Постанова № 42830081, 18.02.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2015
Номер справи
813/8431/14
Номер документу
42830081
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2015 року № 813/8431/14

13 год. 16 хв.зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Гулика А.Г.,

судді Сакалоша В.М.,

судді Сидор Н.Т.,

секретар судового засідання Павлишин Ю.І.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними дій, скасування приписів, -

встановив:

ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі ДАБІ) в особі Департаменту ДАБІ у Львівській області, в якому просить суд скасувати припис №12-г від 02.10.2014р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Ухвалою суду від 25.12.2014р. обєднано в одне провадження позовні вимоги в адміністративних справах №813/8432/14 за позовом ОСОБА_3 до Департаменту ДАБІ у Львівській області про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення перевірки позивача, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державний будівельних норм, стандартів і правил №47-г від 02.10.2014р. та №813/8431/14 за позовом ОСОБА_3 до Департаменту ДАБІ у Львівській області про скасування припису №12-г від 02.10.2014р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Ухвалою від 12.01.2015р. суд на підставі ст.52 КАС України за згодою представника позивача проведено заміну первинного відповідача у справі Департаменту ДАБІ у Львівській області належним відповідачем Державною архітектурно-будівельною інспекцією України.

Згідно з ухвалою від 22.01.2015р. обєднано в одне провадження позовні вимоги в адміністративних справах №813/8433/14 за позовом ОСОБА_3 до Департаменту ДАБІ у Львівській області скасування припису №13-г від 02.10.2014р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та №813/8431/14 за позовом ОСОБА_3 до Департаменту ДАБІ у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування припису.

Відповідно до ухвали від 26.01.2015р. обєднано в одне провадження позовні вимоги в адміністративних справах №813/8434/14 за позовом ОСОБА_3 до Департаменту ДАБІ у Львівській області про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення перевірки позивача, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил №48-г від 02.10.2014р. та №813/8431/14 за позовом ОСОБА_3 до Департаменту ДАБІ у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування приписів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (далі - ІДАБК у Львівській області), правонаступником якої є відповідач, протиправно здійснила перевірки дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил без отримання дозволу на проведення вказаної перевірки від Кабінету Міністрів України. Позивач зазначає, що при проведенні перевірки ІДАБК у Львівській області не врахувала, що обєкт, який знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Січових Стрільців,3, належав на праві приватної власності фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 (далі ФОП ОСОБА_3В.). Відповідно до ст.31 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 31.07.2014р. передбачено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки. З огляду на наведене, позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню рішення, прийняті ІДАБК у Львівській області за результатами проведення вказаних перевірок та дії по їх проведенню.

Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовує тим, що у взаємовідносинах з ІДАБК у Львівській області позивач діяв як фізична особа, а не як субєкт підприємницької діяльності, що підтверджується, зокрема, поданою ним декларацією про початок виконання будівельних робіт №ЛВ 083142230372. Відповідач вважає, що на проведення перевірок фізичних осіб норми ст.31 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 31.07.2014р. свою дію не поширюють, а тому ІДАБК у Львівській області діяла правомірно під час проведення перевірок позивача та винесенні оскаржуваних приписів.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та письмових поясненнях. Просив суд позовні вимоги задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Позивач ОСОБА_3 25.10.2004р. зареєстрована як фізична особа-підприємець, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців серії АТ №896863.

Як вбачається з інформаційної довідки №33308727 від 08.02.2015р. та договорів оренди №43/11 від 26.09.2011р., №34/12 від 12.04.2012р., №41/12 від 15.05.20012р., що укладені між Управлінням майном спільної власності Львівської обласної ради (орендодавець) та ФОП ОСОБА_3 (орендар), а також з договору №50-с про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання приміщень та надання комунальних послуг від 02.01.2013р., що укладений між КП ЛОР «Нерухомість та майно» (балансоутримувач) та ФОП ОСОБА_3 (користувач) позивач використував нежитлове приміщення, загальною площею 128,9 кв.м., яке знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Січових Стрільців, 3, для розміщення офісних приміщень.

