Постанова № 42804586, 16.02.2015, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
16.02.2015
Номер справи
909/653/13
Номер документу
42804586
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" лютого 2015 р. Справа № 909/653/13

Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:

головуючого-судді: Якімець Г.Г.,

суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,

при секретарі судового засідання Олійник І.О.,

за участю представників:

від ПАТ «НАК «Нафтогаз України» - Козак Н.В.

від ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» - не з'явився

від ВПВР ДВС України - не з'явився

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", вих.№14/2-66в від 26.01.2015 року

на ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2015 року (суддя Цюх Г.З.), якою відмовлено в задоволенні скарги Публічного Акціонерного Товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби України з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області № 867 від 15.07.2013 року

у справі №909/653/13

за позовом Публічного Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до відповідача Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", м. Івано-Франківськ

про стягнення заборгованості у сумі 15988406,54 грн.

в с т а н о в и в :

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2015 року у справі №909/653/13 відмовлено у задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби України про визнання незаконними дій вказаного відділу щодо винесення постанови від 23.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року, визнання незаконної та скасування постанови від 23.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.13 року та зобов'язання Відділ ПВР ДВС України поновити виконавче провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року.

Ухвала суду мотивована тим, що факт включення Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» є підставою для обов'язкового зупинення виконавчих проваджень, відкритих відносно підприємства, за п.15 ч.1 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження», відтак, місцевий суд визнав правомірними дії ВПВР ДВС України щодо винесення постанови від 23.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року.

Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, Публічне Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2015 року у справі №909/653/13, скаргу на дії ВПВР ДВС України задоволити, визнати незаконними дії ВПВР ДВС України щодо винесення постанови від 23.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року та визнати недійсною вказану постанову ВПВР ДВС України від 23.10.2014 року. Зокрема, скаржник зазначає, що сума заборгованості, присуджена до стягнення рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 02.07.2013 року у справі №909/653/13 не підпадає під визначення заборгованості, стягнення якої може здійснюватись в порядку ЗУ «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», оскільки, загальна сума коштів, присуджена до стягнення вказаним рішення складається, в тому числі, і з суми заборгованості, що виникла після 01.01.2013 року, а також з сум заборгованості (інфляційні нарахування, 3% річних, судовий збір), яка не віднесена до заборгованості за енергоносії.

Представник Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (апелянта) в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив задоволити в повному обсязі: скасувати ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2015 року у справі №909/653/13, скаргу на дії ВПВР ДВС України задоволити, визнати незаконними дії ВПВР ДВС України щодо винесення постанови від 23.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року та визнати недійсною вказану постанову ВПВР ДВС України від 23.10.2014 року.

Представники ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та ВПВР ДВС України в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (арк. арк. справи 115, 116).

Слід зазначити, що згідно ч.2 ст.121-2 ГПК України, неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.

Відповідно до ч.2 ст.102 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу місцевого господарського суду розглядається протягом п'ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали про прийняття апеляційної скарги до провадження.

Оскільки явка представників боржника та органу ДВС обов'язковою не визнавалась, враховуючи передбачений ст.102 ГПК України строк розгляду апеляційної скарги на ухвалу місцевого суду, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представників ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (боржника) та Відділу ПВР ДВС України.

Суд, заслухавши пояснення представника скаржника (стягувача), розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 02.07.2013 року позов ПАТ «НАК «Нафтогаз України» задоволено: присуджено до стягнення на користь останнього з Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» 15131242,49 грн. - основного боргу, 680074,76 грн. - пені, 136014,95 грн. - інфляційних, 41074,33 грн. - 3% річних та 68820 грн. - витрат по сплаті судового збору.

На виконання рішення місцевого господарського суду 15.07.2013 року видано наказ за №867.

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 23.10.2014 року зупинено виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» на підставі п.15 ч.1 ст.37, ст.39 Закону України «Про виконавче провадження».

Не погоджуючись із постановою державного виконавця про зупинення виконавчого провадження, Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до місцевого господарського суду зі скаргою на дії Відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби України та просило визнати незаконними дії вказаного відділу щодо винесення постанови від 23.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року, визнати незаконною та скасувати постанову державного виконавця від 23.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року та зобов'язати Відділ ПВР ДВС України поновити виконавче провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року.

Відповідно до ч.1 ст.121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.

Згідно ст.115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому».

