ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 522/609/15-а
Провадження № 2-а/522/198/15
12 лютого 2015 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Кічмаренко С.М.
при секретарі Науменко Г.О. за участю:
- представника позивача Баришникової Г.В.
- представника відповідача Самодурової Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Благодійного фонду «Дитяче село «АСТР» до Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування п. 6 Додатку № 1 рішення Одеської міської ради,
ВСТАНОВИВ:
Благодійний фонд «Дитяче село «АСТР» звернувся до Приморського районного суду м. Одеси із позовом до Одеської міської радипро визнання незаконним рішення Одеської міської ради від 07.07.2009 року № 4438-V «Про скасування рішень Одеської міської ради від 04.07.2007 року № 1430-V «Про надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж території скверів у м. Одесі» та № 1431-V «Про надання згоди на розробку проектів з організації та встановлення меж території парків у м. Одесі», затвердження переліку парків та скверів у м. Одесі, розробки проектів з їх організації (створення, благоустрою) та надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж території рекреаційного призначення - парків та скверів у м. Одесі» в частині визначення територій, що знаходяться у постійному користуванні Благодійного фонду «Дитяче село «АСТР» відповідно до державного акту на право постійного користування землею від 12.06.2000 року І-ОД № 000331; скасування п. 6 Додатку № 1 до рішення Одеської міської ради від 07.07.2009 р. № 4438- V.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, щооскаржуваним рішенням земельна ділянка, яка знаходиться у постійному користуванні позивача згідно державного акту, була визначена в якості парку. Прийняте рішення в частині визначення парком території, що знаходиться у постійному користуванні Позивача є незаконним, адже порушує права та законні інтереси Благодійного фонду «Дитяче село «АСТР» та не відповідає вимогам чинного законодавства України. Позивач зазначає, що пунктом 6 додатку №1 вказаного рішення Одеська міська рада порушує його законні права та інтереси, оскільки перешкоджає переоформленню права землекористування.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Представник Одеської міської ради заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на відповідність оскаржуваного рішення нормам діючого законодавства України та на той факт, що оскаржуваним рішенням права позивача не порушуються.
Дослідивши надані сторонами документи та матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд приходить до наступних висновків та вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Одеської міської Ради народних депутатів від 14 вересня 1999 р. № 202-ХХІІІ Благодійному фонду «Дитяче село «АСТР» було надано земельну ділянку у постійне користування для експлуатації та обслуговування комплексу об'єктів фонду. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчено Державним актом на право постійного користування землею № І-ОД № 000331 від 12.06.2000 р., зареєстрованим у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 96.
Відповідно до статті 92 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р., який набрав чинності 01.01.2002 р., право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Частиною 2 ст. 92 Земельного кодексу України визначено, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають:
а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності;
б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації.
Таким чином, Благодійний фонд «Дитяче село «АСТР» не входить до кола осіб, що набувають права постійного користування земельною ділянкою. Відповідно до п.6 Розділу X Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Однак, оскільки ЗКУ не встановив чітких матеріально-правових і процесуальних гарантій зміни юридичного титулу права постійного користування земельною ділянкою на право власності або на право оренди, рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року N 5-рп/2005 положення пункту 6 Розділу X Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Таким чином, законодавством України не визначено терміну для переоформлення права постійного користування. Однак, користувач може його здійснити за власним бажанням у будь-який момент, адже земельне законодавство не передбачає можливості знаходження земельної ділянки у постійному користуванні осіб інших ніж визначено у ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України.
07.07.2009 року Одеською міською радою було прийняте рішення № 4438-V «Про скасування рішень Одеської міської ради від 04.07.2007 року № 1430-V «Про надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій скверів у м. Одесі» та № 1431-V «Про надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій парків у м. Одесі», затвердження переліку парків та скверів у м. Одесі, розробки проектів з їх організації (створення, благоустрою) та надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій рекреаційного призначення - парків та скверів у м. Одесі». Вказаним рішенням було затверджено попередній перелік територій рекреаційного призначення - парків та скверів у м. Одесі (додаток 1). У п.6 Додатку № 1 вказаного рішення зазначено: «парк на території благодійного фонду Дитяче село «АСТР» (в минулому територія санаторію ім. Чувиріна), 5 ст. Великого Фонтану».
Згідно з п. 2.1. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 р. N 105, парк - самостійний архітектурно-організаційний комплекс площею понад 2 га, який виконує санітарно-гігієнічні функції та призначений для короткочасного відпочинку населення. Відповідно до п. а) ч. 4 ст. 83 ЗКУ парки є землями загального користування населених пунктів.
