Справа № 359/12395/14-а
Провадження № 2-а/359/18/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2015 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Саган В.М.,
при секретарі Репа А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Борисполі Київської області справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та стягнення незаконно використаних державних коштів при одержанні допомоги на дітей одиноким матерям -
В С Т А Н О В И В :
11 грудня 2014 року від Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області до Бориспільського міськрайонного суду Київської області надійшла вище зазначена позовна заява, з проханням:визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на рахунок управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації: р/р 35416023013758 в ГУДКСУ у Київській області, МФО 821018, Код ЄДРПОУ 03193778, незаконно використані державні кошти при одержанні державної допомоги одиноким матерям в сумі 583 грн.60 коп., у зв»язку з визнанням батьківства 23.04.2013 року.
Обґрунтовуючи тим, що при подачі документів до управління відповідач була повідомлена про те, що в разі проживання дитини в дитячих закладах, школах- інтернатах, перебуванні на повному державному утриманні, одержанні аліментів чи усиновленні вона зобов»язана негайно повідомити управління для припинення виплати, а також роз'яснено, що при несвоєчасному повідомленні про ці обставини або навмисному укриванні фактів наступає матеріальна відповідальність, про що відповідачем було підписано зобов'язання.
08 травня 2013 року від відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції у Київській області на адресу управління надійшло офіційне повідомлення про те, що 23 квітня 2013 року до актового запису № 37 від 26.09.2011 р. про народження ОСОБА_2 на підставі заяви про визнання батьківства ОСОБА_3 були внесені відомості про батька. Відповідач факт усиновлення сина приховала, не повідомивши управління про усиновлення.
Внаслідок неправомірних дій відповідача за травень 2013 року виникла переплата допомоги в сумі 583 грн. 60 коп.
Управлінням соціального захисту населення надіслано листи до ОСОБА_1, з проханням повернути незаконно отримані кошти при одержанні допомоги одиноким матерям. Однак, станом на 11.12.2014 р. ОСОБА_1 кошти не повернула та до управління не з'являється.
У судове засідання позивач не з'явився, направив до суду заяву (вх. № 2898 від 12.02.2015), згідно якої просив справу слухати без присутності представника, позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, відповідно до ст. 35 КАС України, про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності та заперечень щодо позову не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Згідно Положення про управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Бориспільської райдержадміністрації № 120 від 01.03.2013 року, управління соціального захисту населення райдержадміністрації є структурним підрозділом Бориспільської райдержадміністрації, що утворюється розпорядженням голови райдержадміністрації, підпорядковане голові Бориспільської районної державної адміністрації, а також підзвітне і підконтрольне Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації; у своїй діяльності керується Конституцією, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики, розпорядженнями обласної та районної державних адміністрацій, а також Положенням про управління.
Одним із основних завдань управління є забезпечення у межах своїх повноважень дотримання законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування, пенсійне забезпечення, соціальний захист населення.
Для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян на управління праці та соціального захисту населення покладено завдання здійснення виплат компенсацій та допомоги певних видів.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 28.09.2011 року перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської райдержадміністрації Київської області та відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй була призначена допомога на дитину одинокій матері, що підтверджується рішеннями про призначення допомоги від 03.12.2012 р. та 13.05.2013 р., заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, довідкою про отримання допомоги від 13.05.2013 року (а.с. 5,7,8,10-11)
Згідно ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», всі види державної допомоги сім'ям з дітьми призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
У відповідності до ст. 4 закону покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Відповідно до ст.ст. 18-1 - 18-2 розділу У-А Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають в шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності відповідної довідки державного органу реєстрації актів цивільного стану про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька (матір) дитини.
У відповідності до положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" фізичні особи, які одержують допомогу на дітей одиноким матерям, зобов'язані повідомити орган праці та соціального захисту населення, що призначає компенсаційні виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин, виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодовувати органам соціального захисту населення надмірно виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначав компенсацію.
Згідно повідомлення відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції у Київській області № 25/3.2-32 від 23.04.2013 р. вбачається, що до актового запису № 37 від 26.09.2011 р. про народження ОСОБА_2 на підставі заяви про визнання батьківства ОСОБА_3 внесені відомості про батька( від 23.04.2013р.).( а.с.6).
З суті позовної заяви вбачається, що відповідачем не було повідомлено позивача про факт усиновлення дитини 23.04.2013 року.
Внаслідок неправомірних дій відповідача за травень 2013 року , зв'язку з не повідомленням про усиновлення, виникла переплата допомоги в сумі 583 грн. 20 коп.
07.10.2014 року за № 4/3149 управління соцзахисту направило повідомлення відповідачу ОСОБА_1, згідно якого просили повернути надміру отримані кошти по допомозі одиноким матерям в сумі 583 грн.20 коп. в зв»язку з визнанням батьківства та переплатою за травень 2013 року, у разі її несплати в 10-денний термін, кошти будуть стягнені в судовому порядку.
Однак, відповідачем жодних розрахунків проведено не було, в добровільному порядку не повертає надміру виплачених коштів по допомозі.
Враховуючи вище викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню, а саме з відповідача на користь позивача слід стягнути незаконно використані державні кошти при одержанні державної допомоги одиноким матерям у розмірі 583 грн. 20 коп., в іншій частині позову слід відмовити.
У відповідності до п. 3.1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати-1827 грн. та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат-4872 грн.
Ціна позову щодо вимог майнового характеру становить 583 грн.20 коп.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору при подачі позову у відповідності до п. 20 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судовий збір в розмірі 1827 грн. слід стягнути з відповідача на користь держави України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69, 71, 86, 99, 100, 128, 159-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та стягнення незаконно використаних державних коштів при одержанні допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1( ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на рахунок Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області ( р/р 35416023013758 в ГУДКСУ у Київській області, МФО 821018, Код ЄДРПОУ 03193778) незаконно використані державні кошти при одержанні державної допомоги одиноким матерям у сумі 583 грн. 20 коп.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь держави України судовий збір в розмірі 1827 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня її отримання.
Суддя Саган В.М.