Ухвала суду № 42805078, 18.02.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2015
Номер справи
826/16552/14
Номер документу
42805078
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/16552/14 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

У Х В А Л А

Іменем України

18 лютого 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаль М.І., секретар судового засідання Самсонова М.М., за участю сторін: представник позивача Косинський В.М., представник відповідача Кадієвський І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 листопада 2014 року в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" до департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Берізка", про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Публічне акціонерне товариство "Судноплавна компанія "Укррічфлот" (надалі ПАТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот") звернулося до суду з позовом до департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання внести інформацію до земельного кадастру щодо виключення позивача як землекористувача земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 7, код ділянки № 85:296:001.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно листом від 22.08.2014р. відмовив позивачу виключити його із автоматизованої системи земельного кадастру як землекористувача зазначеної земельної ділянки, оскільки, позивач продав будинок готелю «Парус», який знаходиться на вказаній земельній ділянці.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.11.2014 р. у задоволені позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено обґрунтованість позовних вимог.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.11.2014 р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги. Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи повідомлявся належним чином.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ПАТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот" звернулося до Департаменту земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації з листом від 27.06.2014 р. № 09-02/593 про виключення з бази автоматизованої системи ведення земельного кадастру позивача як землекористувача декількох земельних ділянок, зокрема, земельної ділянки під кодом № 85:296:001, яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 7, внаслідок продажу нерухомого майна - будинку готелю «Парус», який розташований на вказаній земельній ділянці м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 7, а право власності перейшло до Товариства з обмеженою відповідальністю «Берізка» (код ЄДРПОУ 30636854) (а.с.13). До вказаного листа на підтвердження зазначено позивач додав Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 14885653 від 18.12.2013р. (а.с.7). Інші документи, що були долучені до заяви позивача, зокрема судові рішення та Угода про припинення зобов'язань від 22.06.2012р., стосувались не спірної земельної ділянки.

Відповідач листом від 22.08.2014 р. № 057027-8295 повідомив позивача про те, що інформацію щодо землекористувача буде знято із обліку міського земельного кадастру після надходження звернення нового власника майна та перереєстрації на нього земельної ділянки (а.с.15).

Вищенаведені обставини підтверджені відповідними доказами.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі Закон № 280) визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст.10 Закону № 280 сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 26 Закону № 280 визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад.

Статтею 33 Закону № 280 встановленні повноваження сілької ради у сфері регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 116 та 123 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності або права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України, до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 1, ст. 10, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 26 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Об'єктами Державного земельного кадастру є: землі в межах державного кордону України; землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць; обмеження у використанні земель; земельна ділянка.

Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в ч. 2 ст. 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Зміни до відомостей про земельну ділянку (крім випадків, визначених у ч. 2 цієї статті) вносяться до Поземельної книги за заявою власника або користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі документації, передбаченої цим Законом.

Ведення Державного земельного кадастру в місті Києві здійснюється виключно територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України, а реєстрація прав на земельні ділянки здійснюється державними реєстраторами прав, які визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

З матеріалів справи вбачається, що Рішенням Київської міської ради № 182/342 від 19.12.2002р. затверджено Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до пп. 1.1 п. 1 Положенням про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).

Департамент у межах своєї компетенції здійснює управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, розпорядником яких є виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (далі - землі державної власності в межах міста Києва), забезпечує проведення в місті земельної реформи, раціональне використання та охорону цих земель на території міста.

Згідно п.п. 2.3 п.2 цього Положення основними завданнями Департаменту є: ведення міського земельного кадастру відповідно до законодавства, моніторингу земель, здійснення землеустрою.

Рішенням Київської міської ради від 18.04.2013 року № 194/9251 "Про ведення міського земельного кадастру" вирішено організувати ведення міського земельного кадастру - електронної (автоматизована) геоінформаційної системи і бази даних, що забезпечує збирання, оброблення, аналіз, моделювання, постачання геопросторових даних і відображає черговий стан використання та охорони земель комунальної власності територіальної громади та інших земель міста Києва (далі - міський земельний кадастр).

Відповідно до п.2 вказаного рішення відповідача ведення міського земельного кадастру покладено на Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечує ведення міського земельного кадастру на основі створеної за кошти міського бюджету автоматизованої системи програмного комплексу "Кадастр" (п.3 цього рішення відповідача).

Відповідно до п.п.3.3 на Департамент покладено обов'язок забезпечити внесення до міського земельного кадастру при організації землеустрою та здійсненні контролю за використанням і охороною земель комунальної власності територіальної громади міста Києва інформації про: земельні ділянки, право комунальної власності територіальної громади міста на які зареєстровано в установленому законом порядку; земельні ділянки, передані рішенням Київської міської ради у власність чи користування та щодо яких Київською міською радою прийнято рішення про їх продаж, в тому числі на конкурентних засадах (аукціонах); договори оренди та купівлі-продажу земельних ділянок, орендодавцями та продавцями яких є Київська міська рада, тощо.

Як вже було зазначено, позивач подав відповідачу лише Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 14885653 від 18.12.2013р. Позивач не подав відповідачу інших документів, зокрема документи на підставі яких позивач був користувачем земельної ділянки № 85:296:001.

З урахуванням вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог, оскільки, відповідачу не були подані необхідні документи щодо перереєстрації землекористувача земельної ділянки № 85:296:001.

Доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Повний текст ухвали виготовлено 20.02.2015р.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 листопада 2014 року, залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 листопада 2014 року в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" до департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Берізка", про зобов'язання вчинити певні дії, залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

М.І. Кобаль

.

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Кобаль М.І.

Епель О.В.