Постанова № 42845016, 18.02.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2015
Номер справи
332/5836/14-а
Номер документу
42845016
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

"18" лютого 2015 р. справа № 332/5836/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Нагорної Л.М. Сафронової С.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя

на постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 10 грудня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії і зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

26 листопада 2014 року ОСОБА_1(далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя (далі - відповідач) в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя у відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавки за ранг; надбавки за вислугу років; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення та сум грошової індексації заробітної плати згідно довідок від 16 лютого 2011 року №1054/09, від 16 лютого 2011 року за №1055/09, від 16 грудня 2011 року за №1054/09 та від 15 жовтня 2014 року за №9175/04 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії та у подальшому її сплачувати ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавки за ранг; надбавки за вислугу років; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення та сум грошової індексації заробітної плати згідно довідок від 16 лютого 2011 року №1054/09, від 16 лютого 2011 року за №1055/09, від 16 грудня 2011 року за №1054/09 та від 15 жовтня 2014 року за №9175/04 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з моменту призначення пенсії 01 травня 2014 року із урахуванням загального проценту застосованого при розрахунку пенсії від заробітку, а саме - 90%.

Постановою Заводського районного суду від 10 грудня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя у відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавки за ранг; надбавки за вислугу років; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення та сум грошової індексації заробітної плати згідно довідок від 16 лютого 2011 року №1054/09, від 16 лютого 2011 року за №1055/09, від 16 грудня 2011 року за №1054/09 та від 15 жовтня 2014 року за №9175/04 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії та у подальшому її сплачувати ОСОБА_1 із розрахунку 90% всієї заробітної плати з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавки за ранг; надбавки за вислугу років; надбавки за високі досягнення у праці; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення та сум грошової індексації заробітної плати починаючи з 01 травня 2014 року згідно довідок від 16 лютого 2011 року №1054/09, від 16 лютого 2011 року за №1055/09, від 16 грудня 2011 року за №1054/09 та від 15 жовтня 2014 року за №9175/04 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги, в якій посилаючись на відсутність правових підстав для перерахунку позивачу пенсії державного службовця, просив скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію як державний службовець, яка їй була призначена 16 лютого 2011 року відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" на підставі наданої довідки про заробітну плату.

21 жовтня 2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких було сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом від 03 листопада 2014 року №116/Б-8 відповідач повідомив ОСОБА_1., що підстави для перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - відсутні.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності відмови УПФУ у перерахунку пенсії державного службовця виходячи з наступного.

За змістом статті 37 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" (в редакція чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 2 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР "Про оплату праці" до структури заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Виплату працівникам матеріальної допомоги на оздоровлення передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", а проведення індексації заробітної плати - статтею 33 Закону України "Про оплату праці".

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 41 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом (з 01.01.2004 р.), з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (з 01.01.2011 р.) - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

З огляду на викладене суд попередньої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Разом з цим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 21 жовтня 2014 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щічної відпустки та суми індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі виникнення права на підвищення пенсії - її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції зробив висновок про те, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню починаючи з 01 листопада 2014 року, а саме і з першого числа наступного місяця за звернням із заявою про перерахунок.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, змінивши постанову суду першої інстанції в частині дати перерахунку пенсії.

На підставі викладеного, керуючись пунктом 2 частини 1 статті 198, статтями 201, 207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському м. Запоріжжя - задовольнити частково.

Постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 10 грудня 2014 року - змінити, виклавши третій абзац в наступній редакції.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії та у подальшому її сплачувати ОСОБА_1 із розрахунку 90% всієї заробітної плати з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавки за ранг; надбавки за вислугу років; надбавки за високі досягнення у праці; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення та сум грошової індексації заробітної плати починаючи з 01 листопада 2014 року згідно довідок від 16 лютого 2011 року №1054/09, від 16 лютого 2011 року за №1055/09, від 16 грудня 2011 року за №1054/09 та від 15 жовтня 2014 року за №9175/04 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

В решті постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 10 грудня 2014 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: С.В. Сафронова