Постанова № 42759177, 04.11.2014, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
04.11.2014
Номер справи
607/4338/14-а
Номер документу
42759177
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.11.2014 Справа №607/4338/14-а Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі

головуючого судді Процько Я.В.,

при секретарях Костиник О.П. та Зубко О.Я.,

за участі адвоката ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про визнання дій та бездіяльність протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до відповідача - управління Пенсійного фонду України у м. Тернополі (далі - УПФ України в м. Тернополі) у якому просить:

1. визнати протиправними дії і бездіяльність відповідача стосовно не нарахування і не виплати йому пенсії за віком в повному розмірі і не нижчому прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

2. визнати протиправними дії і бездіяльність відповідача стосовно не збільшення йому, починаючи з 11 червня 1999 року, пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи;

3. визнати протиправними дії і бездіяльність відповідача стосовно не доплати йому 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю;

4. зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити йому різницю між нарахованою, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи у відповідності до законодавства України, і отриманою ним пенсією;

5. зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити йому різницю між нарахованою у відповідності до законодавства України допалати щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і отриманою ним в розмірі 15% щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю;

6. зобов'язати відповідача в подальшому у відповідності до законодавства України нараховувати і виплачувати йому пенсію в повному розмірі, збільшувати йому пенсію на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи та доплачувати йому щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

7. зобов'язати відповідача обчислити йому пенсію за двоскладовою формулою - частина розміру якої має бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до статті 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без неправомірних обмежень, а друга частина пенсії повинна бути обчислена відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати за період, починаючи з 1 січня 2004 року та врахуванням страхового стажу, набутого за цей період;

8. зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії по стажу і заробітній платі із застосуванням показника середньої заробітної плати за попередній 2012 рік.

Вказані вимоги він мотивує тим, що відповідач з 11 червня 1999 року безпідставно:

Ш не нараховує йому пенсію за віком в повному розмірі та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

Ш не збільшує йому, починаючи з 11 червня 1999 року пенсію на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи;

Ш не відреагував на його заяву від 28 серпня 2013 року і не здійснив йому перерахунок пенсії за двоскладовою формулою, відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

Ш відмовляється перерахувати йому пенсію по стажу і заробітній платі із застосуванням показника середньої заробітної плати за попередній 2012 рік.

У судове засідання, що відбулось 13 червня 2014 року позивач подав заяву про уточнення позовних вимог згідно якої просить:

ь викласти п. 5 прохальної частини його позовної заяви в наступній редакції:

зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити йому різницю між нарахованою із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи у відповідності до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і отриманою ним пенсією за весь час недоплати;

ь викласти п. 6 прохальної частини його позовної заяви в наступній редакції:

зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити йому різницю між нарахованою у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» допалати щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і отриманою мною в розмірі 15% щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за весь час недоплати;

ь викласти п. 7 прохальної частини його позовної заяви в наступній редакції:

зобов'язати відповідача в подальшому у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» нараховувати і виплачувати йому пенсію по першій складовій в повному розмірі, збільшувати мені пенсію по першій складовій на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи та доплачувати йому щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

ь викласти п. 8 прохальної частини його позовної заяви в наступній редакції:

зобов'язати відповідача обчислити йому пенсію за двоскладовою формулою - частина розміру якої має бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до статті 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із заробітку в зоні відчуження (територіях радіоактивного забруднення) і на основній роботі за жовтень-листопад 1986 року без неправомірних обмежень, а друга частина пенсії повинна бути обчислена відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із заробітної плати за період починаючи з 1 січня 2004 року та врахуванням страхового стажу, набутого за цей період;

ь викласти п. 9 прохальної частини його позовної заяви в наступній редакції:

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок другої складової його пенсії обчисленої згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу і заробітній платі із застосуванням показника середньої заробітної плати за попередній 2012 рік.

У судове засідання, що відбулось 08 вересня 2014 року позивач черговий раз подав заяву про уточнення позовних вимог згідно якої просить:

ь викласти п. 5 прохальної частини його позовної заяви в наступній редакції:

зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити йому різницю між нарахованою із збільшенням йому пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи у відповідності до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і отриманою ним пенсією за час недоплати, починаючи з 01 березня 2014 року;

ь викласти п. 6 прохальної частини його позовної заяви в наступній редакції:

зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити йому різницю між нарахованою у відповідності до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" допалати щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і отриманою ним в розмірі 15% щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за час недоплати починаючи з 01 березня 2014 року;

Отож в кінцевому випадку позивач просив в суду:

1. визнати протиправними дії і бездіяльність відповідача стосовно не нарахування і не виплати йому пенсії за віком в повному розмірі і не нижчому прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

