Постанова № 42883982, 24.02.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2015
Номер справи
805/263/15-а
Номер документу
42883982
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2015 р. Справа №805/263/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

час прийняття постанови: 11:45

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Надточей Т.О., за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію в ПАТ КБ «Промекономбанк» Гулей Олександра Івановича про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

27 січня 2015 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію в ПАТ КБ «Промекономбанк» Гулей Олександра Івановича про зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позову позивач зазначає, що у ОСОБА_1 в ПАТ КБ «Промекономбанк» відкриті депозити на загальну суму 296 525,14 грн. При цьому, у зв'язку із проведенням антитерористичної операції в м.Донецьку та вимушеним переїздом до м.Святогірську позивач лише в кінці листопада дізнався про запровадження процедури ліквідації ПАТ КБ «Промекономбанк», а тому не подав до банку кредиторські вимоги у встановлений строк. Просив визнати причину пропуску строку звернення для подачі заяви про визнання кредитором поважною, включити до реєстру кредиторів ПАТ КБ «Промекономбанк».

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без його участі. Разом з цим, надав заперечення, в якому зазначив, що чинним законодавством України не передбачена можливість прийому заяв кредиторів після закінченого строку через поважність причин пропуску такого строку.

Заслухавши позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

12 вересня 2011 року між банком Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Промекономбанк» та вкладником ОСОБА_1 укладено договір №37765-282 класичний USD, предметом якого є внесення готівкових коштів на вкладний (депозитний) рахунок, зберігання внеску і нарахування відсотків на внесок. Загальний розмір внеску складає 30 009,29 USD, еквівалент у гривні станом на 12 вересня 2011 року згідно квитанції №15602 - 239 243,06 грн.

9 грудня 2013 року між банком Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Промекономбанк» та вкладником ОСОБА_1 укладено договір №72705-188 новорічний UAH, предметом якого є внесення готівкових коштів (внеску) на вкладний (депозитний) рахунок, зберігання внеску і нарахування відсотків на внесок. Загальний розмір внеску складає 65 000,00 грн., термін зберігання 370 днів 9 грудня 2013 року по 14 грудня 2014 року.

30 грудня 2013 року між банком Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Промекономбанк» та вкладником ОСОБА_1 укладено договір №74136-188 новорічний UAH, предметом якого є внесення готівкових коштів (внеску) на вкладний (депозитний) рахунок, зберігання внеску і нарахування відсотків на внесок. Загальний розмір внеску складає 1 000,00 грн., термін зберігання 370 днів 30 грудня 2013 року по 30 грудня 2014 року.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 05.09.2014 року № 552 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Промекономбанк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 08.09.2014 року №86 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «Промекономбанк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку»

Згідно вказаного рішення розпочато процедуру ліквідації ПАТ КБ «Промекономбанк» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банка заступника начальника відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Волощука Ігоря Григоровича строком на 1 рік з 08.09.2014 року по 08.09.2015 року включно.

Відомості про початок процедури ліквідації ПАТ КБ «Промекономбанк» опубліковані в газеті «Голос України» №173 (5923) від 11.09.2014 року.

26 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулась до уповноваженої особи Фонду із заявою про включення до реєстру кредиторів ПАТ КБ «Промекономбанк».

Листом від 04.12.2014 року за вих. №110412/14 Уповноваженою особою Фонду повідомлено ОСОБА_1, що подана заява з кредиторськими вимогами до Банку надійшла після спливу встановленого 30-денного строку, а отже вважається погашеною.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012р. №4452-VI (далі - Закон України №4452).

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону України №4452. Зокрема, відповідно до пунктів 2, 4 частини 3 цієї статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Статтею 27 Закону України №4452 регулюється порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами.

Так, уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

При цьому, у відповідності до частини 6 цієї статті, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Згідно частини 5 цієї статті, протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.

Відповідно до частини першої статті 26 цього Закону, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Зобов'язання з виплати відсотків за вкладами, нарахованих під час здійснення тимчасової адміністрації, задовольняються відповідно до черговості, встановленої пунктом 4 частини 1 статті 52 цього Закону.

Частина друга статті 45 передбачає, що Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах «Урядовий кур'єр» та «Голос України» не пізніше через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Частина п'ята вищевказаної статті зазначає, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.

Відповідно до частини 8 статті 49 Закону вимоги, не включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, задоволенню в ліквідаційній процедурі не підлягають і вважаються погашеними.

Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону № 4452 Уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Зважаючи на те, що відомості про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію ПАТ КБ «Промекономбанк» та призначення уповноваженої особи Фонду були опубліковані у газеті «Голос України» 11.09.2014 року, тобто з дотриманням порядку інформування про ліквідацію банка, встановленим Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а позивач звернувся до уповноваженої особи на ліквідацію банку із заявою про задоволення кредиторських вимог 26.11.2014 року, тобто з пропуском 30-денного строку, підстави для задоволення позовних вимог та зобов'язання відповідача включити позивача до реєстру кредиторів ПАТ КБ «Промекономбанк» відсутні.

При цьому, суд наголошує на тому, що законодавством не передбачено поновлення даного строку.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у судовому засіданні встановлено, що позивачем отримано гарантовану суму коштів від Фонду гарантування вкладів у розмірі 200 000,00 грн.

Враховуючи зазначені обставини, з урахуванням положень чинного законодавства, у відповідача відсутні законні підстави для визнання позивача кредитором та прийняття рішення про внесення його до реєстру кредиторів, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України «Про судовий збір» передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року №3674-VI (зі змінами та доповненнями) (далі Закон №3674) судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір за ставкою 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, а майнового характеру - за ставкою 2 відсотів розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.

Вищий адміністративний суд України у листі від 18.01.2012 року № 165/11/13-12 відзначив, що відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи. Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.

Таким чином, судовий збір за подання адміністративного позову майнового характеру складає 4 872,00 грн., немайнового - 73,08 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2015 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.

Таким чином, судовий збір у розмірі 4 872,00 грн. за подання адміністративного позову майнового характеру, підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію в ПАТ КБ «Промекономбанк» Гулей Олександра Івановича про зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015) судовий збір у сумі 4 872 (чотири тисячі вісімсот сімдесят дві) грн. 00 коп.

Повний текст постанови буде складено 27 лютого 2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кошкош О.О.