Справа № 265/2167/14-а
Провадження № 2-а/265/2/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2015 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Костромітіної О.О., при секретарі Симоновій І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 Донецького обласного військового комісаріату, Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Донецького обласного військового комісаріату, Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.03.2014 року у справі №805/1808/14 на розгляд Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя Донецької області передана справа за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог, позивач ОСОБА_1 зазначив, що він є військовим пенсіонером за вислугою років, так як був звільнений з військової служби відповідно до наказу командира військової частини 90419 з особового складу від 13.12.1988 року №079ПМ та виключений зі списків частини з 10.01.1989 року відповідно до наказу командира військової частини 90042 №4 по стройовій частині. Після виходу на пенсію за вислугою років, його пенсійна справа знаходилася у Донецькому обласному військовому комісаріаті (надалі - Відповідач 1), а після чого була передана Управлінню пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - Відповідач 2), яке, як він вважав, виплачує йому занижений розмір пенсії, що є неправомірним. Вказав, що відповідно до його розрахункової книжки, він отримував надбавки за службу в умовах Крайньої Півночі в розмірі 50% та надбавку за особливі умови служби в розмірі 60%, що не було враховано Відповідачем 1 при здійсненні перерахунку його грошового забезпечення (пенсії) з 01.12.1996 року. Також зазначив, що у зв'язку з тим, що на цей час, усі матеріали його пенсійної справи перебувають у Відповідача 2, то саме він, був зобов'язаний провести перерахунок його пенсії та у подальшому сплачувати пенсію з урахуванням надбавок за службу в умовах Крайньої Півночі в розмірі 50% та надбавку за особливі умови служби в розмірі 60%. Проте, на його заяву про перерахунок пенсії з урахуванням вказаних надбавок, Відповідач 2 відповів відмовою, що він також вважав неправомірним. Посилаючись, зокрема ч.2 ст.19, ч.3 ст.22 Конституції України, ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», просив суд: визнати неправомірним дії Донецького обласного військового комісаріату з 01.12.1996 року при здійсненні введення надбавки за особливі умови служби у склад грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язати відповідачів Донецькій обласний військовий комісаріат та Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок введеної надбавки за особливі умови служби до складу грошового забезпечення - в розмірі 60% та надбавки за службу в умовах Крайньої Півночі в розмірі 50% с 01.12.1996 року по теперішній час, відповідно до довідки від 10.10.1997 року №247 військової частини 81395 про виплату на момент звільнення надбавки в розмірі 60% від посадового окладу, з виплатою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 с 01.12.1996 року по день подачі позов заборгованості, що утворилася за цей період; зобов'язати Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати в подальшому сплачувати йому до пенсії надбавки за особливі умови служби у складі грошового забезпечення - в розмірі 60% и надбавки за службу в умовах Крайньої Півночі в розмірі 50%; поновити строки звернення до суду, визнавши їх причину поважною, у зв'язку з тим, що зазначені порушення з боку відповідача у вигляді заниженого йому розміру введеної надбавки за особливі умови служби у складі грошового забезпечення замість 60% в розмір 35% і те, що йому не була нарахована надбавка за службу в умовах Крайньої Півночі в розмірі 50%, йому стало відомо тільки після отримання копії документів на моє звернення до головного управління Пенсійного фонду України від відповідача - у жовтні 2013 року.
