Постанова № 42764775, 11.02.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2015
Номер справи
821/3375/14
Номер документу
42764775
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2015 р.

м.Одеса

Справа № 821/3375/14

Категорія: 9.3

Головуючий в 1 інстанції: Пекний А.С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого – судді Скрипченка В.О.,

суддів Димерлія О.О., Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Новокаховської міської державної лікарні ветеринарної медицини до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання нечинними рішень,-

В С Т А Н О В И В:

14 серпня 2014 року Новокаховська міська державна лікарня ветеринарної медицини звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Херсонській області (далі-відповідач, ДФІ в Херсонській області), в якому просила визнати нечинним рішення оформлене вимогою від 18.07.2014 р. №41-13/1258 «Про вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства», розпорядженням №71 від 17.07.2014 р. «Про зупинення операцій з бюджетними коштами» та попередженням №41-08/1249 від 17.07.2014 р. «Про неналежне виконання бюджетного законодавства».

В обґрунтування позову зазначено, що в період з 31.03.2014 р. по 12.06.2014 р. було проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в Новокаховській міській державній лікарні ветеринарної медицини за період з 01.01.2011 р. по 01.03.2014 р., за результатами якої складено акт №41-27/36 від 19.06.2014 р. 27.06.2014 р. позивачем були направлені заперечення на вказаний акт, однак 17.07.2014 р. відповідач надіслав висновок на заперечення до акту. А вже 18.07.2014 р. відповідачем надіслано на адресу позивача лист-вимога за № 41- 13/1258 «Про вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства». Позивач вважає висновки ревізорів, викладені в Акті ревізії та прийняте на їх підставі рішення, оформлене вимогою від 18.07.2014р.за № 41-13/1258, розпорядженням № 71 від 17.07.2014р. про зупинення операцій з бюджетними коштами та попередженням № 41-08/1249 від 17.07.2014 р. такими що не відповідають вимогам Закону, обставинам справи, та мають бути судом визнані нечинним, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом. Тому просив позовні вимоги та задовольнити повністю.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2014 року адміністративний позов Новокаховської міської державної лікарні ветеринарної медицини задоволений частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 2 вимоги Новокаховської об’єднаної державної фінансової інспекції від 18 липня 2014 року №41-13/1258. Визнано протиправним та скасовано попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 17 липня 2014 року №41-08/1249, прийняте Новокаховською об"єднаною державною фінансовою інспекцією. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Державна фінансова інспекція в Херсонській області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження в зв’язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до п. 2.12. плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на 1 квартал 2014 р. на підставі направлення на проведення ревізії від 31.03.2014 року №86 інспекторами Новокаховської об'єднаної державної фінансової інспекції з 31.03.2014 р. по 12.06.2014 р. було проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в Новокаховській міській державній лікарні ветеринарної медицини за період з 01.01.2011 р. по 01.03.2014 р.

За результатами перевірки складено Акт від 19.06.2014 р. №41-27/36 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Новокаховської міської державної лікарні ветеринарної медицини за період з 01.01.2011 р. по 01.03.2014 р.

В акті викладені висновки ревізорів про допущені позивачем порушення законодавства, які полягали у наступному.

По загальному та спеціальному фонду кошторису по КПКВ 20802030 за період з 01.01.2011 р. по 01.03.2014 р. було проведено використання коштів загального фонду кошторису на виплату заробітної плати на загальну суму 104099.26 грн. завідувачу лабораторії - лікарю ветеринарної медицини, державному інспектору ветеринарної медицини, що здійснює ветеринарно-санітарний контроль за дотриманням ветеринарно-санітарних вимог при торгівлі на ринку м'ясом, м'ясопродуктами, яйцями, рибою, рибопродуктами, медом, іншою продукцією тваринного походження, проведення огляду ветеринарно-санітарної експертизи м'яса, інших продуктів забою усіх видів сільськогосподарських і промислових тварин, клеймування туш (півтуш, четвертин тушок птиці, тощо) відповідно до інструкції клеймування м'яса, що є порушенням ч. 4 ст. 13 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010р №2456-УІ, п. 23 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого Постановою кабінету Міністрів України № 465 та ч.7 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. №996.