Визнання території, що знаходиться у постійному користуванні Благодійного фонду згідно державного акту, парком по суті є вилученням земельної ділянки, адже земельна ділянка отримала статусу земель загального користування та Позивач позбавлений можливості здійснити переоформлення земельної ділянки для подальшого особистого користування нею. Будь-яких погоджень чи повідомлень про прийняття оскаржуваного рішення позивач від відповідача не отримував.
Земельне законодавство України передбачає можливість вилучення земельної ділянки, що знаходиться у постійному користуванні, однак за умови дотримання вимог ст. 149 ЗКУ. Таке вилучення повинне здійснюватися виключно для суспільних та інших потреб, за відповідним рішенням органів місцевого самоврядування та за згодою землекористувачів. У разі незгоди землекористувача з вилученням земельної ділянки питання повинно вирішуватися в судовому порядку.
26 грудня 2014 року із листа ТОВ «АКРОПОЛЬ БІЛДІНГ» позивачу стало відомо про неможливість переоформлення права постійного користування через те, що п. 6 додатку № 1 оскаржуваного рішення Одеської міської ради територія Благодійного фонду «Дитяче село «АСТР» була визначена парком.
Листом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради № 01-18/2097-09-02 від 13.01.2015 р. також було повідомлено про наявність оскаржуваного рішення Одеської міської ради, яке перешкоджає підготовці проекту рішення Одеської міської ради про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності зі ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Стаття 55 Конституції України, кожному гарантує право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
В силу приписів частини 2 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
У відповідності до ч.10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що п. 6 додатку № 1 рішення Одеської міської ради від 07.07.2009 року № 4438-V «Про скасування рішень Одеської міської ради від 04.07.2007 року № 1430-V «Про надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж території скверів у м. Одесі» та № 1431-V «Про надання згоди на розробку проектів з організації та встановлення меж території парків у м. Одесі», затвердження переліку парків та скверів у м. Одесі, розробки проектів з їх організації (створення, благоустрою) та надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій рекреаційного призначення - парків та скверів у м. Одесі» суперечить чинному земельному законодавству України та порушує права і законні інтереси Благодійного фонду «Дитяче село «АСТР», а тому має бути скасований.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Благодійного фонду «Дитяче село «АСТР» до Одеської міської радипро визнання незаконним рішення Одеської міської ради від 07.07.2009 року № 4438-V «Про скасування рішень Одеської міської ради від 04.07.2007 року № 1430-V «Про надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж території скверів у м. Одесі» та № 1431-V «Про надання згоди на розробку проектів з організації та встановлення меж території парків у м. Одесі», затвердження переліку парків та скверів у м. Одесі, розробки проектів з їх організації (створення, благоустрою) та надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій рекреаційного призначення - парків та скверів у м. Одесі» в частині визначення парком територій, що знаходяться у постійному користуванні Благодійного фонду «Дитяче село «АСТР» відповідно до державного акту на право постійного користування землею від 12.06.2000 року І-ОД № 000331; скасування п. 6 Додатку № 1 до рішення Одеської міської ради від 07.07.2009 р. № 4438- V, - задовольнити.
Визнати незаконним рішення Одеської міської ради № 4438-V від 07.07.2009 р. «Про скасування рішень Одеської міської ради від 04.07.2007 року № 1430-V «Про надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій скверів у м. Одесі» та № 1431-V «Про надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій парків у м. Одесі», затвердження переліку парків та скверів у м. Одесі, розробки проектів з їх організації (створення, благоустрою) та надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій рекреаційного призначення - парків та скверів у м. Одесі» в частині визначення територією рекреаційного призначення - парком, території, що знаходиться у постійному користуванні Благодійного фонду «Дитяче село «АСТР» відповідно до державного акту на право постійного користування землею від 12.06.2000 р. І-ОД №000331.
Скасувати п.6 Додатку № 1 до рішення Одеської міської ради № 4438-V від 07.07.2009 р. «Про скасування рішень Одеської міської ради від 04.07.2007 року № 1430-V «Про надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій скверів у м. Одесі» та № 1431-V «Про надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій парків у м. Одесі», затвердження переліку парків та скверів у м. Одесі, розробки проектів з їх організації (створення, благоустрою) та надання згоди на розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій рекреаційного призначення - парків та скверів у м. Одесі».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: С.М. Кічмаренко
12.02.2015