Постанова № 42803232, 16.02.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2015
Номер справи
810/241/15
Номер документу
42803232
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2015 року 810/241/15

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Київобленерго"доРеєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Борискевича Максиама Ігоровичапроскасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Публічне акціонерне товариство "Київобленерго" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Борискевича Максима Ігоровича про скасування рішення про відмову у задоволенні заяви від 16.09.2014 №15822715 та про зобов'язання повторно розглянути подану ПАТ "Київобленерго" заяву про державну реєстрацію права приватної власності ПАТ "Київобленерго" на нерухоме майно - Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В, та прийняти належне у відповідності до чинного законодавства рішення, а саме: вчинити реєстраційні дії щодо реєстрації права приватної власності ПАТ "Київобленерго" на нерухоме майно - Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем подано всі документи, необхідні для проведення державної реєстрації права приватної власності на нерухоме майно, а саме на Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В, а тому оскаржуване рішення про відмову у задоволенні заяви є протиправним та підлягає скасуванню.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Борискевич М.І., який є одночасно і представником Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області, позов не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких вказав, що оскаржуване рішення є обґрунтованим, оскільки позивачем не було надано документів на підтвердження виникнення чи переходу права власності на вказане майно.

У судове засідання, призначене на 16.02.2015, з'явився представник позивача.

Відповідачі у судове засідання не з'явились, були своєчасно та належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи. Матеріали справи містять заяву відповідачів про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Беручи до уваги ту обставину, що про дату, час та місце судового розгляду справи відповідачі повідомлені належним чином, однак у судове засідання не з'явились, враховуючи, що для розгляду і вирішення даної справи відсутня потреба у заслуховуванні свідків чи експертів, судом прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та доказами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткову правомірність заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Указом Президента України від 04.04.1995 №282/95 "Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України" Міністерство енергетики і електрифікації України зобов'язано створити державні акціонерні енергопостачальні компанії, зокрема, Державну акціонерну енергопостачальну компанію "Київобленерго".

Публічне акціонерне товариство "Київобленерго" є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства "АЕС Київобленерго", яке є правонаступником Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго". У свою чергу, Закрите акціонерне товариство "А.Е.С. Київобленерго" є правонаступником Відкритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго". Відкрите акціонерне товариство "А.Е.С. Київобленерго" засноване відповідно до Указу Президента України від 04.04.1995 №282/95 та наказу Міністерства енергетики і електрифікації України від 02.08.1995 №141 шляхом перетворення Державного підприємства "Київобленерго" у Державну акціонерну енергопостачальну компанію "Київобленерго" у формі відкритого акціонерного товариства, яка за рішенням загальних зборів акціонерів від 16.11.2001 змінила назву на Відкрите акціонерне товариство "А.Е.С. Київобленерго".

На виконання Рішення Господарського суду Київської області від 17.03.2005 №39/91 Міністерством палива та енергетики видано Наказ від 21.11.2006 №452 "Про затвердження Переліку об'єктів нерухомого майна, що увійшло до статутного фонду ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" під час його корпоратизації станом на 01.07.1995.

З матеріалів справи вбачається, що Публічним акціонерним товариством "Київобленерго" 29.07.2014 подано до Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, додатком до якої є пакет документів для здійснення державної реєстрації права власності позивача на об'єкт нерухомого майна, а саме - Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Володимира Чаплінського, 3-В, що входить до переліку об'єктів нерухомого майна, яке увійшло до Статутного фонду ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" під час його корпоратизації станом на 01.07.1995.

Державним реєстратором прав на нерухоме майно Борискевичем М.І. 14.08.2014 винесено Рішення про зупинення розгляду заяви позивача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №15132198.

Позивачем у заяві про реєстрацію права власності було надано пояснення щодо обставин набуття ним права власності на вказаний об'єкт нерухомого майна.

Однак, державним реєстратором прав на нерухоме майно Борискевичем М.І. 16.09.2014 винесено рішення №15822715 про відмову у задоволенні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), прийнятої 29.07.2014 за реєстраційним номером 7569417.

Не погоджуючись із вищевказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 Статуту позивача ПАТ "Київобленерго" є юридичною особою за законодавством України та господарським товариством.

Відповідно до ст. 325 Цивільного кодексу України суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.

Згідно ст. 12 Закону України "Про господарські товариства", ст. 115 Цивільного кодексу України та ст. 85 Господарського кодексу України господарське товариство є власником майна, переданого йому учасником у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу.

Аналогічна правова позиція міститься у Постанові Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 07.11.2006 у справі №7/61-75, а саме - будь-яке майно, що передано учасниками як вклад до господарського товариства і включене до його статутного капіталу, є часткою учасника в ньому та стає власністю товариства.