Внаслідок допущеного порушення, у формі «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» по КПКВ 2802030 завищено бюджетні асигнування за КЕКВ 1111 «Заробітна плата» в сумі 53531,21 грн., у тому числі за 2011 рік - 26118,04 грн., за 2012 рік - 27413,17 грн., та відповідно за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» -11751,23 грн., у т.ч. за 2011 рік - 5742,74 грн., за 2012 рік - 6008,49 грн. Завищено бюджетні асигнування за КЕКВ 2111 «Оплата праці» в сумі 31806,48 грн., у т.ч. за 2013 рік-27958,91 грн., за січень-лютий 2014 року - 3847,57 грн., та відповідно за КЕКВ 2120 «Нарахування на заробітну плату» на загальну суму 7010,34 грн. у т.ч. за 2013 рік - 6162,31 грн., за січень-лютий 2014року - 848,03 грн., що в свою чергу є порушенням вимог п. 1.2, 1.3 «Порядку складання фінансової звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 р. №44 та п. 1 ст. 8 ч. 7 Закону України №996.

27.06.2014 р. листом за №15-5-1-11/251 на адресу Новокаховської об'єднаної державної фінансової інспекції позивачем були направлені заперечення проти викладених висновків в акті.

Висновком Новокаховської ОДФІ від 17.07.2014 р. на заперечення до Акту ревізії заперечення позивача спростовані.

На підставі акту ревізії Новокаховською ОДФІ направлено на адресу позивача лист-вимогу від 18.07.2014 р. №41-13/1258, якою Новокаховську міську державну лікарню ветеринарної медицини зобов'язано усунути порушення щодо правильності проведення витрати по загальному та спеціальному фонду кошторису, а саме: видатки на виплату заробітної плати завідувачу лабораторії - лікарю ветеринарної медицини, державному інспектору ветеринарної медицини, який виконує роботу по здійсненню проведення ветеринарно-санітарної експертизи м'яса, інших продуктів, видачі експертних висновків установленої форми, які свідчать про якість і безпеку кожної партії продукції тваринного і рослинного походження, на підставі яких дозволяється продаж її на ринку, за які надходять грошові кошти до спеціального фонду кошторису ветеринарної лікарні проводити за рахунок спеціального фонду в загальній сумі 104 099,26 гривень, а також розглянути питання про притягнення до відповідальності осіб, винних в допущених порушеннях, зазначених в акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності.

Крім того, на підставі Акту ревізії, Новокаховською ОДФІ було прийняте розпорядження №71 від 17.07.2014 р. про зупинення операцій з бюджетними коштами.

Також судом встановлено, що 17.07.2014 р. Новокаховською ОДФІ винесено Попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства №41-08/1249, відповідно до якого позивача зобов'язано повідомити Новокаховську ОДФІ про усунення порушень бюджетного законодавства в строк до 18.08.2014 року, а в разі не усунення порушень заходи впливу можуть застосовуватися повторно.

Вважаючи вимогу відповідача в частині пункту 2 протиправною, Новокаховська міська державна лікарня ветеринарної медицини звернулась до суду з цим позовом.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача при винесенні оскаржуваної вимоги є протиправними та суперечать вимогам чинного законодавства.

Однак, колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції погодитися не може з огляду на таке.

Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Положення, Держфінінспекція відповідно), її визначено як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України та який входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (пункт 1 цього Положення).

Держфініспекція утворена шляхом реорганізації Головного контрольно-ревізійного управління України відповідно до Указу Президента України від 9 грудня 2010 року №1085/2010.

Частиною першою статті 1 Закону України від 26 січня 1993 року №2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон №2939-ХІІ) встановлено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).

Пункт 7 статті 10 Закону №2939-XII закріплює право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів всіх рівнів, державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання визначає Порядок проведення інспектування (пункт 1 цього Порядку).

За правилами пункту 2 зазначеного Порядку інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

За змістом частини шостої статті 2 Закону №2939-XII порядок проведення Держфінінспекцією державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, за правилами пунктів 45, 46 Порядку проведення інспектування у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи органу державної контрольно-ревізійної служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо ж вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Згідно з пунктом 50 цього Порядку за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

На підставі наведеного колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

У справі, яка розглядається, Інспекція пред'явила вимогу про усунення порушень та недоліків, виявлених під час ревізії Лікарні. При цьому оскаржувана вимога Інспекції вказує на виявлені збитки та їхній розмір.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 07 жовтня 2014 року (№21-368а14).

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову Новокаховської міської державної лікарні ветеринарної медицини.

Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, але допустив порушення норм матеріального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи спростовують правильність висновків суду.

Відтак, апеляційна Державної фінансової інспекції в Херсонській області підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Херсонській області – задовольнити повністю.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2014 року – скасувати та прийняти нову постанову суду.

У задоволенні адміністративного позову Новокаховської міської державної лікарні ветеринарної медицини до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання нечинними рішень – відмовити повністю.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.О.Димерлій

Суддя Ю.В.Осіпов