Справа № 296/1636/13-а
2-а/296/280/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2013 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Сингаївського О.П.
за участю секретаря Горелової М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Житомира адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Житомирі Житомирської області прj призначення та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
До Корольовського районного суду м. Житомира звернувся ОСОБА_1 із вказаним позовом, в якому зазначив, що йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення його прав. Позивач посилається на те, що отримує пенсію, яка значно нижче за пенсію, передбачену законодавством України.
В зв'язку з викладеним, позивач просив визнати бездіяльність Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області неправомірною, зобов'язати відповідача з 01.01.2012 р. призначити і виплаувати йому державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю, відповідно до ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
5 липня 2013 року позивач надіслав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії з розрахунку, відповідно довідки від 29 вересня 1992 року № 63 про розмір заробітної плати за 3, 5, 14 жовтня 1987 року.
Представник позивача до суду не з»явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначив, що позовні та уточненні вимоги його довірителя підтримує повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з"явився, не надавши заяву про розгляд справи за його відсутність. Також, від нього заперечення проти позову не надходило і за таких обставин, суд має можливість вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом 2 групи 1-ої категорії осіб, захворювання яких пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та одержує пенсію по інвалідності на підставі ст.54 Закону № 796-ХІІ та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 цього Закону, що підтверджується копіями посвідчення та довідок.
Згідно до ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
28.02.1991 р. набув законної сили Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де ч.4 ст.54 Закону вказано: «Усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з ЧАЕС, не може бути нижчими інвалідам 2 групи - 8 мінімальних пенсій за віком». Також, ст.50 вищевказаного Закону передбачено: «Особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: … інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії за віком…».
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно до ст.50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.4 ст.54 цього Закону усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, до яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; …
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.58 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", пенсійний фонд забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування і виплату пенсій. Дана норма знаходить своє відображення в Положенні про управління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 р., згідно якого управління пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, а тому суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають до задоволення частково.
Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити позовні та визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області неправомірними і зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2012 р., відповідно до ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок та виплату державної пенсії і додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю, з урахуванням довідки від 29 вересня 1992 року № 63 про розмір заробітної плати позивача за 3, 5, 14 жовтня 1987 року та фактично здійснених виплат.
На підставі викладеного та керуючись, ст.ст.49, 50, 54, 67, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. ст. 2, 8-11, 17, 18, 52, 99, 122, 128, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні, відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунку пенсії - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в м. Житомирі Житомирської області з 01.01.2012 року по теперішній час провести ОСОБА_1, відповідно до ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, що визначена ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням довідки від 29 вересня 1992 року № 63 про розмір заробітної плати позивача за 3, 5, 14 жовтня 1987 року та фактично здійснених виплат.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя О. П. Сингаївський