Справа №: 486/2389/14-а Провадження №2-а/486/11/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2015 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого- судді - Бобровського І. М.
при секретарі Зацепіній І.О.
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Діденко С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнськ Миколаївської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання дій управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську неправомірними, зобов'язання проведення обчислення та виплати пенсії за віком ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання дій управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську неправомірними, щодо переведення її з пенсії за вислугою років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік та зобов'язання проведення обчислення та виплати пенсії за віком з 05 серпня 2014 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Мотивує свої вимоги тим, що з 31 серпня 2004 року по 27 серпня 2007 року отримувала пенсію за вислугу років призначену відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». 27 серпня 2007 року звернулась до управління ПФУ в м. Южноукраїнську з заявою про припинення виплати пенсії за вислугу років у зв'язку з працевлаштуванням до Костянтинівської ЗОШ. 05 серпня 2014 року звернулась до управління ПФУ в м. Южноукраїнську з заявою про призначення пенсії за віком. Проте відповідач здійснив переведення з пенсії за вислугу років, яку вона не отримувала на час призначення пенсії на пенсію за віком. У зв'язку з чим при обчисленні пенсії за віком було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік. Вважає дії відповідача протиправними та просить про задоволення позову.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позов, підтвердили обставини викладені в позовній заяві та просили зобов'язати управління ПФУ України в м. Южноукраїнську провести обчислення та виплату пенсії за віком з 05 серпня 2014 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Представник відповідача в судовому засіданні не визнала позовні вимоги вказавши, що позивачу проведено перерахунок пенсії правильно, відповідно до вимог чинного законодавства. Просить, в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 15.09.1979 року працювала на посаді вчителя Богданівської середньої школи (а.с. 9).
30 серпня 2004 року звільнена з посади вчителя початкових класів Южноукраїнської середньої школи № 3, за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію (а.с. 11).
З 31 серпня 2004 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти (а.с. 14).
Зазначений вид пенсії отримувала до 27 серпня 2007 року (а.с. 15).
01 вересня 2007 року працевлаштована до Костянтинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, згідно наказу № 80 від 01 вересня 2007 року (а.с. 12).
З 22 квітня 2008 року прийнята на посаду вчителя початкових класів Южноукраїнської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 (а.с. 12).
Продовжуючи працювати на вказаній посаді, 05 серпня 2014 року звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 15).
Відповідач в своєму запереченні зазначив, що, оскільки позивачу раніше призначалась пенсія, її було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Відповідно до п.3) ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. У зв'язку з цим, розрахунок пенсії був здійснений із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, передбачено право вибору пенсійних виплат і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, за вислугою років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.
За ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Виходячи з правових приписів ст. 45 Закону, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частина 3 вказаної правової норми регулює порядок переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (частина 4 ст. 45 Закону).
Проте, необхідно зазначити, що висновок відповідача, що позивач звернулася з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, та у відповідача виник обов'язок застосувати при цьому показник за 2007 рік, є помилковий.
З матеріалів справи слідує, з 27 серпня 2007 року виплата пенсії за вислугу років позивачу була припинена та більше не поновлювалась, отже на момент призначення пенсії за віком вона не отримувала жодного виду пенсії.
Крім цього слід зазначити, що відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
В даному випадку, суд вважає за необхідне відзначити, що аналіз зазначеного вище правового припису вказує на те, що у випадку припинення пенсії за вислугу років, її поновлення можливе лише в разі звільнення з роботи. Разом з тим, позивач працювала як на момент призначення пенсії за віком так і на даний час працює, що підтверджується її трудовою книжкою (а.с. 9-13). Отже, поновлення пенсії за вислугу років відносно позивача не мало місця.
Крім того, аналіз змісту ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вказує на те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3 вказаної правової норми щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З поданої позивачем заяви про призначення пенсії не вбачається, що вона просила призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а оскільки такої згоди не було, то і у відповідача не було підстав застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Поряд з цим, згідно ч. 2 ст. 40 зазначеного Закону за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивач просила відповідача саме призначити їй пенсію у 2014 році, а не перевести на іншу.
У вказаній ситуації, застосування положень ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є помилковим.
Таким чином суд приходить до висновку, що рішення відповідача про застосування до позивача, при призначенні з 05 серпня 2014 року пенсії за віком, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2007 рік є помилковим.
Для відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати їй пенсію, з 05 серпня 2014 року згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
За таких обставин позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивач понесла документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору, що підлягають стягненню на її користь з Державного бюджету України (а.с. 2).
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163, 167 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання дій управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську неправомірними, зобов'язання проведення обчислення та виплати пенсії за віком, задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1, неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 05 серпня 2014 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 (сімдесят три) гривні 08 коп. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення.
Суддя Южноукраїнського міського суду І. М. Бобровський