ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2015 р.
Справа № 521/15728/14-а
Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Гуревський В.К.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -ОСОБА_1
судді - ОСОБА_2
судді - ОСОБА_3
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Одеського обласного військового комісаріату на Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 28 жовтня 2014 року по справі за позовом Військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України в інтересах ОСОБА_4 до Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
встановиЛА:
Військова прокуратура Одеського гарнізону Південного регіону України звернулася до суду в інтересах ОСОБА_4 з позовом до Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 28 жовтня 2014 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо невиплати ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги, у зв'язку із настанням інвалідності. Зобов'язано Одеський обласний військовий комісаріат здійснити виплату ОСОБА_4 одноразову грошову допомогу, у зв'язку із настанням інвалідності у розмірі 243600,00 грн.
Одеський обласний військовий комісаріат не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 28 жовтня 2014 року та прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, відповідач зазначає, що судом першої інстанції під час розгляду справи було неповно зясовані обставини, що мають значення для справи.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне:
Судом першої інстанції встановлено, що капітан ОСОБА_4, проходив військову службу на посаді заступника командира 7 механізованої роботи з озброєння 3 механізованого батальйону військової частини А0666 де перебував на всіх видах забезпечення.
Наказом командира військової частини А0666 від 04 березня 2013 року №51 ОСОБА_5 звільнено з військової служби в запас Збройних Сил України за п. «б» ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я) і виключено із списів особового складу та всіх видів забезпечення.
Рішенням Одеської обласної медико-соціальної експертної комісії ОСОБА_5 було встановлено II групу інвалідності, пов'язаної з виконанням ним службових обов'язків під час проходження військової (публічної) служби, про що 15.04.2014 року було видано довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 16 квітня 2013 року серії 10 ААВ № 727328.
Статтею 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року№ 2011-XII визначено, що соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
За змістом частини другої статті 16 зазначеного Закону у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності військовослужбовцю виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 2 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 військовослужбовці інваліди набувають право на отримання одноразової грошової допомоги призначення і виплата одноразової грошової допомоги повинно здійснюватись у відповідності до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.
Відповідно до п. 6 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Згідно п. 11 означеного Порядку, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
У відповідності до п. 12 Порядку, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Згідно з п. 13 означеного Порядку, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Пунктом 14 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975, одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
23.04.2014 року, ОСОБА_4 звернувся до Одеського обласного військового комісаріату, як до уповноваженого органу, із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби.
29.04.2014 року Одеським обласним військовим комісаріатом було направлено до головного розпорядника бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 у зв'язку із встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби, відповідно до п. 13 означеного вище Порядку.
Як зазначив апелянт у своїй апеляційній скарзі, у нього відсутні відомості щодо прийняття головним розпорядником бюджетних коштів, а саме Міністерством оборони України рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_5
Як вибачається з зазначених вище норм діючого законодавства України з питання призначення і виплати одноразової грошової допомоги, Одеський обласний військовий комісаріат не має повноважень, підстав та можливості для проведення виплати одноразової грошової допомоги за відсутності відповідного рішення головного розпорядника бюджетних коштів, а саме Міністерством оборони України, про призначення відповідної виплати заявнику.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги Військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України в інтересах ОСОБА_4 про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії належним чином не обґрунтовані, не підтверджені наявними у справі матеріалами та задоволенню не підлягають.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату, - задовольнити.
Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 28 жовтня 2014 року по справі № 521/15728/14-а, - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог Військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України в інтересах ОСОБА_4, - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючийсуддя
ОСОБА_1
суддя
ОСОБА_2
суддя
ОСОБА_3