Постанова № 42847051, 24.02.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2015
Номер справи
820/20053/14
Номер документу
42847051
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

24 лютого 2015 р. № 820/20053/14

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Лук'яненко М.О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправною та скасування вимоги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати неправомірною та скасувати у повному обсязі вимогу Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області №Ю- 315-у від 04.11.2014 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 04.11.2014 року відповідачем винесено податкову вимогу №Ю-315-у, відповідно до якої Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" повинно сплатити недоїмку зі сплати єдиного внеску в сумі 793852,38 грн. Однак, позивач вважає, що відповідачем безпідставно надіслано підприємству вимогу, оскільки позивач є філією. У зв'язку з тим, що у філії не має окремого балансу, позивач не може вести розрахунки із застрахованими особами. Отже, податкова вимога №Ю-315-у від 04.11.2014 року винесена відповідачем поза межами діючого податкового законодавства України, і підлягає скасуванню.

У судове засідання представник позивача не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення позиція яких повністю збігається з викладеною у судовому засіданні, де зазначив, що винесена контролюючим органом податкова вимога №Ю-315-у від 04.11.2014 року прийнята з чітким дотримання податкового законодавства України. Посилання позивача у позові про те, що він є філією і тому не повинен сплачувати єдиний внесок є безпідставними, оскільки у положенні про філію Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" чітко зазначено, що директор філії несе повну відповідальність за стан та діяльність філії, дотримання фінансової дисципліни згідно законодавства України, розпоряджається коштами та майном філії у відповідності з чинним законодавством. Філія ХОКП "ДРІТ" Дергачівське ПКГ самостійно подає звіти по ЄСВ до Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області за підписами посадових осіб філії. Крім того, позивач має відкриті рахунки у ХГРУ ПАТ КБ "Приватбанк" м. Харкова та ПУАТ "ФІДОБАНК". Позивач має відкриті картки особових рахунків (КОР) по єдиному соціальному внеску. В КОР проводяться нарахування єдиного соціального внеску згідно наданих звітів та його сплата (в т.ч. заборгованість) саме філією, а не Головним підприємством. Просив у позові відмовити у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" зареєстрована виконавчим комітетом Харківської міської ради 27.01.2005 року, що підтверджується довідкою АА №130213 (а.с. 6).

З матеріалів справи встановлено, що 04.11.2014 року Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області винесено вимогу про сплату боргу №Ю-315-у на загальну суму 793852,38 грн. (а.с. 5).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулює Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п.1. ч.2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний зокрема своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Зі змісту ч. 3 ст. 9 вищевказаного Закону України встановлено, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

За правилами ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У відповідності до частини 4 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Вище вказана норма кореспондується з приписами п. 6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №455, де зазначено, що органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Оскільки, на кінець місяця у позивача рахувався борг зі сплати фінансових санкцій, то контролюючий орган правомірно виніс 04.11.2014 року вимогу про сплату недоїмки у розмірі 793852,38 грн.

Поряд із цим, суд зазначає, що не погоджується із твердженням представника позивача про те, що останній не повинен сплачувати єдиний внесок, оскільки є філією, через наступне.

Згідно п.п.3.3 п.3 Положення про філію Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж", затвердженого наказом генерального директора Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" від 31.08.2009 року №72, філія зобов'язана: самостійно виплачувати заробітну плату працівникам філії, не допускати заборгованості і перевитрати фонду оплати праці (а.с. 51).

Відповідно до п. 4 Положення про філію, майно філії складають основні фонди, оборотні засоби та інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі, а також придбані за кошти головного підприємства (а.с. 51).

Згідно п.п.5.4 п.5 вищевказаного Положення до директора філії уповноважено, зокрема: нести повну відповідальність за стан та діяльність філії, дотримання фінансової, договірної дисципліни; нести повну відповідальність за своєчасну виплату заробітної плати; розпоряджається коштами та майном філії у відповідності з чинним законодавством і цим положенням, крім випадків отримання згоди головного управління; має право приймати на роботу та звільняти робітників філії.

Відповідно до п.6 Положення про філію позивача, філія несе відповідальність за несвоєчасну виплату заробітної плати своїм працівникам, за несплату податків згідно з чинним законодавством (а.с. 53).

Крім того, суд звертає увагу, що філія ХОКП "ДРІТ" "Куп’янське ПТМ" самостійно подає звіти по ЄСВ до Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області за підписами посадових осіб філії.

Позивач має відкриті рахунки у ХГРУ ПАТ КБ "Приватбанк" м. Харкова та ПУАТ "ФІДОБАНК".

Відповідно до зворотного боку облікової картки, по філії ХОКП "ДРІТ" "Куп’янське ПТМ" відкриті картки особових рахунків (КОР) по єдиному соціальному внеску, в яких проводиться нарахування єдиного соціального внеску та його сплата.

Таким чином, суд приходить до висновку, що філія ХОКП "ДРІТ" Куп’янське ПТМ має самостійний баланс, несе повну відповідальність за стан та діяльність філії, дотримання фінансової, договірної дисципліни, а тому не позбавлена обов'язку щодо нарахування та сплати єдиного внеску.

Згідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд прийшов до висновку, що Куп’янська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області складаючи оскаржувану вимогу від 04.11.2014 року №Ю-315-у на загальну суму 793852,38 грн. діяла в межах, у спосіб та у порядку встановленому діючими приписами законодавства України, відтак позовні вимоги Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправною та скасування вимоги - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Суддя М.О. Лук'яненко