Відповідно до акта приймання-передачі частки нежитлових приміщень загальною площею 239,6 кв.м., які знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Січових Стрільців, 3, сторони управління майном спільної власності Львівської обласної ради (продавець) та ФОП ОСОБА_3 (покупець) підтверджують виконання умов договору купівлі продажу частки нежитлових приміщень шляхом викупу від 29.01.2014р., зареєстрованого в реєстрі за №42, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4

Згідно з договором купівлі-продажу нерухомого майна від 29.09.2014р., зареєстрованим у реєстрі за №732 та посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_5, ОСОБА_3 передала у власність ОСОБА_6 нежитлове приміщення, загальною площею 128,9 кв.м., яке знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Січових Стрільців, 3.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, на підставі звернення гр.ОСОБА_7 щодо проведення перевірки законності проведення будівельних робіт по вул.Січових Стрільців,3 у м.Львові, направлення на проведення перевірки №05-1231-З/Н від 29.09.2014р. проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил гр. ОСОБА_3 щодо обєкта будівництва, який знаходиться за адресою:м.Львів, вул.Січових Стрільців, 3. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державний будівельних норм, стандартів і правил №47-г від 02.10.2014р. (далі ОСОБА_1 №47-г від 02.10.2014р.).

Перевіркою встановлено, що позивач самовільно здійснив будівельні роботи з реконструкції частини нежитлових приміщень по вул.Січових Стрільців, 3 у м.Львові з влаштуванням окремого входу з проїзду ОСОБА_8 без належним чином розробленої та затвердженої у встановленому порядку проектної документації на проведення реконструкції, чим порушив вимоги ст.7, ч.1 ст.9, абз.3,4 ч.1 ст.27 Закону України «Про архітектурну діяльність» та без дозволу на виконання будівельних робіт, чим порушив п.1 ч.3 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз.4 п.2 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466. ОСОБА_8 того, позивач вніс недостовірні дані в декларацію про виконання будівельних робіт з реконструкції частини нежитлових приміщень по вул.Січових Стрільців, 3 у м.Львові з влаштуванням окремого входу з проїзду ОСОБА_8 за №ЛВ 083142230372 від 11.08.2014р., чим порушив ч.8 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз.4 п.9 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466, а також вніс недостовірні дані в декларацію про готовність обєкта до експлуатації, що зареєстрована за №ЛВ 143142270578 від 15.08.2014., чим порушив п.19 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №461.

На підставі акта перевірки №47-г від 02.10.2014р. ІДАБК у Львівській області винесла припис №12-г від 02.10.2014р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (далі припис №12-г від 02.10.2014р.), яким зобовязано позивача привести планування нежитлового приміщення до попереднього стану, що передував реконструкції, відповідно до технічного паспорта на нежитлові приміщення від 19.03.2014р., виданого ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки».

Відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, на підставі звернення гр.ОСОБА_7 щодо проведення перевірки законності проведення будівельних робіт по вул.Січових Стрільців,3 у м.Львові, направлення на проведення перевірки №05-1232-З/Н від 29.09.2014р. проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил гр. ОСОБА_3 щодо обєкта будівництва, який знаходиться за адресою:м.Львів, вул.Січових Стрільців, 3. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил №48-г від 02.10.2014р. (далі ОСОБА_1 №48-г від 02.10.2014р.).

Перевіркою встановлено, що позивач самовільно здійснив будівельні роботи з реконструкції частини нежитлових приміщень по вул.Січових Стрільців, 3 у м.Львові з влаштуванням окремого входу з проїзду ОСОБА_8 без належним чином розробленої та затвердженої у встановлено порядку проектної документації на проведення реконструкції, чим порушив вимоги ст.7, ч.1 ст.9, абз.3,4 ч.1 ст.27 Закону України «Про архітектурну діяльність» та без дозволу на виконання будівельних робіт, чим порушив п.1 ч.3 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз.4 п.2 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466. ОСОБА_8 того, позивач вніс недостовірні дані в декларацію про виконання будівельних робіт з реконструкції частини нежитлових приміщень по вул.Січових Стрільців, 3 у м.Львові з влаштуванням окремого входу з проїзду ОСОБА_8 за №ЛВ 083142230372 від 11.08.2014р., чим порушив ч.8 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз.4 п.9 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466, а також вніс недостовірні дані в декларацію про готовність обєкта до експлуатації, що зареєстрована за №ЛВ 143142270578 від 15.08.2014., чим порушив п.19 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №461.

