Постанова № 42846241, 17.02.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2015
Номер справи
826/6965/14
Номер документу
42846241
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6965/14 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П.

Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 лютого 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;

суддів: Оксененка О.М., Федотова І.В.,

за участю секретаря: Бащенко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп - Україна» та Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп - Україна» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, про визнання протиправною бездіяльності, скасування податкового повідомлення - рішення від 13.05.2014 року №0000241530, стягнення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві (далі відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі відповідач 2), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 13.05.2014 року №0000241530 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 21789,00 грн та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10894,50 грн;

- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп - Україна» заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2014 року позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ «Аскоп - Україна»; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 13.05.2014 року №0000241530 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 21789,00 грн та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10894,50 грн; в частині вимог про стягнення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн відмолено.

Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2014 року в частині відмовлених позовних вимог та ухвалити в цій частині нове судове рішення про задоволення позову; в іншій частині оскаржувану постанову залишити без змін.

Також, не погоджуючись із постановою, відповідач 1 подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2014 року та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

В судовому засіданні представники сторін підтримали вимоги апеляційних скарг та просили їх задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп - Україна» підлягає частковому задоволенню, Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві - залишенню без задоволення, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 18 лютого 2014 року позивачем до відповідача разом з додатками подано податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2014 року, в якій визначив залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного (звітного) періоду (рядок 22) у розмірі 7617787,00 грн, суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 560019,00 грн (рядок 23) та залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі 7057768,00 грн (рядок 24).

Згідно довідки про залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2), частина залишку від'ємного значення у розмірі 560019 грн виникла у грудні 2013 року.

В подальшому посадовою особою відповідача проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ «Аскоп - Україна» бюджетного відшкодування податку на додану вартість, задекларованого на рахунок у банку у сумі 560019,00 грн, відображених в податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року; за наслідками перевірки складено акт від 25.04.2014 року №2426/26-53-15-01/30579869.

Актом перевірки не встановлено порушень при відображенні товариством у декларації за січень 2014 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 537821,00 грн та встановлено порушення ТОВ «Аскоп - Україна» пунктів 198.1, 198.2 статті 198, пунктів 200.1, 200.4 статті 200, пункту 201.6 статті 201 ПК України, що призвело до завищення податкового кредиту на 22198,00 грн за грудень 2013 року, та відповідно, до завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника в банку по декларації за січень 2014 року на 22198,00 грн.

13 травня 2014 року ДПІ у Дніпровському районі ГУ Міндоходів у м. Києві винесено податкове повідомлення - рішення №0000241530, яким на підставі акту перевірки за виявлені порушення позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 22198,00 грн за січень 2014 року та застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 11099,00 грн.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача 1 щодо подання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету та податковим повідомлення - рішенням від 13.05.2014 року №0000241530 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість суму на 21789,00 грн та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10894,50 грн, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позов в частині вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 13.05.2014 року №0000241530 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 21789,00 грн та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10894,50 грн, суд першої інстанції, з яким погоджується колегія суддів, виходив з наступного.

В обґрунтування завищення податкового кредиту контролюючий орган посилається на результати проведеної перевірки, які оформлені актом перевірки від 02.04.2014 року №1787/26-53-15-01/30579869 та на підставі якого винесено податкове повідомлення - рішення від 16.04.2014 року №0000211530 про зменшення від'ємного значення податку на додану вартість на 21789,00 грн за грудень 2013 року (по контрагенту ТОВ «Вторметекспорт»).

Разом з тим, згідно матеріалів справи, позивачем було оскаржено в судовому порядку податкове повідомлення - рішення від 16.04.2014 року №0000211530, яке постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 червня 2014 року у справі №826/5801/14, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2014 року, визнано протиправним та скасовано.

Судовими рішеннями встановлено правомірне віднесення ТОВ «Аскоп - Україна» до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість у грудні 2013 року по податковій накладній від 01.12.2013 року №16 на суму 21789,00 грн, сплачену у ціні товару, по контрагенту ТОВ «Вторметекспорт».

