ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
в порядку письмового провадження
м. Київ
20 лютого 2015 року № 826/18521/14
За позовом
Приватного акціонерного товариства «Інформаційні комп’ютерні системи»
до
Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві
про
визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії
Суддя: Кротюк О.В.
Обставини справи:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Приватне акціонерне товариство «Інформаційні комп’ютерні системи» з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві та просить суд:
- визнати незаконною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві;
- зобов’язати Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві перерахувати грошові кошти у розмірі 855 970,00 грн. та відшкодування судового збору у розмірі 17 119,40 грн. на користь Приватного акціонерного товариства «Інформаційні комп’ютерні системи».
Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, заяв, клопотань не подавав. Докази його належного повідомлення про розгляд справи містяться в матеріалах останньої.
В порядку частини 6 ст.128 КАС України судом ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
17.07.2014 Господарським судом м.Києва на виконання рішення від 26.06.2014 видано наказ №910/6851/14 про стягнення з Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації (01032, м, Київ, вул. Саксаганського, буд, 143, Код: 34926981) на користь Приватного акціонерного товариства "Інформаційні комп'ютерні системи" (03005, м, Київ, вул, Смоленська, буд. 31-33, Код: 21670779) заборгованості по Договору №110921-1 від 22.09.2001 р. у розмірі 855 970 грн. та судовий збір в розмірі 17 119,40 грн.
30.07.2014 ПрАТ «Інформаційні комп’ютерні системи» до Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві направлено поштою заяву про виконання рішення суду, до якої додано вищевказаний наказ Господарського суду м.Києва. Зазначене поштове відправлення отримане адресатом, згідно відомостей офіційного веб-сайту УДППЗ «Укрпошта», 01.08.2014.
Позивач вважає, що його права порушені відповідачем на підставі п.4 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», оскільки рішення суду не виконано у тримісячний строк (до 01.11.2014), - кошти на розрахунковий рахунок ПрАТ «Інформаційні комп’ютерні системи» не були перераховані.
Аналізуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з урахуванням наступного.
Статтею 5 Конституції України передбачено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Відповідно до ст.2 вказаного Закону, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:
- державний орган;
- державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство);
- юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа) – ч.1.
Статтею 140 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно із ст. 2 того ж Закону, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Система місцевого самоврядування, відповідно до ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», включає:
територіальну громаду;
сільську, селищну, міську раду;
сільського, селищного, міського голову;
виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст;
органи самоорганізації населення.
Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) затверджене Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 27.01.2011 N 94.
Згідно з п.1 Положення, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується голові Київської міської державної адміністрації, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади - відповідним центральним органам державної виконавчої влади.
Таким чином, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) має подвійний статус, - виконує функції виконавчого органу КМР (органу місцевого самоврядування) та повноваження у сфері виконавчої влади.
З наданої Департаментом на виконання вимог ухвали суду від 23.01.2015 копії договору №110921-1 від 22.09.2011, який було укладено між Головним управлінням з питань надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), як замовником, та ПрАТ «Інформаційні комп’ютерні системи», як виконавцем, вбачається що згідно з п.1.1, виконавець зобов’язується надати замовникові послуги у сфері інформатизації «Побудова програмно-технічного комплексу єдиної системи оперативно-диспетчерського управління м.Києва». З вказаного, зокрема, судом вбачається тематичний напрямок діяльності саме органу місцевого самоврядування.
Отже, Головне управління з питань надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке теж має подвійний статус щодо виконання функцій виконавчого органу КМР та повноважень у сфері виконавчої влади, та правонаступником якого є Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), уклало даний договір (виходячи з його предмету) на виконання функцій органу місцевого самоврядування.
За таких обставин, дія Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» на виконання рішення Господарського суду м.Києва від 26.06.2014 №910/6851/14, - не поширюється, оскільки боржником за ним є структурний підрозділ виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач, всупереч положенням ч.1 ст.71 КАС України, не довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Кротюк