П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2015 року Справа № 161/19799/14-а
Провадження № 2-а/161/42/15
Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі : головуючого - судді Філюк Т.М.
при секретарі Марчак Е.Є.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Склянчук О.М.
розглянувши у відритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Луцької міської ради про зобов'язання взяти на баланс та обслуговування житлову квартиру та видати будинкову книгу та довідку про склад сім'ї,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з позовом до Луцької міської ради про зобов'язання взяти на баланс та обслуговування житлову квартиру та видати будинкову книгу та довідку про склад сім'ї.
Свої вимоги мотивує тим, що проживає в будинку АДРЕСА_1 з 1987 року. В жовтні 2014 року звернулась до адміністративного центру Луцької міської ради про надання довідки про склад сім'ї і отримала відмову за підписом заступника голови Луцької міської ради про те, що житлова квартира, в якій позивач проживає не перебуває на балансі Луцької міської ради.
Вказує, що офіційно сплачує комунальні послуги за користування газом і водою, що свідчить про те, що квартира обслуговується комунальними службами.
Будинок АДРЕСА_1 відповідно до рішення Луцької міської ради № 231 від 12.06.1986 року зареєстрований за Луцькою міською радою, а тому і приміщення, в якому проживає позивач теж має перебувати на балансі відповідача.
Зазначає, що Луцька міська рада допустила бездіяльність, оскільки приміщення, в якому проживає позивач, не взято в управління з 1987 року, за ним не вівся належний контроль за встановленням номерів житлових будинків, поштових адрес.
Просить зобов'язати Луцьку міську раду взяти на баланс та обслуговування житлову квартиру, в якій проживає з 1987 року у будинку АДРЕСА_1 згідно виданого ордера та видати будинкову книгу та довідку про склад сім'ї.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, з підстав. Викладених в письмових запереченнях. Просила в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлено, що 12.06.1986 року рішенням Луцької міської ради № 231 затверджені представлені Волинським обласним бюро технічної інвентаризації списки на будинки, які належать Луцькій міській раді народних депутатів для їх реєстрації.
21.08.1986 року Луцьким міжміським бюро технічної інвентаризації на підставі вказаного рішення видано реєстраційне посвідчення, відповідно до якого за Луцькою міською радою зареєстроване домоволодіння АДРЕСА_1, що складається з одного житлового будинку.
30.06.1994 року (із змінами від 31.03.2008 року) наказом Фондом державного майна України № 45-АТ затверджено план приватизації і перетворення виробничого об'єднання «Волиньовоч» у ВАТ «Деметра». 10.07.1998 року заступником голови Фонду держаного майна України, згідно із Законом України «Про приватизацію державного майна України» затверджено перелік об'єктів нерухомого майна, що передано до статутного фонду ВАТ «Деметра», відповідно до якого до статутного фонду вказаного товариства увійшло, зокрема приміщення контори, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
21.05.2008 року ВАТ «Деметра» на підставі наказу ФДМ України № 45 від 30.06.1994 року (з врахуванням змін від 31.03.2008) на нерухоме майно, що було включено до статутного фонду, зокрема приміщення №1-17, що на вул. Івана Франка,49а, оформило право власності.
В подальшому ВАТ «Деметра», отримавши витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно, передавало приміщення у власність іншим фізичним і юридичним особам. Зокрема:
- приміщення № 4,6-10,16 загальною площею 62,8 кв.м. передано ОСОБА_5 згідно договору купівлі-продажу від 16.03.2009 року;
- приміщення № 11,12,13,14,15 загальною площею 30,6 кв.м. передано ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу від 16.03.2009 року;
- приміщення №1,2,3 , загальною площею 31,9 кв. м. передано приватному підприємцю ОСОБА_7 згідно договору купівлі-продажу від 02.09.2009 року, однак вказаний договір судом визнаний нікчемним, з огляду на те, що він не був нотаріально посвідчений.
