Постанова № 42787888, 11.02.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2015
Номер справи
820/20439/14
Номер документу
42787888
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

11.02.2015 р. № 820/20439/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, стягнути з відповідача фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1), грошові кошти в розмірі 702,35 грн., що еквівалентно 43,5 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 20.06.2014 року, в дохід Державного бюджету України на р/р 31214201700001 в ГУ ДКСУ у Київській області, м. Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 37955989.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.06.2014 року посадовими особами Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовантажних транспортних засобів. А саме у пункті габаритно - вагового контролю а/д М-12 Стрий - Кіровоград - Знам'янка 716 км + 405м проведено габаритно - ваговий контроль вантажного автомобілю марки CHEREAU модель С38, реєстраційний номер АХ 3764ХХ (чек зважування №00398 від 20.06.2014 року). За результатами зважування складено довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 20.06.2014 року №00203, на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 20.06.2014 року №44, яким нараховано плату за проїзд 43,5 євро.

Від представника позивача Левенець Д.О. через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника.

В судове засідання відповідач не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неприбуття суду не повідомив, заяви про розгляд справи без участі не надав.

Судом розглянуто справу у письмовому провадженні у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.41 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа підприємець 02.07.2005 року (а.с.44).

Правовідносини між сторонами врегульовано Законом України "Про автомобільний транспорт" та Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, Порядком здійснення габаритно - вагового контролю та сприяння плати за поїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, Правилами проїзду великогабаритних та великовантажних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30, Правилами дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306.

Судом встановлено, що на підставі графіку щоденної роботи пересувного пункту габаритно - вагового контролю в Кірівоградській області, погодженого начальником УДАІ УМВС України в Кіровоградській області Величко В.М., а також направлення на перевірку від 19.06.2014 р. №020815 посадових осіб ОСОБА_4 та ОСОБА_5, зазначеними посадовими особами 20.06.2014 року здійснювалася перевірка транспортних засобів перевізників пасажирів, вантажів на ділянці дороги М-12 Стрий - Кіровоград - Знам'янка 716 км + 405м.

За результатами габаритно - вагового контролю посадовими особами Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовантажних транспортних засобів, а саме у транспортного засобу марки CHEREAU модель С38, реєстраційний номер АХ 3764ХХ, що підтверджується чеком зважування №00398 від 20.06.2014 року та довідкою про результати здійснення габаритно - вагового контролю від 20.06.2014 року (а.с.10,11).

На підставі зазначеного посадовими особами Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 20.06.2014 року №00203 (а.с.12) щодо зазначених порушень та проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 20.06.2014 року №44, яким нараховано плату за проїзд 43,5 євро (а.с.13).

Відповідно до п.1. Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 р. № 299, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Відповідно до п. 3, п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно п. 3 Порядку здійснення габаритно - вагового контролю та сприяння плати за поїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.п. 4 п. 2 Порядку здійснення габаритно - вагового контролю та сприяння плати за поїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1993 р. № 1094.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Як встановлено з матеріалів справи, при габаритно - ваговому контролі відповідно до Правил дорожнього руху виявлено перевищення навантаження на одиночну вісь на 0,45 т у транспортного засобу марки CHEREAU модель С38, реєстраційний номер АХ 3764ХХ.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно - правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст.48 закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати і проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.

Згідно п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно п. 28 Порядку здійснення габаритно - вагового контролю та сприяння плати за поїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п.311 Порядку здійснення габаритно - вагового контролю та сприяння плати за поїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

Відповідно до п. 27 Порядку здійснення габаритно - вагового контролю та сприяння плати за поїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

Відповідно до показників валютного ринку, що містяться на офіційному інтернет - представництві Національного банку України (http:www.bank.gov.ua), офіційний курс гривні, встановлений Національним банком України на день проведення розрахунку, 20.06.2014 року, до 100 євро становив 1614,5983 грн.

Таким чином, сума 43,5 євро станом на 20.06.2014 року еквівалентна 702,35 грн.

Пунктом п.311 Порядку здійснення габаритно - вагового контролю та сприяння плати за поїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.

Згідно п.26 Порядку здійснення габаритно - вагового контролю та сприяння плати за поїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Окремо суд зазначає, що п. 40 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначено обсяг прав та обов'язків уповноваженої особи суб'єкта господарювання і водія саме під час проведення перевірки. Так, п. 40 визначено право уповноваженої особи суб'єкта господарювання та водія на ознайомлення з актом під час проведення перевірки. Також зазначені особи вправі підписати або відмовитися від підписання акта, надати свої пояснення та зауваження щодо змісту акта.

При цьому суд зазначає, що водій ОСОБА_6 на виконання п. 40 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час проведення перевірки був ознайомлений з актом проведення перевірки та підписав його без зауважень.

На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 702,35 грн., суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, поштовий індекс 63343, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31214201700001 в ГУ ДКСУ у Київській області, м. Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 37955989) плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 702,35 грн. (сімсот дві гривні 35 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Мар'єнко Л.М.