Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/9022/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2015 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про зобов'язання провести донарахування та виплату коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату на неї та її неповнолітніх дітей щомісячної допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.06.2014 року по 02.08.2014 року, в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, мотивуючи тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, має неповнолітніх дітей, проживає в с. Слобода Шоломківська, Овруцького району, Житомирської області. Їй виплачувалась компенсація, що встановлена в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, що призвело до порушення її прав.
Представник управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, але надіслав заперечення проти позову. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, має неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, проживає в с. Слобода Шоломківська, Овруцького району, Житомирської області, отримувала спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено Законом, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1, копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_3, посвідчень потерпілих, довідкою про проведені виплати.
Переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (додаток №1 до постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року) с. Слобода Шоломківська Овруцького району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. Відповідно ж до переліку населених пунктів, жителям яких з 01.04.1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (додаток №2 до постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року) с. Слобода Шоломківська Овруцького району Житомирської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю. Відповідач проводить виплату спірної грошової допомоги саме згідно 2-го додатку. Однак, суд вважає, що застосування зазначеного додатку є таким, що суперечить Конституції України та правовій нормі, що міститься в ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", і яка закріпила виплату громадянам, які проживають на території гарантованого добровільного відселення щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у розмірі 40% від мінімальної заробітної плати, без зазначення будь-яких розмежувань.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40% від мінімальної заробітної плати.
Постановою КМУ № 836 від 26.07.96 (із змінами від 23.11.2011 року) встановлено розміри:
-для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. крб. (2,10 грн. за гр. реф.).
Закони України "Про Державний бюджет на 2011 рік", "Про Державний бюджет на 2012 рік"; та "Про Державний бюджет на 2013 рік", встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) обмеження не були встановлені. Лише Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"" від 31.07.2014, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст. ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 5, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 03.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.
На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем допомоги вказаної у довідці не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн.,який відповідно до ст.94 КАС України підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 на неї та її неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.06.2014 року по 02.08.2014 року, виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати, розмір якої встановлено Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 73,08 грн..
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. Л. Гришковець