Ухвала суду № 42783286, 16.02.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2015
Номер справи
816/2739/14
Номер документу
42783286
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2015 р.Справа № 816/2739/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

представника відповідача Крайник К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного агентства земельних ресурсів України на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28.08.2014р. по справі № 816/2739/14

за позовом Фермерсього господарства "Товсте" в особі голови Скрипка Андрія Геннадійовича , Товариства з обмеженою відповідальністю "Київгеопроект" в особі директора Свириденка Олександра Григоровича

до Державного агентства земельних ресурсів України

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Фермерське господарство "ТОВСТЕ" в особі голови Скрипка Андрія Геннадійовича (далі за текстом - ФГ "ТОВСТЕ", позивач 1), Товариство з обмеженою відповідальністю "Київгеопроект" в особі директора Свириденка Олександра Григоровича (далі за текстом - ТОВ "Київгеопроект", позивач 2) звернулися до суду з адміністративним позовом до Державного агенства земельних ресурсів України (далі за текстом - Держземагенство України, відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просили суд:

- визнати протиправним рішення Держземагенства України викладеного у листі №28-28-0.23-3789/2-14 від 07 квітня 2014 року;

- забов'язати Дерземагенство України визнати, що зауваження викладені у листі № 28-28-0.23-8782/2-14 від 07 квітня 2014 року "Про здійснення контролю за усуненням зауважень висновку Державної земельної експертизи №1256-13 від 21 січня 2014 року" усунені в повному обсязі;

- зобов'язати Держземагенство України визнати, що проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь, які знаходяться в користуванні ФГ "ТОВСТЕ" на території Товстівської сільської ради Семенівського району Полтавської області в повній мірі відповідає вимогам законодавства України, встановленим нормам і правилам.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.08.2014р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним рішення Державного агентства земельних ресурсів України викладене у листі 28-28-0.23-3789/2-14 від 07 квітня 2014 року. Зобов'язано Державне агентство земельних ресурсів України повторно розглянути лист замовника від 12 березня 2014 року №0-14/02/017 відносно висновку експертизи землевпорядчої документації від 21 січня 2014 року №1256-13. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позову, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом норм матеріального права, а саме: ст. 37 Закону України "Про державну експертизу землевпорядчої документації".

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Фермерське господарство "ТОВСТЕ" в особі голови Скрипка Андрія Геннадійовича звернулось до голови Семенівської районної державної адміністрації з заявою від 20 грудня 2012 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозмін та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель, що знаходяться на території Товстівської сільської ради на площі 749,21 га. (а.с. 8).

19 липня 2013 року позивач 1 звернувся до ТОВ "Київгеопроект" з клопотанням про розроблення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь ФГ "ТОВСТЕ" на території Товстівської сільської ради Семенівського району Полтавської області (а.с. 10), у відповідності з яким між ФГ "ТОВСТЕ" та ТОВ "Київгеопроект" була укладена угода про надання послуг з розроблення проекту та в подальшому розроблено зазначений проект.

Розпорядженням голови Глобинської районної державної адміністрації від 31 липня 2013 року №196 проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь ФГ "ТОВСТЕ" та території Товстівської сільської ради Семенівського району Полтавської області погоджено при умові використання земельних ділянок на основі сформованих видів і типів сівозмін, визначених заходів з охорони земель та їх раціонального використання (а.с. 13).

20 грудня 2013 року ТОВ "Київгеопроект" як розробник, звернувся з клопотанням № 013/02/055 до Держземагенства України про проведення обов'язкової, первинної Державної землевпорядної експертизи вищезазначеного проекту землеустрою (а.с. 16).

12 березня 2014 року Держземагенством України повернуто проект землеустрою та надано висновок державної експертизи землевпорядної документації від 21 січня 2014 року №1256-13 (а.с. 84), в якому викладені зауваження та пропозиції до землевпорядної документації:

1. Документацію привести у відповідність до Закону України "Про дерегуляцію господарської діяльності з проведенням робіт із землеустрою та землеоціночних робіт", Закону України "Про землеустрій" (інформацію в проекті землеустрою і в реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників провести у відповідність).

2. Завдання на розробку проекту землеустрою доповнити інформацією щодо виробничого напрямку сільськогосподарського підприємства (стаття 52 Закону України "Про землеустрій"), уточнити підстави виконання робіт (пункт 1).

3. Доповнити проект землеустрою інформацією щодо продовження договорів оренди, оскільки у частини договорів закінчився термін, долучити копії документів, що посвідчують право користування землями державної власності (пункт 6 Порядку розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обгрунтування сівозмін та впорядкування угідь затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2011 року №1134).

4. Матеріали агрохімічної паспортизації земельних ділянок доповнити схематичними зображеннями полів (наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11 жовтня 2011 року №536 "Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки").