Статтею 1 ЗУ «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадженнята примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частина 1 статті 6 ЗУ «Про виконавче провадження» встановлює, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до п.15 ч.1 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Державне міське підприємство «Івано-Франківськтеплокомуненерго» має статус підприємства паливно-енергетичного комплексу та внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Наказом Міністерства палива та енергетики України №568 від 10.11.2005 року затверджено Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Товариство вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, заборгованість відповідача виникла внаслідок порушення умов договору №12-373-БО купівлі-продажу природного газу, оскільки відповідач не здійснив оплату коштів за отриманий природний газ.

Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2012 року у справі №1-26/2012 за конституційним зверненням ТзОВ "ДІД Конс" щодо офіційного тлумачення положень пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (справа про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу) встановлено, що обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених ЗУ «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена ЗУ «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Відповідно до ст.2 ЗУ «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 ст.1 наведеного вище Закону передбачено, що до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно п.3.1 ст.3 вказаного Закону для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

На строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів (п.3.7 ст.3 вказаного Закону).

В силу п.1.4 ст.1 згадуваного вище Закону заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; 6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію».

Як уже зазначалось вище, рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 02.07.2013 року у справі №909/653/13 позов ПАТ «НАК «Нафтогаз України» задоволено: присуджено до стягнення на користь останнього з Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» 15131242,49 грн. - основного боргу, 680074,76 грн. - пені, 136014,95 грн. - інфляційних, 41074,33 грн. - 3% річних та 68820 грн. - витрат по сплаті судового збору.

Відтак, сума заборгованості відповідача, що виникла внаслідок порушення умов договору №12-373-БО купівлі-продажу природного газу, та яка присуджена до стягнення рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 02.07.2013 року у справі №909/653/13 складається з основного боргу за період з серпня по грудень 2012 року, пені, інфляційних нарахувань, 3% річних та витрат по сплаті судового збору, тобто така підпадає під визначення заборгованості, передбаченої п.1.4 ст.1 ЗУ «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та не підпадає під види заборгованості, передбачені п.3.7 ст.3 вказаного Закону, у зв'язку з стягненням яких виконавче провадження не зупиняється.

Слід також зазначити, що стаття 37 ЗУ «Про виконавче провадження» не містить будь-яких умов щодо моменту виникнення заборгованості. Достатньою та необхідною умовою для зупинення виконавчого провадження по виконанню виконавчих документів незалежно від дати виникнення боргу, є факт внесення підприємства до відповідного Реєстру, відтак, твердження скаржника про те, що сума заборгованості, присуджена до стягнення за рішенням суду у даній справі, не підтверджена учасниками розрахунків станом на 01.01.2013 року і тому не підпадає під визначення заборгованості, є безпідставними.

Враховуючи наведене вище, з огляду на правову природу заборгованості, присудженої до стягнення рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 02.07.2013 року у справі №909/653/13 та підтверджений факт включення Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про правомірність дій державного виконавця Відділу ПВР ДВС України щодо винесення на підставі п.15 ч.1 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження» постанови від 23.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року та відсутність підстав для визнання незаконної вказаної постанови.

Згідно п.9.13 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17 жовтня 2012 року «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.

Беручи до уваги наведене вище, колегія суддів не вбачає підстав для визнання неправомірними дій Відділу ПВР ДВС України щодо зупинення, на підставі п.15 ч.1 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавчого провадження ВП №39527923 з виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області №867 від 15.07.2013 року та визнання недійсною постанови державного виконавця Відділу ПВР ДВС України від 23.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження, відтак, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України.

Ухвала господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2015 року у справі №909/653/13 прийнята у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для її скасування апеляційний господарський суд не вбачає.

Доводи скаржника про скасування ухвали місцевого господарського суду є безпідставними.

Судовий збір в розмірі 609 грн. за розгляд апеляційної скарги на ухвалу місцевого господарського суду, відповідно до ст.49 ГПК України, покладається на скаржника.

Керуючись ст.ст.101, 102, 103, 105, 121-2 ГПК України, суд,

постановив:

Ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2015 року у справі №909/653/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Матеріали справи №909/653/13 повернути до господарського суду Івано-Франківської області.

Повну постанову складено 19.02.2015 року

Головуючий-суддя: Якімець Г.Г.

Судді: Бойко С.М. Бонк Т.Б.