Постанова № 42860190, 11.02.2015, Генічеський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
11.02.2015
Номер справи
653/154/15-а
Номер документу
42860190
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 653/154/15-а

Провадження № 2-а/653/28/15

П О С Т А Н О В А

іменем України

11.02.2015

Генічеський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді - Хоменко В.Г.,

при секретарі - Разумній А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління ДАІ УМВС України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління ДАІ УМВС України в Херсонській області, в якому просив визнати відмову Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування Генічеського, Новотроїцького та Іванівського районів УДАІ УМВС України в Херсонській областіщодо зняття автомобіля Hyundai Sonata,2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, державний номер НОМЕР_1 протиправною; зобов'язати відповідача зняти вищевказаний автомобіль з обліку для продажу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16 січня 2015р. за результатом розгляду заяви позивача про зняття автомобіля Hyundai Sonata, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, державний номер НОМЕР_1 з обліку, начальником Центру ДАІ м. Генічеськ Лашком І.В. надано відповідь за №5/43-6 про відмову у вчинення такої дії з тих підстав, що Центром ДАІ №5601 м. Рівне 01 березня 2014р. анульовано дві попередні реєстраційні операції щодо вказаного транспортного засобу. Позивач вважає, що така відмова суперечить вимогам діючого законодавства України, а тому просив позовні вимоги задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, зазначивши, що під час розгляду заяви позивача про зняття належного йому транспортного засобу з обліку, центр діяв на підставі, у межах, та спосіб, що передбачений чинним законодавством України, а тому просив у задоволенні позову відмовити. Надав суду письмові заперечення.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з 12 листопада 2013р. є власником автомобіля Hyundai Sonata,2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, державний номер НОМЕР_1, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3, видане МВ РЕР ДАІ у м. Генічеськ УДАІ УМВС України у Херсонській області.

16 січня 2015р. позивач звернувся до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування Генічеського, Новотроїцького та Іванівського районів УДАІ УМВС України в Херсонській області із заявою про зняття з обліку вищевказаного транспортного засобу.

За результатом розгляду даної заяви, начальником Центру ДАІ м. Генічеськ Лашко І.В. на адресу позивача направлено лист за вих. №5/43-6, яким повідомлялось про відмову у знятті транспортного засобу з обліку, з тих підстав, що Центром ДАІ №5601 м. Рівне 01 березня 2014р. анульовано дві попередні реєстраційні операції щодо вказаного транспортного засобу. Не погоджуюсь з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України.

Процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою КМУ від 07 вересня 1998р. за №1388 (далі по тексту - Порядок).

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх.

Згідно п. 40 Порядку, зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.

Пункт 41 Порядку передбачає, що забороняється зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів, стосовно яких є ухвала суду про накладення арешту або заборону зняття з обліку чи постанова державного виконавця про накладення арешту. Забороняється зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів, що: зареєстровані за неповнолітніми особами відповідно до вимог пункту 23 цього Порядку, без письмової нотаріально засвідченої згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника і дозволу органу опіки та піклування; одержані через органи соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, без письмового розпорядження зазначених органів; придбані у розстрочку без надання відповідних документів про остаточний розрахунок. Забороняється зняття з обліку для подальшого відчуження та/або перереєстрація на нового власника переданих безоплатно транспортних засобів, які зареєстровані відповідно до вимог пункту 11 цього Порядку без сплати мита та інших податків і зборів (обов'язкових платежів), передбачених законодавством під час імпорту автомобілів, без подання документів про внесення зазначених платежів.

Аналіз вищезазначених норм законодавства свідчить про те, що чітко встановлені підстави, які унеможливлюють зняття транспортних засобів з реєстрації.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач своїм листом за №5/43-6 від 16 травня 2015р. відмовляючи у знятті транспортного засобу з обліку, діяв в супереч вимогам Порядку, а тому вказана відмова є протиправною.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання відповідача зняти з реєстрації транспортний засіб позивача, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з пунктом 3 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою КМУ України від 14 квітня 1997р. за №341, Державтоінспекція відповідно до покладених на неї завдань веде автоматизований облік, накопичення, оброблення та використання даних про транспортні засоби, що підлягають державній реєстрації органами Державтоінспекції.

До компетенції адміністративних судів відноситься виключно оцінка законності дій чи рішень суб'єкта владних повноважень, тобто суд не може перебирати повноваження органу, який наділений компетенцією приймати відповідні рішення, здійснювати певні дії, у встановленому законом порядку.

Як вже було зазначено судом вище, згідно приписів Положення, повноваження щодо зняття з обліку транспортних засобів наділені територіальні підрозділи Державтоінспекції.

З цього приводу суд зазначає, що частиною 2 статті 11 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд зазначає, що судовий захист має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. З урахуванням цього, суд вважає за необхідне забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема шляхом зобов'язання відповідача розглянути питання щодо зняття з обліку автомобіля Hyundai Sonata,2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, державний номер НОМЕР_1, що належить позивачу.

Керуючись ст. ст. 158-163,167 КАС України ,суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати відмову управління Державтоінспекції Управління МВС України в Херсонській області у знятті з обліку транспортного засобу Hyundai Sonata, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, державний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1 - протиправною.

Зобов'язати управління Державтоінспекції Управління МВС України в Херсонській області розглянути питання щодо зняття з обліку зняття транспортного засобу Hyundai Sonata,2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, державний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1.

У решті позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Генічеського районного суду В. Г. Хоменко