5. Доопрацювати: уточнити співвідношення культур у запроектованій II польовій сівозміні, розділ 6 пояснювальної записки "Еколого-економічна та соціальна ефективність проекту" доповнити розрахунком еколого-економічної ефективності проекту землеустрою відповідно до Методичних рекомендацій щодо розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь, затверджених наказом Держземагенства України від 02 жовтня 2013 року №396 (далі - Методичні рекомендації), доповнити планом переходу до прийнятої сівозміни відповідно до додатку 1 Методичних рекомендацій, усунути розбіжності у площі земель, на яку розробляється проект землеустрою (по проекту - 760 га, в розпорядженні РДА про надання дозволу на розробку проекту - 749,21 га, в реєстрі договорів оренди - 740,62 га).

ТОВ "Київгеопроект" після доопрацювання, листом від 12 березня 2014 року №0-14/02/017 разом з коректурним аркушем про усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації повторно направив проект землеустрою на проходження експертизи землевпорядної документації (а.с. 18-19).

Листом від 07 квітня 2014 року №28-28-0.23-3789/2-14 (а.с. 20) Держземагентством України повернуто проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь, які знаходяться в користуванні ФГ "ТОВСТЕ" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Товстівської сільської ради Семенівського району Полтавської області як такий, що не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам з наступних причин:

- зауваження 3 не усунуто - доповнити проект землеустрою інформацією щодо продовження договорів оренди, оскільки у частини договорів закінчився термін, долучити копії документів, що посвідчують право користування землями державної власності (пункт 6 Порядку розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обгрунтування сівозмін та впорядкування угідь затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2011 року №1134).

- зауваження 5 усунуто частково - уточнити співвідношення культур у запроектованій II польовій сівозміні, усунути розбіжності у площі земель, на яку розробляється проект землеустрою (по проекту - 760 га, в розпорядженні РДА про надання дозволу на розробку проекту - 749,21 га, в реєстрі договорів оренди - 740,62 га).

Вважаючи усунутими зауваження, викладеними у листі Держземагенства України за результатами повторного розгляду проекту землеустрою, позивачі звернулись до суду з вимогою визнати протиправним рішення викладене у листі №28-28-0.23-3789/2-14, зобов'язати відповідача визнати зауваження усунутими та визнати проект землеустрою таким, що відповідає чинному Законодавству.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості та безпідставності рішення Державного агентства земельних ресурсів України, викладеного у листі №28-28-0.23-3789/2-14 від 07 квітня 2014 року.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.

Відповідно ст. 1 Закону України "Про державну експертизу землевпорядчої документації" №1808-IV від 17 червня 2004 року державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.

Згідно ст. 8 вказаного Закону державна експертиза проводиться в обов'язковій, вибірковій та добровільній формах.

В силу вимог абз. 6 п. 1 ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядчої документації" обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Організаційні засади і вимоги щодо організації та проведення державної експертизи землевпорядної документації, ведення звітності у цій сфері визначено Методикою проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженою Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №391 від 03 грудня 2004 року.

Розділом 3 Методики врегульовано процедуру (стадії) проведення державної експертизи.

Відповідно п. 3.1 зазначеної Методики проведення державної експертизи передбачає експертне дослідження, перевірку, аналіз і оцінку об'єкта державної експертизи та підготовку обґрунтованого та об'єктивного висновку державної експертизи.

Процедура проведення державної експертизи складається з трьох стадій: підготовчої, основної та заключної.

За приписами ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядчої документації" результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки. Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. У разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок.

У разі якщо об'єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, він повертається на доопрацювання. При цьому вказуються конкретні вимоги, відповідно до яких необхідно внести зміни і доповнення до об'єкта державної експертизи.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну експертизу землевпорядчої документації" встановлено порядок спростування висновків державної експертизи. Замовники або розробники об'єктів державної експертизи, заінтересовані у спростуванні висновків державної експертизи або їх окремих положень, подають обґрунтоване клопотання (заяву) про це до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

З матеріалів справи вбачається, що 20 грудня 2013 року ТОВ "Київгеопроект" як розробник проекту землеустрою за замовленням ФГ "ТОВСТЕ", звернувся з клопотанням № 013/02/055 до Держземагенства України про проведення обов'язкової, первинної Державної землевпорядної експертизи вищезазначеного проекту землеустрою (а.с. 16).

12 березня 2014 року Держземагенством України повернуто проект землеустрою та надано висновок державної експертизи землевпорядної документації від 21 січня 2014 року №1256-13 (а.с. 84), в якому викладені зауваження та пропозиції до землевпорядної документації:

ТОВ "Київгеопроект" за вих. №0-14/02/017 від 12 березня 2014 року разом з коректурним аркушем про усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації повторно направлено проект землеустрою на проходження експертизи землевпорядної документації (а.с. 18-19). Даний проект сформовано з урахуванням зауважень, викладених у висновку від 21 січня 2014 року №1256-13.