Також встановлено, що з часу завершення у 1959 році будівництва спірного приміщення, воно перебувало у користуванні Луцького консервного заводу, який в подальшому увійшов до складу об'єднання «Волиньовоч». За даними інвентаризаційної справи Луцького міського БТІ (1963 рік) домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 337,6 кв.м., включало як житлові, так і нежитлові приміщення.
В січні 1986 року нежитлова частина будівлі була переобладнана під гуртожиток для одиноких, що підтверджується актом приймання в експлуатацію державною приймальною комісією завершеного переобладнання гуртожитку для одиноких Луцького консервного заводу на 14 осіб, складеним та підписаним державною комісією. Особам, які на той час жили в цих приміщеннях Луцький консервний завод (на підставі протоколу адміністрації і профкому заводу) видавав ордери, зокрема позивачці був виданий ордер на місце в гуртожитку.
Також встановлено, що не було вчасно проведено реєстрацію спірного приміщення як гуртожитку відповідно до вимог чинного законодавства, тому вказана переобладнана частина будівлі згодом була включена в перелік майна ВАТ «Деметра» та передана йому у власність.
Судом встановлено, що житловий будинок АДРЕСА_1 є двохповерховий, на 4 під'їзди, складається з житлової частини (1-3 під'їзди на 5 квартир) та нежитлової, переобладнаної під гуртожиток (4 під'їзд, 17 приміщень, з них 3 приміщення спільного користування).
Житлова частина будівлі на АДРЕСА_1, перебуває на обслуговуванні житлово-комунального підприємства № 3, де 5 квартир передані у власність громадян.
Нежитлова частина, переобладнана під гуртожиток, була у власності та на обслуговувані ВАТ «Деметра», переобладнані приміщення попередньо надавались для проживання одиноких осіб - працівників консервного заводу, а згодом були продані фізичним і юридичним особам.
Дані обставини були встановлені рішенням Вищого господарського суду України від 19.06.2012 року у справі за позовом прокурора міста Луцька в інтересах держави та територіальної громади міста Луцька в особі Луцької міської ради до Фонду державного майна України, відкритого акціонерного товариства «Деметра» та інших про визнання недійсними змін до переліку майна, переданого до статутного фонду ВАТ «Деметра», скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно, визнання права комунальної власності Луцької міської ради на нерухоме майно, а саме: приміщення №1-3,5,11-15,17 площею 69,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , яким залишено без змін рішення Господарського суду Волинської області від 16.11.2011 року, яким в позові було відмовлено.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Нормами Цивільного Кодексу України встановлено, що права володіння, користування та розпоряджання своїм майном на власний розсуд належить тільки власникові цього майна. Право власності є непорушним. Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, зокрема міської ради.
Положеннями пункту 6 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" регламентовано, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.
Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчогокомітету і підписуються сільським,селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Виключний перелік повноважень міської ради містить стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», серед яких відсутні повноваження щодо взяття на баланс міської ради та балансоутримування окремих приміщень.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Таким чином, Луцька міська рада в особі територіальної громади міста Луцька на даний час не є належним власником приміщення, в якому проживає позивач, дане приміщення до міської комунальної власності не належить, а тому, повноважень та правових підстав щодо його володіння, користування та розпорядження не має.
Крім того, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства позовні вимоги про зобов'язання відповідача видати будинкову книгу та довідку про склад сім'ї.
З врахуванням викладеного, суд прийшов до висновку, що в позові ОСОБА_3 до Луцької міської ради про зобов'язання взяти на баланс та обслуговування житлову квартиру та видати будинкову книгу та довідку про склад сім'ї слід відмовити.
Керуючись ст.ст. ст.ст.9, 11, 71, 72, 158-163 КАС України, на підставі ст. 19 Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування», суд, -
п о с т а н о в и в :
В позові ОСОБА_3 до Луцької міської ради про зобов'язання взяти на баланс та обслуговування житлову квартиру та видати будинкову книгу та довідку про склад сім'ї - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Луцького міськрайонного суду Філюк Т.М.