Відповідач 1, Донецький обласний військовий комісаріат, позов не визнав, подав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив,що ОСОБА_1 звернувся до суду з пропущення строку звернення до адміністративного суду, так як відповідь на свій запит щодо виплати йому надбавок за особливі умови служби він отримав від Донецького обласного військового комісаріату - 25.01.2013 року за №ФС72819. Однак до суду, звернувся лише 29.01.2014 року. Тобто, в порушення вимог п.5 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України). Крім того, пенсія позивачу нараховується та виплачується відповідно до ч.3 ст.43 та ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Пунктом 14.2.5. наказу Міністра оборони України від 05.03.2001 року №75 було передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам (мічманам), солдатам (матросам), сержантам і старшинам, які проходять службу за контрактом, що займають посади льотного складу і виконують польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів (повітряних пунктів управління, літаючих лабораторій) виплачується надбавка за особливі умови служби у розмір 35% від посадового окладу. А п.111 Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №205 від 08.08.1994 року було передбачено, що військовослужбовцям, які одержували перед звільненням з військової служби персональні (збережені) посадові оклади або підвищені посадові оклади за службу у високогірних і віддалених місцевостях держав-учасниць Співдружності, пенсії обчислюються із звичайних, а не з персональних (збережених) або підвищених посадових окладів. Посилаючись на вищезазначене, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Відповідач 2, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, позов вважало необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У письмових запереченнях проти позову зазначило, що виплата пенсій призначених до 01.01.2007 року, відповідно до ст.99 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 здійснюється органами Пенсійного фонду України згідно даних, які містяться у переданих від Міністерства оборони України пенсійних справах. Крім того, перерахунок пенсії позивачу здійснювався на підставі довідок, які надійшли з Донецького обласного військового комісаріату. Так станом на 01.01.2008 року довідкою Донецького ОВК, виданою на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294, встановлено надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та надбавку за особливі умови служби 35%. З 01.05.2009 року грошове забезпечення ОСОБА_1 змінилося на підставі довідки Донецького ОВК від 14.04.2009 рок, а саме надбавка за особливі умови служби була змінена та становила 25%. У 2010 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.2010 року №318 Донецьким ОВК було надіслано довідку від 06.05.2010 року на підставі якої, надбавка за особливі умови служби була встановлена в розмірі 35%. Отже головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до діючого законодавства України та виплачується в розмірах, встановлених Донецьким ОВК. Також зазначило, що позивачу ОСОБА_1 було відомо про розмір призначеної йому пенсії з 10.05.1989 року, коли він звертався із заявою про її призначення. Крім цього, позивач знайомився з пенсійною справою 03.10.2013 року, а до суду звернувся лише 07.02.2014 року, тобто з порушенням процесуального строку звернення до суду, передбаченого чч.1-2 ст.99 КАС України. Посилаючись на вищевказане, просило відмовити у поновленні строку звернення до суду та залишити адміністративний позов без розгляду; у разі поновлення строку звернення до суду, просило відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі та участі його представника, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник Відповідача 2 - Матвійчук Н.Є., що діє на підставі довіреності, в судове засідання не з'явилася, подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі, а також зазначила, що раніше надані письмові заперечення підтримує у повному обсязі.
Представник Відповідача 1 належним чином повідомлений про день та час слухання справи в судове засідання не з'явився, надіслав до суду письмові заперечення проти позову.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10.05.1989 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Приморського РВК м.Маріуполя Донецької області із заявою про нарахування пенсії (а.с.3).
10.10.1997 року військовою частиною 81395 позивачу ОСОБА_4 була видана довідка №247, відповідно до якої, позивач під час проходження військової служби отримував надбавку в розмірі 60% посадового окладу (а.с.6).
19.11.1997 року вказана довідка була передана Відповідачу 1 (а.с.4-5).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на момент подачі до Відповідача 1 довідки №247 від 10.10.1997 року, наданої військовою частиною 81395, пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей згідно з цим Законом здійснюється Міністерством оборони України, Державним комітетом у справах охорони державного кордону України, Головним управлінням командуючого Національною гвардією України, Управлінням державної охорони, органами управління інших військових формувань, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною податковою адміністрацією України, Державним департаментом України з питань виконання покарань в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Частина 3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на момент подачі до Відповідача 1 довідки №247 від 10.10.1997 року, також передбачала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №419 від 07.06.1993 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», що діяла на момент звернення позивача ОСОБА_1 до Відповідача 1, до грошового забезпечення військовослужбовців не входили надбавки за особливі умови служби та надбавки за службу в умовах Крайньої Півночі.
Крім того, відповідно до пункту 111. Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допоміг військовослужбовцям та членам їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №205 від 08.08.1994 року, військовослужбовцям, які одержували перед звільненням з військової служби персональні (збережені) посадові оклади або підвищені посадові оклади за службу у високогірних і віддалених місцевостях держав-учасниць Співдружності, пенсії обчислюються із звичайних, а не з персональних (збережених) або підвищених посадових окладів.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 Донецького обласного військового комісаріату, Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій Донецького обласного військового комісаріату при здійснені ведення надбавки за особливі умови служби у склад грошового утримання пенсіонера, про зобов'язання Донецького обласного військового комісаріату, Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок введеної надбавки за особливі умови служби , яка входила в склад грошового утримання в розмірі 60% та надбавки за службу в умовах Крайньої Півночі в розмірі 50 % з 01.12.1996 року по наступний час, з урахуванням довідки від 10.10.1997 року № 247 воїнської частини 81395 про виплату на момент звільнення надбавки в розмірі 60% від посадового окладу, з виплатою заборгованості, яка утворилася за 01.12.1996 року по 01.02.2014 року, про зобов'язання Донецького обласного військового комісаріату, Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати пенсію та в подальшому виплачувати до пенсії надбавки за особливі умови служби в розмірі 60% та надбавки за службу в умовах Крайньої Півночі в розмірі 50 %, відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Костромітіна О. О.