ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
19 лютого 2015 рокусправа № 808/4006/14
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Фірсіку Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року по справі № 808/4006/14 за позовом Служби автомобільних доріг у Запорізькій області до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання нечинним та скасування рішення,-
в с т а н о в и л а:
У червні 2014 року Служба автомобільних доріг у Запорізькій області (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати нечинним та скасувати рішення № 0002541703 від 06.06.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.08.2014 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені виносяться органами доходів і зборів за порушення термінів сплати суб'єктами господарювання єдиного пенсійного внеску, відповідальність за не сплату або несвоєчасну сплату визначається Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Апелянт вказав, що Служба автомобільних доріг у Запорізькій області з порушеннями Закону несвоєчасно сплачувало єдиний внесок, що призвело до винесення оскаржуваного рішення і у випадку з позивачем факт несвоєчасної плати є доведеним. Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачає, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, тому неналежне фінансування платника єдиного внеску не є підставою для не сплати внеску та для не накладення фінансових санкцій.
Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що несвоєчасна сплата єдиного внеску відбулась не з вини позивача, Служба автомобільних доріг у Запорізькій області є бюджетною державною установою та фінансується за рахунок бюджетних асигнувань, перерахунок єдиного внеску позивач здійснив разом з виплатою заробітної плати.
Служба автомобільних доріг у Запорізькій області зареєстрована як юридична особа 09.04.2002 року та внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до витягу з ЄДРПОУ Служба автомобільних доріг у Запорізькій області є державною установою, здійснює управлінські функції та входить до системи Державного агентства автомобільних доріг.
06.06.2014 року заступником начальника ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області винесено рішення № 0002541703 від 06.06.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Служби автомобільних доріг у Запорізькій області застосовані штрафні санкції в розмірі 30632,24 грн., та нараховано пеню в розмірі 6994,35 грн. Підставою для винесення рішення № 0002541703 є несвоєчасне перерахування єдиного внеску за період з 21.03.2014 року до 27.05.2014 року.
Згідно до платіжних № 10 від 26 березня 2014 року на суму 189,11 грн., № 96 від 08 квітня 2014 року на суму 55057,50 грн., № 97 від 08 квітня 2014 року на суму 640,00 грн., № 98 від 08 квітня 2014 року на суму 12267,50 грн., № 99 від 08 квітня 2014 року на суму 70,00 грн., № 100 від 08 квітня 2014 року на суму 6 184,96 грн., № 101 від 08 квітня 2014 року на суму 9,10 грн., № 102 від 08 квітня 2014 року на суму 140,94 грн., № 13 від 10 квітня 2014 року на суму 228,29 грн., № 110 від 23 квітня 2014 року на суму 30083,63 грн., № 111 від 23 квітня 2014 року на суму 265,34 грн., № 112 від 23 квітня 2014 року на суму 2 207,19 грн., № 16 від 24 квітня 2014 року на суму 191,17 грн., № 131 від 06 травня 2014 року на суму № 32 693,46 грн., № 132 від 06 травня 2014 року на суму 199,82 грн., № 133 від 06 травня 2014 року на суму 51,45 грн., № 134 від 06 травня 2014 року на суму 3 770,37 грн., № 19 від 08 травня 2014 року на суму 173,50 грн., № 143 від 13 травня 2014 року на суму 20,00 грн., № 145 від 13 травня 2014 року на суму 2 993,00 грн., № 22 від 21 травня 2014 року на суму 235,48 грн., № 174 від 27 травня 2014 року на суму 57 928,88 грн., № 175 від 27 травня 2014 року на суму 942,54 грн., № 176 від 27 травня 2014 року на суму 10 320,69 грн., № 177 від 27 травня 2014 року на суму 121,45 грн., № 178 від 27 травня 2014 року на суму 5 981,49 грн., № 179 від 27 травня 2014 року на суму 9,10 грн., № 180 від 27 травня 2014 року на суму 294,27 грн., № 194 від 27 травня 2014 року на суму 67555,12 грн., № 195 від 27 травня 2014 року на суму 954,88 грн., № 196 від 27 травня 2014 року на суму 10115,49 грн., № 197 від 27 травня 2014 року на суму 121,45 грн., № 198 від 27 травня 2014 року на суму 7108,56 грн., № 199 від 27 травня 2014 року на суму 9,10 грн., № 200 від 27 травня 2014 року на суму 200,39 грн., Службою автомобільних доріг у Запорізькій області сплачено єдині внески за лютий - квітень 2014 року з затримкою по термінам їх сплати.
Як встановлено матеріалами справи, затримка сплати фінансових зобов'язань по єдиному внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування відбулась унаслідок несвоєчасного бюджетного фінансування державної установи. В матеріалах справи наявні копії листів Служби автомобільних доріг у Запорізькій області до розпорядника бюджетними коштами Державного агентства автомобільних доріг, в яких позивач доводив до головного органу який здійснює фінансування Служби автомобільних доріг у Запорізькій області про складну фінансову ситуацію та наслідки не виконання ним своїх грошових обов'язків перед спеціалізованими фондами. В матеріалах справи наявний лист Державного агента автомобільних доріг від 21.03.2014 року за № 11-12-29 в якому повідомляється, що кошти на утримання Служби автомобільних доріг у Запорізькій області будуть виділені після затвердження бюджетної програми на 2014 рік.
Колегія суддів зазначає, що матеріалами справи підтверджується, що не своєчасна несплата єдиного внеску за лютий - квітень 2014 року відбулась не з вини позивача а через непереборні обставини які не залежать від установи. Після надходження коштів до Служби автомобільних доріг у Запорізькій області необхідних для функціонування установи, позивач виконав свій обов'язок по сплаті єдиного внеску без затримки.
Встановлено, що у зв'язку з затримкою фінансування у позивача виникла заборгованість по сплаті заробітної плати своїм працівникам за лютий - квітень 2014 року, що підтверджується наявними копіями платіжних доручень.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 4 ст. 4, ч. 2 ст. 6, ч. 1, ч. 5 ст. 7, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства. Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Колегія суддів зазначає, що профільними законодавчими нормами визначено, що єдиний внесок нараховується та сплачується разом з заробітною платнею установою своїм працівникам. Оскільки у позивача існувала заборгованість по сплаті заробітної плати та фінансові труднощі, єдиний внесок було сплачено разом з виплатою заробітної плати працівникам, що передбачено ч. 1 ст. 7 Закону. Нормою передбачено, що єдиний внесок нараховується незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати, однак не передбачено обов'язковість сплати незалежно від джерел фінансування та майнового стану. Слід зазначити, що Служба автомобільних доріг у Запорізькій області є державною неприбутковою установою яка фінансується за рахунок бюджетних коштів, затримка фінансування впливає на виконання платником своїх обов'язків однак виникає не з вини самого платника.
Відповідно до ч. 4, 10, п. 6 ст. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Колегія суддів проаналізувавши законодавство, що регулює спірні відносини зазначає, що відповідальність передбачена за несвоєчасне перерахування сум єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок. Оскільки Служба автомобільних доріг у Запорізькій області сплатила єдиний внесок одночасно з виплатою сум (заробітної плати) з яких сплачується такий єдиний внесок то порушення строку його сплати не відбулось.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року по справі № 808/4006/14 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук