КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/6121/14 Головуючий у 1-й інстанції: Лисенко В.І. Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів Хрімлі О.Г., Ганечко О.М., Літвіної Н.М., при секретарі Архіповій Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Будівельна компанія «Укренергобуд» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Будівельна компанія «Укренергобуд» до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И Л А :
Приватне акціонерне товариство «Будівельна компанія «Укренергобуд» звернулося до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 травня 2014 року: № 0005121510, № 0005131510.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явились.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - необов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно зі ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, у травні 2014 року посадовими особами відповідача проведено перевірку ПрАТ «Будівельна компанія «Укренергобуд» з питань несвоєчасної сплати орендної плати з юридичних осіб, за наслідками якої складено акт № 333/15-1/16291301 від 15 травня 2014 року.
Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем положень п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у результаті чого порушено граничний термін сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб.
29 травня 2014 року за результатами проведеної перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення: № 0005121510, яким позивачу нараховано штрафну санкцію у розмірі 20 % у сумі 16 606,57 грн. за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб та № 0005131510, яким позивачу нараховано штрафну санкцію у розмірі 10 % у сумі 5 310,01 грн. за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб.
Не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішеннями та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
З матеріалів справи вбачається, що Приватне акціонерне товариство «Будівельна компанія «Укренергобуд» зареєстровано в якості юридичної особи 11 серпня 2005 року, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АГ № 500736.
Позивача взято на податковий облік в органах ДПС 20 серпня 1998 року за № 28437, перебуває на обліку у ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві та є платником орендної плати за землю.
06 грудня 2005 року позивачем прийнято від орендодавця - Бориспільської міської ради Київської області у строкове платне користування земельну ділянку (площею 2,0264 га) за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Маяковського, 46 для обслуговування багатоповерхової будівлі, що підтверджується додатком 1 до податкової декларації з плати за землю «Відомості про наявні земельні ділянки».
23 січня 2012 року та 20 лютого 2013 року позивачем подано до податкового органу податкові декларації з плати за землю на 2012 та 2013 роки відповідно, в яких позивачем самостійно визначено розмір орендної плати за кожний звітній період (78 664,85 грн. на рік) та розраховано суму щомісячних платежів (6 555,40 грн. на місяць).
Таким чином, податкове зобов'язання з орендної плати за землю за 2012-2013 роки, обчислено та задеклароване позивачем самостійно та є узгодженим.
Як вбачається зі зворотного боку облікової картки ПрАТ «Будівельна компанія «Укренергобуд», при граничному терміні сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб до 30 липня 2012 року, позивачем фактично сплачено 21 лютого 2013 року у розмірі 6 330,10 грн. (кількість днів затримки 206, сума штрафної санкції 20 % - 1 266,02 грн.); при граничному терміні сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб до 30 серпня 2012 року, фактично сплачено 21 лютого 2013 року у розмірі 6 555,40 грн. (кількість днів затримки 175, сума штрафної санкції 20 % - 1 311,08 грн.); при граничному терміні сплати до 30 вересня 2012 року, фактично сплачено 21 лютого 2013 року у розмірі 6 555,40 грн. (кількість днів затримки 144, сума штрафної санкції 20 % - 1 311,08 грн.); при граничному терміні сплати до 30 жовтня 2012 року, фактично сплачено 21 лютого 2013 року у розмірі 6 555,40 грн. (кількість днів затримки 144, сума штрафної санкції 20 % - 1 311,08 грн.); при граничному терміні сплати до 02 грудня 2012 року, фактично сплачено 21 лютого 2013 року у розмірі 6 555,40 грн. (кількість днів затримки 81, сума штрафної санкції 20 % - 1 311,08 грн.); при граничному терміні сплати до 01 січня 2013 року, фактично сплачено 28 лютого 2013 року у розмірі 6 555,40 грн. (кількість днів затримки 58, сума штрафної санкції 20 % - 1 311,08 грн.); при граничному терміні сплати до 30 січня 2013 року, фактично сплачено 28 лютого 2013 року у розмірі 6 555,40 грн. (кількість днів затримки 29, сума штрафної санкції 10 % - 655,54 грн.); при граничному терміні сплати до 30 січня 2013 року, фактично сплачено 04 березня 2013 року у розмірі 0,05 грн. (кількість днів затримки 33, сума штрафної санкції 20 % - 0,01 грн.); при граничному терміні сплати до 03 березня 2013 року, фактично сплачено 04 березня 2013 року у розмірі 4 898,80 грн. (кількість днів затримки 1, сума штрафної санкції 10 % - 489,88 грн.); при граничному терміні сплати до 03 березня 2013 року, фактично сплачено 30 квітня 2013 року у розмірі 1 656,65 грн. (кількість днів затримки 58, сума штрафної санкції 20 % - 331,33 грн.); при граничному терміні сплати до 31 березня 2013 року, фактично сплачено 30 квітня 2013 року у розмірі 4 