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що обставини, які встановлені судовими рішеннями не потребують доказуванню, тому враховуючи, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.06.2014 року у справі №826/5801/14 встановлено правомірність формування позивачем податкового кредиту за грудень 2013 на суму 21789,00 грн по взаємовідносинам із ТОВ «Вторметекспорт», то в даному випадку висновки відповідача, які викладені в акті перевірки від 25.04.2014 року №2426/26-53-15-01/30579869, щодо порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Аскоп - Україна» пунктів 198.1, 198.2 статті 198, пунктів 200.1, 200.4 статті 200, пункту 201.6 статті 201 ПК України в частині завищення податкового кредиту за грудень 2013 року на суму 21789,00 грн по взаємовідносинам із ТОВ «Вторметекспорт» є необґрунтованими та безпідставними.

Відповідно, суд першої інстанції обґрунтовано визнав неправомірним та скасував податкове повідомлення - рішення від 13.05.2014 року №0000241530 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму в розмірі 21789,00 грн та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10894,50 грн та задовольнив позов в цій частині.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та стягнення з Державного бюджету України заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн, колегією суддів встановлено наступне.

Згідно підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до положень статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п. 200.7).

Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п. 200.10, п. 200.11).

Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п. 200.12).

На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (пункт 200.13).

Як встановлено колегією суддів, актом перевірки від 25.04.2014 року №2426/26-53-15-01/30579869 підтверджено правомірність відображення позивачем у декларації за січень 2014 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 537821,00 грн.

Проте, станом на час розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанції відповідачем 1 не направлено органу державної казначейської служби висновок із зазначенням суми у розмірі 537821.00 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та відповідно, вказану суму не відшкодовано з бюджету.

Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що з боку відповідача 1 наявна протиправна бездіяльність щодо подання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 537821,00 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно пункту 200.15 статті 200 ПК України після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Тому, враховуючи, що висновки акту перевірки від 25.04.2014 року №2426/26-53-15-01/30579869 щодо порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Аскоп - Україна» пунктів 198.1, 198.2 статті 198, пунктів 200.1, 200.4 статті 200, пункту 201.6 статті 201 ПК України, що призвело до завищення податкового кредиту за грудень 2013 року на суму 21789,00 грн є необґрунтованими, та відповідачем не доведено коли ним було отримано рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 року у справі №826/5801/14, колегія суддів також погоджується з судом першої інстанції, що з боку відповідача 1 наявна протиправна бездіяльність щодо подання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 21789,00 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції в цій частині вимог ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції в цій частині відсутні.

Щодо позовних вимог про стягнення з Державного Бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп - Україна» заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 559610,00 грн колегія суддів зазначає наступне.

Відмовляючи у задоволенні позову в цій частині суд першої інстанції виходив з того, що право на стягнення бюджетного відшкодування у позивача виникає лише після подання органом державної податкової служби Державному казначейству України висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету або відмові в поданні, або виплаті відшкодування.

Згідно пункту 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

Отже, право на стягнення бюджетного відшкодування виникає не після подання контролюючим органом органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку, а після закінчення строку, визначеного статтею 200 ПК України, протягом якого відшкодування податку на додану вартість не відбулося.

Таким чином, оскільки право позивача на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 559610,00 грн було порушене контролюючим органом, колегія суддів вважає, що порушене право позивача підлягає поновленню шляхом задоволення позовної вимоги про стягнення з державного бюджету України заборгованості бюджету.

Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є порушення норм матеріального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині відмовлених позовних вимог з ухваленням в цій частині нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп - Україна» задовольнити.

Скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2014 року в частині відмовлених позовних вимог та ухвалити в цій частині нову постанову, якою позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп - Україна» заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 559610 (п'ятсот п'ятдесят дев'ять тисяч шістсот десять ) гривень 00 коп.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

(Постанову у повному обсязі складено 23.02.2015 року)

Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко

Суддя: О.М. Оксененко

Суддя: І.В. Федотов

Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.

Судді: Оксененко О.М.

Федотов І.В.