Постанова № 42847702, 16.02.2015, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
16.02.2015
Номер справи
295/15964/14-а
Номер документу
42847702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/15964/14-а

Категорія 87

2-а/295/43/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.02.2015 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира в складі:

головуючої - судді Семенцової Л.М.,

за участі секретаря - Барашивець Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

17.10.2014 року позивач звернулася до суду з указаним позовом, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо визначення їй розміру та виплати пенсії, включення до складу при перерахунку їй пенсії відповідно до Закону Країни "Про державну службу" інших виплат, а саме матеріальної допомоги для оздоровлення та індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі; 2) зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату належної їй пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням всіх складових, що входять до інших виплат за останні 24 календарні місяці роботи, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів громадян на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з дня подання заяви та документів про перерахунок пенсії до управління, а саме з 16.04.2014 року відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення" та "Про державну службу" у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку пенсії державного службовця та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.

Свої вимоги мотивувала тим, що з 28.01.2011 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" і після призначення пенсії продовжувала працювати на державній службі до 27.03.2014 року. Після звільнення з роботи вона подала до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області 16.04.2014 року для перерахунку пенсії заяву та необхідні документи, в тому числі довідку з місця роботи департаменту фінансів Житомирської ОДА про складові заробітної плати. Однак листом від 05.08.2014 року їй було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Ухвалою судді Богунського районного суду міста Житомира від 19.11.2014 року адміністративний позов у частині вимог за 16.04.2014 року включно залишено без розгляду.

Позивач у судовому засіданні вимоги позову підтримала, обґрунтовуючи їх обставинами, викладеними в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала.

Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та отримує пенсію по віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 % від заробітної плати.

16.04.2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку № 4.1-30 від 16.04.2014 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці підряд перед зверненням за пенсією. У подальшому актом Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 17.07.2014 року № 362 було встановлено, що дані, відображені у довідці № 4.1-30 від 16.04.2014 року не відповідають даним особового рахунку, а саме не відображено індексацію доходів громадян на загальну суму 12908,74 грн.

Не отримавши перерахунку та відповіді, 28.07.2014 року позивач знову звернулася до відповідача із заявою, в якій просила повідомити, чи були включені в розрахунок при призначенні їй пенсії державного службовця згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" суми інших виплат, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, індексація доходів громадян, на які у відповідних періодах їх виплати були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому було надано довідку від 25.07.2014 року № 4.30/1 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці підряд перед зверненням за пенсією.

Листом від 05.08.2014 року № 416/П-02 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для ланок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за оанги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, враховуючи зазначені норми законодавства, як загального, так і спеціального, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що до складу заробітної плати відносяться й інші виплати, зокрема, матеріальна допомога, оскільки така надбавка входила до системи оплати праці державного службовця.

Отримана позивачем заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України, ст. 33 Закону України "Про оплату праці".

Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби та індексації грошових доходів (заробітної плати) входить до системи оплати праці державного службовця.

У постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 року в справі № 21-97а13 (за аналогічними позовами) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Зважаючи на те, що позивач при зверненні 16.04.2014 року до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про перерахунок пенсії подала разом із заявою довідку про складові заробітної плати та інші виплати, форма якої затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 26.12.2013 року № 26109/К/05 та № 26110/К/05, але в ній були допущені неточності не з її вини і в подальшому була відкликана та видана нова довідка з виправленими недоліками, тому, враховуючи положення ч. 1 ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", та за наведених обставин суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація заробітної плати як складові заробітної плати мали бути враховані при перерахунку розміру пенсії позивачу з 01.05.2014 року.

Керуючись ст. ст. 8, 19, 46 Конституції України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про оплату праці", КЗпП України, Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", Постановою Кабінету Міністрів України № 581 від 23.04.2003 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865", ст. ст. 8, 9, 11 ч. 2, 17, 71, 94, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів громадян.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів громадян з 17 квітня 2014 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.М. Семенцова