898,75 грн. (кількість днів затримки 30, сума штрафної санкції 20 % - 979,75 грн.); при граничному терміні сплати до 31 березня 2013 року, фактично сплачено 29 травня 2013 року у розмірі 1 665,65 грн. (кількість днів затримки 59, сума штрафної санкції 20 % - 331,33 грн.); при граничному терміні сплати до 06 травня 2013 року, фактично сплачено 29 травня 2013 року у розмірі 4 840,50 грн. (кількість днів затримки 23, сума штрафної санкції 10 % - 484,05 грн.); при граничному терміні сплати до 06 травня 2013 року, фактично сплачено 14 червня 2013 року у розмірі 1 714,95 грн. (кількість днів затримки 39, сума штрафної санкції 20 % - 342,99 грн.); при граничному терміні сплати до 30 травня 2013 року, фактично сплачено 14 червня 2013 року у розмірі 4 790,50 грн. (кількість днів затримки 15, сума штрафної санкції 10 % - 479,05 грн.); при граничному терміні сплати до 30 травня 2013 року, фактично сплачено 22 серпня 2013 року у розмірі 1 764,90 грн. (кількість днів затримки 84, сума штрафної санкції 20 % - 352,98 грн.); при граничному терміні сплати до 30 червня 2013 року, фактично сплачено 22 серпня 2013 року у розмірі 4 757,90 грн. (кількість днів затримки 53, сума штрафної санкції 20 % - 951,58 грн.); при граничному терміні сплати до 30 червня 2013 року, фактично сплачено 23 вересня 2013 року у розмірі 1 797,50 грн. (кількість днів затримки 85, сума штрафної санкції 20 % - 359,50 грн.); при граничному терміні сплати до 30 липня 2013 року, фактично сплачено 23 вересня 2013 року у розмірі 6 555,40 грн. (кількість днів затримки 55, сума штрафної санкції 20 % - 1311,08 грн.); при граничному терміні сплати до 01 вересня 2013 року, фактично сплачено 23 вересня 2013 року у розмірі 4 664,80 грн. (кількість днів затримки 22, сума штрафної санкції 10 % - 466,48 грн.); при граничному терміні сплати до 01 вересня 2013 року, фактично сплачено 11 жовтня 2013 року у розмірі 1 890,55 грн. (кількість днів затримки 40, сума штрафної санкції 20 % - 378,11 грн.); при граничному терміні сплати до 30 вересня 2013 року, фактично сплачено 11 жовтня 2013 року у розмірі 4 527,70 грн. (кількість днів затримки 11, сума штрафної санкції 10 % - 452,77 грн.); при граничному терміні сплати до 30 вересня 2013 року, фактично сплачено 02 грудня 2013 року у розмірі 2 027,70 грн. (кількість днів затримки 63, сума штрафної санкції 20 % - 405,54 грн.); при граничному терміні сплати до 30 жовтня 2013 року, фактично сплачено 02 грудня 2013 року у розмірі 4 502,25 грн. (кількість днів затримки 33, сума штрафної санкції 20 % - 900,45 грн.); при граничному терміні сплати до 30 жовтня 2013 року, фактично сплачено 10 грудня 2013 року у розмірі 2 053,15 грн. (кількість днів затримки 41, сума штрафної санкції 20 % - 410,63 грн.); при граничному терміні сплати до 01 грудня 2013 року, фактично сплачено 10 грудня 2013 року у розмірі 4 502,20 грн. (кількість днів затримки 9, сума штрафної санкції 10 % - 450,22 грн.); при граничному терміні сплати до 01 грудня 2013 року, фактично сплачено 27 грудня 2013 року у розмірі 2 053,20 грн. (кількість днів затримки 26, сума штрафної санкції 10 % - 205,32 грн.); при граничному терміні сплати до 30 грудня 2013 року, фактично сплачено 25 лютого 2014 року у розмірі 2 146,95 грн. (кількість днів затримки 57, сума штрафної санкції 20 % - 429,39 грн.).
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Згідно з п. 49.2 ст. 49 ПК України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п. 49.8 ст. 49 ПК України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкової боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкової боргу.
Колегія суддів звертає увагу на те, що об'єктом правопорушення, визначеного статтею 126 Кодексу, є правовідносини щодо сплати податкових зобов'язань. Законодавець встановив відповідальність за це правопорушення з метою стимулювання своєчасної сплати платниками податків сум самостійно визначених грошових зобов'язань.
Водночас, посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що ст. 126 ПК України не підлягає застосуванню до правовідносин, які виникли з оренди землі, а регулює виключно податок на прибуток підприємств, є необгрунтованим, оскільки наведена норма п. 126.1 ст. 126 ПК України стосується як узгоджених сум грошового зобов'язання, в тому числі узгодженої суми грошового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку, та/або авансових внесків з податку на прибуток.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
За змістом п.п. 288.1-288.4 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно винесено податкові повідомлення-рішення від 29 травня 2014 року: № 0005121510, № 0005131510, оскільки належними та допустимими доказами у справі доведено, що позивачем порушено граничний термін сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що відповідачем надано достатньо доказів правомірності дій з прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними законодавчими нормами.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Будівельна компанія «Укренергобуд» до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень є необґрунтованими та не засновані на нормах права.
Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Будівельна компанія «Укренергобуд» залишити без задоволення, постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Г. Хрімлі
Судді О.М. Ганечко
Н.М. Літвіна
.
Головуючий суддя Хрімлі О.Г.
Судді: Літвіна Н. М.
Ганечко О.М.