На підставі акта перевірки №48-г від 02.10.2014р. ІДАБК у Львівській області винесла припис №13-г від 02.10.2014р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (далі припис №13-г від 02.10.2014р.), яким зобовязано позивача привести планування нежитлового приміщення до попереднього стану, що передував реконструкції, відповідно до технічного паспорта на нежитлові приміщення від 19.03.2014р., виданого ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки».

Не погоджуючись з діями ІДАБК у Львівській області при проведенні перевірок дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, а також з приписами, винесеними за їх результатами, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправними дій та скасування приписів.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності, спрямованої на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів визначаються Законом України «Про архітектурну діяльність».

Статтею 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснюється для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).

Відповідно до ст.31 Закону України «Про планування і забудову територій» державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади

Згідно з п.1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. N553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами.

Статтею 31 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 31.07.2014р. передбачено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки.

Суд встановив, що відповідач у жовтні 2014 року ІДАБК у Львівській області провела дві перевірки дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил позивачем, за результатами якої складено акти №47-г від 02.10.2014р. та №48-гвід 02.10.2014р.

Як вбачається з декларації про початок виконання будівельних робіт з реконструкції частини нежитлових приміщень по вул.Січових Стрільців, 3 у м.Львові з влаштуванням окремого входу з проїзду ОСОБА_8 за №ЛВ 083142230372 від 11.08.2014р., яка аналізувалась в межах проведення перевірок, вона підписана ОСОБА_3 та скріплена печаткою ФОП ОСОБА_3 ОСОБА_8 того, у декларації про готовність обєкта до експлуатації, що зареєстрована за №ЛВ 143142270578 від 15.08.2014., яка теж досліджувалась в межах проведення перевірки, замовником виступає ФОП ОСОБА_3

На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що у правовідносинах з ІДАБК у Львівській області щодо здійснення реконструкції частини нежитлових приміщень по вул.Січових Стрільців, 3 у м.Львові з влаштуванням окремого входу з проїзду ОСОБА_8 позивач виступав як субєкт підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_3

Суд також враховує і те, що на час проведення перевірок 02.10.2014р. спірне приміщення вже не перебувало у власності позивача, що підтверджується, зокрема, даними з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстрів до 2013 року щодо обєкта нерухомого майна №33308727 від 08.02.2015р. Відповідно до вказаної довідки 29.09.2014р. право власності на нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Січових Стрільців, 3, перейшло до ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу, що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 29.09.2014р. №16128426.

Зі змісту актів перевірок №47-г від 02.10.2014р. та №48-гвід 02.10.2014р. не вбачається наявності дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил позивачем. ФОП ОСОБА_3 не зверталась до ІДАБК у Львівській області з заявкою на проведення перевірки.

Відповідач не надав суду доказів наявності дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил позивачем.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що перевірки дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил позивачем, оформлені актами ІДАБК у Львівській області №47-г від 02.10.2014р. та №48-гвід 02.10.2014р., проведені з порушенням вимог ст. 31 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 31.07.2014р. Тому, дії ІДАБК у Львівській області при проведенні вказаних перевірок є протиправними.

Зважаючи на протиправність проведення ІДАБК у Львівській області перевірок позивача, суд вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню рішення, прийняті відповідачем за результатами проведення перевірок на підставі актів №47-г від 02.10.2014р. та №48-гвід 02.10.2014р., а саме: приписи №12-г від 02.10.2014р. та №13-г від 02.10.2014р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України на користь позивача слід стягнути сплачений судовий збір у розмірі 73,08грн.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області щодо проведення перевірки ОСОБА_3, за результатами якої складено акти перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил №47-г від 02.10.2014р. та №48-г від 02.10.2014р.

Визнати протиправними та скасувати приписи №12-г від 02.10.2014р. та №13-г від 02.10.2014р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови суду складений та підписаний 23 лютого 2015 року.

Головуючий суддя А.Г. Гулик

Суддя В.М. Сакалош

Суддя Н.Т.Сидор