ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 23.07.09 | Справа №2а-7784/09/11/0170
об 11 годині 51 хвилину Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю відповідача ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_1, у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення 1392,20 грн. заборгованості з єдиного податку та пені,
ВСТАНОВИВ: Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення 1392,20 грн. заборгованості з єдиного податку та пені. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем несвоєчасно сплачуються суми єдиного податку відповідно до законодавства. Позивач явку представника у судове засідання не забезпечив, надав клопотання, про розгляд справи за відсутності його представника за наявними у справі матеріалами. Відповідач у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував з тих підстав, що у період, за який стягується заборгованість, він підприємницькою діяльністю фактично не займався, доходу не отримував. Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав. 02.04.02р. Джанкойською районною державною адміністрацією АР Крим відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію та зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ №02737845ф0050901 (а.с.4). Відповідач з 18.06.2002р. знаходиться на обліку платників податків у Джанкойській ОДПІ АР Крим, що підтверджується довідкою від 21.04.2009р. №246(а.с.6). Відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» - суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно вибрати спосіб оподаткування доходів по єдиному податку шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. З урахуванням положень зазначеного Указу, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 до Джанкойської ОДПІ АР Крим 15.12.2006року подано заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з 01.01.2007р. (а.с.7). Як вбачається із заяви відповідача на право здійснення спрощеної системи оподаткування від 15.12.2006р., він здійснював підприємницьку діяльність у сфері роздрібної торгівлі та інших побутових послуг (а.с.7). Абзац 2 статті 2 Указу «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» передбачає, що ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності й не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць, а відповідно абз.4 цієї же статті у разі коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім'ї, ставка єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу. Рішенням Джанкойської районної ради АР Крим від 22.12.2004року затверджені ставки єдиного податку для фізичних осіб - підприємців по видам діяльності, зокрема, при здійсненні діяльності в сфері роздрібної торгівлі , якою відповідно до заяви займався відповідач, ставка податку становить 155грн. на місяць (а.с.-8). Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 128 Господарського кодексу України, громадянин - підприємець зобов'язаний своєчасно надавати податковим органам декларації про доходи, інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів; сплачувати податки та інші обов'язкові платежі в порядку і в розмірах, встановлених законом. Зі змісту абзацу 6 пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» випливає що, фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. За січень - грудень 2007р. відповідач повинен був сплатити 1860,00 грн. єдиного податку (155,00 грн. х 12 міс.), у встановлені законодавством строки сума заборгованості зі сплати єдиного податку відповідачем погашена частково в розмірі 471,40, що підтверджується розрахунком суми позову (а.с.14). На адресу відповідача позивачем була направлена перша податкова вимога від 29.03.2007р., яка була отримана 06.06.2007р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.12). За таких обставин, заборгованість відповідача зі сплати єдиного податку складає 1388,60 грн. і вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню, оскільки є обґрунтованими та такими, що підтверджуються матеріалами справи. Вимоги позивача про стягнення пені в розмірі 3,60грн., нарахованої за порушення строків сплати єдиного податку, не підлягають задоволенню з огляду на наступне. Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (далі Закон) пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання. Пунктом 1.3 статті 1 зазначеного Закону встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Згідно з пунктом 16.1 статті 16 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Зобов'язання зі сплати єдиного податку виникає у відповідача не на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» або іншого Закону, а на підставі норм Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» що не є тотожнім. Згідно п.5.1. ст.5 Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Пунктом 5.2.1 ст.5 Закону передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Із системного аналізу зазначених норм Закону та Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» випливає, що єдиний податок підлягає сплаті платником податків самостійно, тобто без попереднього подання податкової декларації або його нарахування контролюючим органом, а відтак зобов'язання з його сплати не узгоджуються у розумінні ст.5 Закону. Оскільки, сума зобов'язання зі сплати єдиного податку фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 не є узгодженою у розумінні ст.5 Закону, тому пеня, передбачена статтею 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, не може бути нарахована на зазначене зобов'язання. Відповідно до п.11 ч.1 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості з єдиного податку, а відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню. Заперечення відповідача про те, що протягом 2007р. він не займався підприємницькою діяльністю, як на підставу своїх заперечень є не обґрунтованими з наступних підстав. Як зазначалося вище, відповідно до абз.6 п.2 Указу суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Із зазначеної норми випливає обов'язок сплати єдиного податку незалежно від отримання фізичною особою - підприємцем прибутку, збитків або зайняття підприємницькою діяльністю. Доказів припинення підприємницької діяльності, тобто внесення відповідного запису до державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відносно відповідача не надано. Окрім того, відповідач у судовому засіданні зазначив, що він підприємницьку діяльність в установленому законом порядку не припиняв. За таких обставини, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в частині стягнення з відповідача заборгованості зі сплати єдиного податку в розмірі 1388,60грн. Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 23.07.2009 року. У повному обсязі постанову складено 24.07.2009 року. На підставі викладено, керуючись статтями 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ: 1. Адміністративний позов задовольнити частково. 2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) податковий борг зі сплати єдиного податку сумі 1388,60 грн. (тисяча триста вісімдесят вісім гривень 60 копійок) на користь місцевого бюджету Джанкойського району Ізумрудновської сільської ради (на рахунок № 34212379700014, ГУ ДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740824, код 16050200). 3. в решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Москаленко С.А.