 рік складала 4572,42 грн. та за перший квартал 2013 року - 1194,03 грн. Згідно розрахунку позовних вимог фактично сплачено і зараховано єдиного внеску на суму 1239,70 грн., отже заборгованість фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 перед управлінням складає 4526,75 грн.
На час розгляду справи заборгованість у вищевказаній сумі відповідачем залишається непогашеною.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 липня 2013 року та стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 1310,48 грн.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що загальна сума за 2013 р. та перше півріччя 2013 р. нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 6960,48 грн (4572,42 грн + 2388,06 грн = 6960,48 грн).
Апелянт посилається на те, що за 2012 рік та 6 місяців 2013 року нею було сплачено до Пенсійного фонду Галицького району м. Львова 5650,00 грн (1800,00 +3850,00 = 5650,00) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до цього, заборгованість ФОП ОСОБА_1 перед Пенсійним фондом у Галицькому районі м. Львова становить 1310,48 грн (6960,48 - 5650,00 = 1310,48 грн.).
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 10.02.2007 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та згідно ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно вимог п.4 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Пунктами 1, 4 ч.2 ст.6 цього Закону визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок: подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування га центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Частиною 8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч.12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Встановлено, що згідно поданого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 звіту нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті відповідачем за 2012 рік складала 4572,42 грн. та за перший квартал 2013 року - 1194,03 грн.
Із наявного в матеріалах розрахунку позовних вимог управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова видно, що відповідачем фактично сплачено і зараховано єдиного внеску на суму 1239,70 грн.
Таким чином, заборгованість фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 перед управлінням по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складає 4526,75 грн.
Згідно ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Як слідує із матеріалів справи, на виконання вимог ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» управлінням Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова було надіслано платнику вимогу про сплату боргу № Ф-0034 від 15.05.2013 року на суму 5726,75 грн., яка отримана відповідачем 20.05.2013 року.
Будь-яких доказів у підтвердження погашення вищевказаної заборгованості під час розглядук справи в суді першої інстанції відповідачем надано не було.
Відповідно до ч.16 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Разом з тим, покликання апелянта на вирішення судом першої інстанції позовної заяви управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування без її участі, на переконання апеляційного суду, на правильність вирішення позову не впливають та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 липня 2013 року у справі №813/5492/13-а за позовом управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Р.Б. Хобор
Р.П. Сеник
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 24.02.2015 року.