печерський районний суд міста києва
Справа № 757/39006/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2015 року cуддя Печерського районного суду Москаленко К.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом до відповідачів, просить зобов'язати Пенсійний фонд України визначити Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області в якості територіального органу, уповноваженого Пенсійним фондом України виплатити йому пенсію з моменту припинення її виплати в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області, а саме з 01.07.2014 та зобов'язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області поновити та виплатити йому пенсію за період з 01.07.2014 у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV за межі України, посилаючись на те, що він є пенсіонером за віком, 19.08.2001 він виїхав на постійне місце проживання до Держави Ізраїль. Відповідно до постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2013 виплату пенсії поновлено з 29.01.2013 та виплачувалася до червня 2014 року та з липня 2014 року виплати пенсії припинилась, про що стало відомо позивачу 30.07.2014. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або не здійснюють не в повному обсязі повноваження" м. Алчевськ Луганської області зазначено в переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Разом з тим, Пенсійним фондом України не визначений територіальний орган Пенсійного фонду України, який зобов'язаний, відповідно до вказаних обставин, продовжити виплату пенсії позивачу. 20.11.2011 він звернувся до Правління Пенсійного фонду України із заявою про зобов'язання Пенсійного фонду України визначити Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області в якості територіального органу, уповноваженого Пенсійним фондом України виплатити йому пенсію з моменту припинення її виплати в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області, а саме з 01.07.2014, однак останній своїм листом від 24.11.2014 відмовив йому у призначенні та виплати пенсії. Крім того, 20.11.2014 він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області за запитом пенсійної справи з м. Алчевська Луганської області, яке знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, у зв'язку з новим місцем проживання, однак останній своїм листом від 12.12.2014 відмовив йому у витребуванні вказаної пенсійної справи.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Представник відповідача Пенсійного фонду України направив до суду письмові заперечення проти позову, згідно яких проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зокрема, згідно письмових заперечень, представник відповідача послався на те, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки Пенсійний фонд України, відповідно до чинного законодавства не наділений функціями щодо визначення відповідного територіального управління Фонду для поновлення пенсій окремим громадянам, які проживають за межами України. Одночасно зазначив про те, що позивач не відноситься до осіб, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509, оскільки він постійно не проживає на території України і не переміщується з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області також направив до суду письмові заперечення проти позову, згідно яких проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зокрема, згідно письмових заперечень, представник відповідача послався на те, що позивач при зверненні до Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області не надав довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України у відповідності до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 01.10.2014 №509, а тому вважає, що законних підстав для поновлення та виплати пенсії позивачу немає.
Суд, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження. (а.с.28)
20.11.2011 позивач звернувся до Правління Пенсійного фонду України із заявою про зобов'язання Пенсійного фонду України визначити Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області в якості територіального органу, уповноваженого Пенсійним фондом України виплатити йому пенсію з моменту припинення її виплати в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області, а саме з 01.07.2014, у зв'язку з проведення антитерористичної операції на території м. Алчевська Луганської області, разом з тим листом відповідача Пенсійного фонду України від 24.11.2014 позивачу було повідомлено, що на території, де проводиться антитерористична операція, існують певні труднощі з доставкою коштів для виплати пенсій та допомоги на поховання та з моменту стабілізації ситуації відповідні перерахування і перечення коштів будуть відновлені.
20.11.2014 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області за запитом пенсійної справи з м. Алчевська Луганської області, яке знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, разом з тим листом відповідача Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області від 24.11.2014 позивачу було повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України щодо здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийняття заяв про переведення пенсійної справи із цих місцевостей проводиться за місцем перебування таких осіб на обліку відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №509, що підтверджується довідкою, виданої згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та виплата пенсії за новим місце проживання вищезазначеним особам проводиться за спрощеним порядком на підставі електронної пенсійної справи за адресою, вказаної заяві. Також позивача було повідомлено, що в разі надання відповідної довідки, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, питання позивача буде розглянуто.
Оцінюючи бездіяльність відповідачів щодо відмови в призначенні та виплаті пенсії за віком особі, яка проживає за межами України та має трудовий стаж в Україні, суд виходить з наступного.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів Державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюється за місце перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509.
Відповідно до п.п.1,2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції. Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджено Міністерством соціальної політки, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 при зверненні до Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області не надав довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, а тому вимоги адміністративного позову до Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Окрім цього, не підлягають задоволенню вимоги позивача до Пенсійного Фонду України з огляду на наступне.
Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 № 1261 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Відповідно до п. 2 вказаного Положення, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Згідно з п. 17 вищенаведеного Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.
Відповідно до зазначеного вище Положення, Пенсійний фонд України, як центральний орган виконавчої влади, відповідно до покладених на нього завдань лише організовує, координує та контролює роботу його органів щодо призначення (перерахунку) та виплати пенсій. Спеціальних підрозділів, які безпосередньо призначають та виплачують пенсію, в Пенсійному фонді України, не створено.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії управління Фонду в районі, місті і районах у містах, а не Пенсійний фонд України.
Позивач звертався до Правління ПФ України із проханням визначити Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області в якості територіального органу, уповноваженого Пенсійним фондом України виплатити йому пенсію з моменту припинення її виплати в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області, а саме з 01.07.2014, проте останній, згідно Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 № 1261 не наділений повноваженнями визначати Управління Пенсійного фонду України щодо призначення та виплати пенсії, у зв'язку з чим, заява позивача була розглянута в порядку та строки, визначені Законом України "Про звернення громадян".
За таких обставин, відповідач Правління ПФ України діяв в межах чинного законодавства та жодним чином не порушив права та свободи позивача.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509, Положення про Управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 № 1261, ст.ст. 2, 6, 9, 11, 71, 94, 99, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії-відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя К.О.Москаленко