У пункті 1 коректурного аркушу про усунення зауважень зазначено - документацію із землеустрою приведено у відповідність до Закону України "Про дерегуляцію господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та землеоцінюючих робіт, Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою доповнено інформацією про сертифікованих інженерів - землевпорядників; у пункті 2 коректурного аркушу про усунення зауважень зазначено - завдання на розробку проекту землеустрою доповнено інформацією щодо виробничого напрямку сільськогосподарського підприємства; у пункті 3 коректурного аркушу про усунення зауважень зазначено - згідно постанови КМУ №1134 від 02 листопада 2011 року "Про порядок розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обгрунтування сівозмін та впорядкування угідь" до проекту землеустрою долучено документ що посвідчує розмір земельної ділянки, а саме: форму 6-ЗЕМ та реєстр земель державного фонду, що перебувають у користуванні на умовах оренди СФГ "ТОВСТЕ" на території Семенівського району; у пункті 4 коректурного аркушу про усунення зауважень зазначено - матеріали агрохімічної паспортизації земельних ділянок доповнино схематичними зображеннями; у пункті 5 коректурного аркушу про усунення зауважень зазначено - доопрацьовано: уточнено співвідношення культур у запроектованих сівозмінах, розділ 6 пояснювальної записки "еколого-економічна та соціальна ефективність проекту" доповнено розрахунком еколого економічної ефективності, план переходу до прийнятої сівозміни приведено у відповідність, до проекту долучено довідки, надані ФГ "ТОВСТЕ", які обгрунтовують розбіжність у площі земельних ділянок на яку розробляється проект землеустрою.

Між тим, Державне агентство земельних ресурсів України листом від 07 квітня 2014 року №28-28-0.23-3789/2-14 Про здійснення контролю за усуненням зауважень, вказаних у висновку експерта повідомило позивача про те, що зауваження 3 не усунуто, зауваження 5 усунуто частково.

Колегія суддів зазначає, що відповідно підпунктів 3.5.8 - 3.5.9 пункту 3.5 Методики усунення зауважень та внесення виправлень, виявлених в результаті державної експертизи, здійснюють розробники землевпорядної документації та інші суб'єкти, що допустили порушення вимог чинного законодавства України, встановлених норм і правил при підготовці об'єкта державної експертизи або його окремих складових частин. Контроль за усуненням зауважень державної експертизи здійснюють виконавці експертизи (експерти) чи, за їх дорученням, керівники підпорядкованих територіальних органів земельних ресурсів. Факт внесення виправлень, врахування зазначених у висновку зауважень та пропозицій посвідчується відповідним записом на висновку експертизи керівника експертного підрозділу або керівника підпорядкованого територіального органу земельних ресурсів, на якого покладено контроль за усуненням зауважень державної експертизи.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач листом від 07 квітня 2014 року №28-28-0.23-3789/2-14 Про здійснення контролю за усуненням зауважень, вказаних у висновку експерта не обґрунтував з посиланням на норми діючого законодавства висновки, яких дійшов за наслідками розгляду листа позивача про спростування зауважень викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 21 січня 2014 року №1256-13 та не прийняв відповідного рішення згідно ст. 37 Закону Закону України "Про державну експертизу землевпорядчої документації" щодо відповідності проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь ФГ "ТОВСТЕ" на території Семенівського району Полтавської області.

При цьому, як вбачається з виписки із державної статистичної звітності форми 6-ЗЕМ і реєстру земель державного фонду, що перебувають у користуванні на умовах оренди у СФГ "ТОВСТЕ" на території Семенівського району, останні містять інформацію по угіддях та земель за рахунок яких відводиться земельна ділянках (а.с. 68-79), а розбіжність в площі між площею зазначеною в розпорядженні голови РДА у Семенівському районі №1097 від 26 грудня 2012 року та по проекту землеустрою ймовірна оскільки розпорядження надано до складання річної державної статистичної звітності по формі 6-ЗЕМ станом на 01 січня 2013 року, в зв'язку із чим дані в розпорядженні враховувались згідно статистичної звітності станом на 01 липня 2012 року.

За викладених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Державного агентства земельних ресурсів України, викладене у листі №28-28-0.23-3789/2-14 від 07 квітня 2014 року прийнято необгунтовано та не у спосіб, що передбачений Конституцією України та Законом України "Про державну експертизу землевпорядчої документації", а тому є протиправним.

Колегія суддів також вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про необхідність зобов'язати Державне агенство земельних ресурсів України повторно розглянути лист позивача від 21 січня 2014 року №0-14/02/017 стосовно усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації Держземагенства від 21 січня 2014 року №1256-13 до проекту землеустрою, що забезпечує еколого-еономічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь ФГ "ТОВСТЕ" на території Семенівського району Полтавської області, з огляду на те, що відповідачем не розглянуто відповідно до ст. 37 Закону № 1808-IV лист позивача від 12 березня 2014 року №0-14/02/017 стосовно усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації Держземагенства від 21 січня 2014 року №1256-13 та не прийнято відповідне рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Між тим, відповідачем не доведено обставин, на яких грунтується правомірність рішення викладеного в листі від 07 квітня 2014 року №28-28-0.23-3789/2-14, у зв'язку з чим вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Таким чином, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів підтверджує, що при її прийнятті суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державного агенства земельних ресурсів України залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28.08.2014р. по справі № 816/2739/14 в частині задоволення позову Фермерсього господарства "Товсте" в особі голови Скрипка Андрія Геннадійовича, Товариства з обмеженою відповідальністю "Київгеопроект" в особі директора Свириденка Олександра Григоровича залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Мінаєва О.М. Повний текст ухвали виготовлений 19.02.2015 р.