Пр.№ 2-а/155/10/15
Справа № 160/869/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2015 року Горохівський районний суд
Волинської області
в складі: головуючого судді Шмідта С.А.
при секретарі Грищук Г.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Локачинському районі Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
15 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Локачинському районі Волинської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати та зобов'язання провести такий перерахунок з 01 липня 2012 року і виплатити недоотримані кошти за цей період. Позивач позовні вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в УПФ України в Локачинському районі Волинської області як одержувач пенсії за вислугу років. На час призначення пенсії його стаж роботи становив більше 20 років на прокурорсько-слідчих посадах, тому пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" йому було призначено, виходячи з розрахунку 90 відсотків від розміру середньомісячної заробітної плати, визначеної у відповідній довідці прокуратури Волинської області. У квітні 2013 року ним було подано заяву до УПФ України в Локачинському районі разом із довідкою прокуратури Волинської області від 27 березня 2013 року № 18/69 про проведення чергового перерахунку пенсії, за результатами якого розмір пенсії з 01 липня 2012 року встановлено із розрахунку 80 відсотків від суми місячної заробітної плати. Не погоджуючись із проведеним перерахунком, 04 листопада 2014 року він звернувся до УПФ України в Локачинському районі із заявою про проведення перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків його заробітної плати, з 01 липня 2012 року та виплату недоотриманих коштів, проте у задоволенні даної заяви йому було відмовлено, про що повідомлено листом УПФ України в Локачинському районі від 14 листопада 2014 року. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент її призначення, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати та зобов'язати УПФ в Локачинському районі провести такий перерахунок з 1 липня 2012 року згідно довідки прокуратури Волинської області №18/69 від 27 березня 2013 року і виплатити недоотримані ним кошти за цей період.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю. В додаткових письмових поясненнях від 05 січня 2015 року зазначив, що дізнався про порушення його прав на початку листопада 2014 року, у зв'язку з чим 04 листопада 2014 року звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у Локачинському районі Волинської області в судове засідання не з'явився, однак звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи у його відсутності. Крім того, представник відповідача подав письмові заперечення проти позову, просить залишити позов ОСОБА_1 без розгляду у зв'язку з пропуском ним строку звернення до адміністратвиного суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 11 квітня 2003 року управлінням Пенсійного фонду України у Локачинському районі Волинської області (а.с.13), ОСОБА_1 з 01 червня 2002 року отримує пенсію за вислугу років.
З 04 березня 2003 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати (а.с.26-27).
Стаж роботи позивача на прокурорсько-слідчих посадах становить понад 20 років.
Відповідо до ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Із заяви ОСОБА_1 від 04 листопада 2014 року (а.с.11) вбачається, що позивач звертався до УПФ України в Локачинському районі із заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до вимог чинного законодавства в розмірі 90% від заробітної плати (а.с.11).
З листа начальника управління Пенсійного фонду України в Локачинському районі Волинської області № 153/К-02 від 14 листопада 2014 року (а.с.12) вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки в квітні 2013 року позивачу було проведено перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на дату звернення за перерахунком пенсії), починаючи з 01 липня 2012 року в розмірі 80% місячної заробітної плати. Даний перерахунок був проведений на підставі поданої позивачем заяви від 01 квітня 2013 року, а також довідки прокуратури Волинської області № 18/69 від 27 березня 2013 року (а.с.10).
Відповідно до частин 17, 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Враховуючи наведене, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" від 31 травня 2012 року № 505, що набрала чинності 14 червня 2012 року, з 01 липня 2012 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Разом з тим, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, згідно із ч.2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час набрання чинності постановою КМУ № 505) пенсія прокурорам та слідчим призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Аналізуючи редакції ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" на день призначення пенсії позивачу та станом на 01 липня 2012 року (день, з якого було проведено перерахунок пенсії), суд дійшов висновку, що нова редакція ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", яка застосована УПФ України в Локачинському районі при перерахунку пенсії, значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена в розмірі 90 % заробітної плати.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод (ч.3 ст.22 Коституції).
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, адже норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії змін у зв'язку з прийняттям вказаного Закону не зазнали. Аналогічна правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з 01 липня 2012 року з розрахунку 90% від суми заробітної плати, а тому такі дії УПФ України в Локачинському районі на підставі викладеного вище слід визнати протиправними.
Враховуючи зазначене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести йому перерахунок пенсії з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Волинської області №18/69 від 27 березня 2013 року, та виплатити недоотримані кошти є підставними.
Оскільки відповідно до ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, виплату недоплачених позивачу коштів потрібно здійснити за минулий час з 1 липня 2012 року.
Отже, позов підлягає до задоволення повністю.
Заперечення відповідача про пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду спростовуються письмовими поясненнями позивача, відповідно до яких він вказує, що дізнався про порушення його прав в листопаді 2014 року, отже встановлений ст. 99 КАС України строк звернення з позовом до суду ним не порушено. Підтвердженням цього є те, що розмір пенсії після перерахунку навіть при зменшеному відсотку був більший за попередній, що підтверджується матеріалами справи, і докази отримання ним письмового розрахунку нового розміру пенсії відсутні.
Керуючись ст.ст.94, 99, 158-163 КАС України, ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Локачинському районі Волинської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Локачинському районі Волинської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 липня 2012 року з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Волинської області №18/69 від 27 березня 2013 року, та виплатити недоотримані кошти за цей період.
Стягнути з Державного бюджету України в корись ОСОБА_1 73,08 (сімдесят три гривні 08 копійок) судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий /підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області С.А.Шмідт