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: 1) право власності на нерухоме майно; 2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; 3) інші речові права відповідно до закону; 4) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження. Речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно, крім випадків, передбачених статтею 4-1 цього Закону. Право власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини) може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на земельну ділянку, на якій вони розташовані. Право власності на квартиру, житлове та нежитлове приміщення може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), в яких вони розташовані.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" встановлено, що свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається юридичним особам у разі внесення до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) об'єктів нерухомого майна їх засновниками (учасниками). Частиною 2 цієї статті передбачено, що свідоцтво про право власності на нерухоме майно підписується державним реєстратором і засвідчується печаткою.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Як встановлено судом, державним реєстратором прав на нерухоме майно Борискевичем М.І. видано позивачу картку прийому заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень із зазначенням переліку документів, які були подані до Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області, а саме - копії реєстраційних та статутних документів ПАТ "Київобленерго"; технічний паспорт на об'єкт: Будівля ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В; довідку Обухівської міської ради від 19.11.2013 №137про присвоєння поштової адреси; рішення Обухівської міської ради від 27.03.2014 №667-50-VІ "Про перейменування вулиці "Радянська" на вулицю "Володимира Чаплінського"; довідку ПАТ "Київобленерго" від 16.06.2014 №11/200/3155 про балансову належність нерухомого майна; копію наказу Міністерства палива та енергетики від 21.11.2006 №452 "Про затвердження Переліку нерухомого майна, що увійшло до Статутного фонду ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" під час його корпоратизації станом на 01.07.1995; копію Переліку нерухомого майна, що увійшло до Статутного фонду ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" під час його корпоратизації станом на 01.07.1995, в якому зазначено нерухоме майно - будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В; копію рішення Господарського суду м. Києві від 17.03.2005 у справі №39/91.

Відповідно до п. 37 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868 (далі - Порядок №868), документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону.

Пунктом 52 Порядку №868 встановлено, що для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва у зв'язку з передачею нерухомого майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає акт приймання-передачі об'єкта нерухомого майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна.

Згідно абз. 2 п. 52 Порядку №868 у разі коли така передача здійснюється іншою юридичною особою, заявник, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подає рішення органу або особи, уповноважених установчими документами такої юридичної особи або законом.

Відповідним рішенням про внесення нерухомого майна до статутного капіталу (фонду) у даному випадку є Наказ Міністерства палива та енергетики від 21.11.2006 №452 "Про затвердження переліку нерухомого майна ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго", що увійшло до статутного фонду ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" під час його корпоратизації станом на 01.07.1995.

З викладеного слідує, що поданий позивачем Витяг з Переліку нерухомого майна, що увійшло до статутного фонду ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" під час його корпоратизації станом на 01.07.1995, та технічний паспорт на вказане нерухоме майно є належними та достатніми документами для проведення державної реєстрації прав, якими підтверджується факт передачі майна до статутного капіталу (фонду) юридичної особи та відповідає переліку документів, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 17.10.2013 №868, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно.

Отже, позивачем подано всі необхідні документи для здійснення реєстрації права власності на вказаний вище об'єкт нерухомості.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи.

Частиною 4 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такий реєстрації.

Пунктом 28 Порядку №868 визначено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Виключний перелік підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, визначений у ч. ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а ч. 4 даної статті прямо заборонено відмовляти у державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов'язковою, інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Борискевича М.І. від 16.09.2014 №14764946 про відмову у задоволенні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області прийняти рішення про державну реєстрацію права приватної власності позивача на нерухоме майно, а саме: Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В, та вчинити відповідні дії щодо реєстрації такого права власності, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Отже, прийняття рішення про державну реєстрацію права приватної власності відноситься до виключної компетенції органів державної реєстрації прав, тому судом при розгляді справ про оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких органів не можуть прийматись рішення про зобов'язання здійснити реєстрацію права власності.

Тобто з викладено слідує, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи викладене та з урахуванням встановлення судом протиправності рішення відповідача від 16.09.2014 №14764946 вказаний об'єкт нерухомості підлягає державній реєстрації прав на нерухоме майно та, як наслідок, підлягають внесенню відповідні записи до Державного реєстру прав.

Тому суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області повторно розглянути подану ПАТ "Київобленерго" 29.07.2014 заяву про державну реєстрацію права приватної власності на нерухоме майно, а саме на нерухоме майно - Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Володимира Чаплінського, 3-В з урахуванням викладених в даному рішенні висновків.

Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій при винесенні рішення про відмову у задоволенні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 97 КАС України суд за клопотанням однієї зі сторін визначає грошовий розмір судових витрат, які повинні бути їй компенсовані.

Оскільки сторони не звертались до суду з клопотанням про відшкодування судових витрат, вони стягненню на їх користь не підлягають.

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 11, 14, 69, 70, 71, 86, 97, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Київобленерго" - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Борискевича Максима Ігоровича від 16.09.2014 №15822715 про відмову у задоволенні заяви.

Зобов'язати Реєстраційну службу Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області повторно розглянути подану Публічним акціонерним товариством "Київобленерго" 29.07.2014 заяву про державну реєстрацію права приватної власності на нерухоме майно, а саме на нерухоме майно - Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Володимира Чаплінського, 3-В з урахуванням викладених в даному рішенні висновків.

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Балаклицький А. І.