2. визнати протиправними дії і бездіяльність відповідача стосовно не збільшення йому, починаючи з 11 червня 1999 року, пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи;

3. визнати протиправними дії і бездіяльність відповідача стосовно не доплати йому 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю;

4. зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити йому різницю між нарахованою, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи у відповідності до законодавства України, і отриманою ним пенсією;

5. зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити йому різницю між нарахованою із збільшенням йому пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і отриманою ним пенсією за час недоплати починаючи з 01 березня 2014 року;

6. зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити йому різницю між нарахованою у відповідності до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" допалати щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і отриманою ним в розмірі 15% щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за час недоплати, починаючи з 01 березня 2014 року;

7. зобов'язати відповідача в подальшому у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» нараховувати і виплачувати йому пенсію по першій складовій в повному розмірі, збільшувати йому пенсію по першій складовій на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу роботи та доплачувати йому щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

8. зобов'язати відповідача обчислити йому пенсію за двоскладовою формулою - частина розміру якої має бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до статті 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітку в зоні відчуження (територіях радіоактивного забруднення) і на основній роботі за жовтень-листопад 1986 року без неправомірних обмежень, а друга частина пенсії повинна бути обчислена відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати за період, починаючи з 1 січня 2004 року та врахуванням страхового стажу, набутого за цей період;

9. зобов'язати відповідача здійснити перерахунок другої складової його пенсії обчисленої згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу і заробітній платі із застосуванням показника середньої заробітної плати за попередній 2012 рік.

В судовому засіданні позивач та його представник - адвокат ОСОБА_1, кожен окремо, уточнені позовні вимоги від 13 червня 2014 року та 08 вересня 2014 року підтримали і просили їх задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві, доповненнях до неї від 12 червня 2014 року, 24 липня 2014 року та 08 вересня 2014 року.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що вважає дії УПФ України в м. Тернополі законними, обґрунтованими та такими, що жодним чином не суперечать вимогам закону.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, прийшов до переконання, що у задоволенні позов слід відмовити з огляду на таке.

Відповідачем з 11 червня 1999 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Після призначення цієї пенсії ОСОБА_2 продовжує працювати, що підтверджується виданою відповідачем довідкою № 160210 від 28 серпня 2013 року.

Судом відкинуті посилання позивача на необхідність обчислення йому пенсії за двоскладовою формулою з наступних міркувань:

Частиною 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина міру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. Проте дане положення застосовується лише для пенсій, які призначаються після 01 січня 2004 року. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності до дня її призначення в порядку, передбаченому ст. 42 цього Закону, а ст. 42 не передбачає проведення перерахунку по двоскладовій формулі.

Також залишені поза увагою посилання ОСОБА_2 на необхідність доплати йому щомісячну додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки:

19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14 червня 2011 № 191-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет країни на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статтей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захистку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06 липня 2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року.

01 січня 2012 року набрав чинності Закон України від 22 грудня 2011 № 4282-УІ «Про Державний бюджет України на 2012 рік», пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» якого передбачено, що у 2012 році положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

На виконання вимог зазначеного Закону, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23 листопада 2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 № 3-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри пенсійних виплат.

01 січня 2013 року набрав чинності Закон України від 06 грудня 2012 року № 5515-VІ «Про Державний бюджет України на 2013 рік», пунктом 4 розділу «Прикінцеві положення» якого передбачено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону країни «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного Фонду України на 2013 рік.

Необґрунтованими є і вимоги позивача про перерахунок пенсії по стажу і заробітній платі із застосуванням показника середньої заробітної плати за передній 2012 рік з наступних міркувань.

Статтею 40 Закону № 1058 встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу встановленого частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону.

Так, частиною другою статті 40 Закону № 1058 встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

У редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058, яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою: Зп - Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+Кз2+КзЗ+...+Кзп);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци 2-6 частини 2 статті 40 Закону №1058).

Частиною 4 статті 42 зазначеного Закону у редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058 визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058 свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.

З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Отже, аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058 показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац 4 частини 2 статті 49 Закону № 1058).

Підпунктом «б» підпункту 9 пункту 35 розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058 було викладено в новій редакції:

«Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».

Цим же Законом (підпункт «б» підпункту 10 пункту 35 розділу 2) частину четверту статті 42 викладено в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію».

З 1 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.

Також змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року, зокрема, положення підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини 2 статті 40 та частини 4 статті 42 Закону № 1058 у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон № 1058, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

Також представником відповідача доведено обґрунтованість та підставність своїх дій щодо призначення та виплати позивачу пенсії у встановленому законом розмірі, а тому немає підстав для того аби вважати, що йому виплачується пенсія у розмірі нижчому прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З огляду на викладене не вбачається підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2

Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» № 745 від 06 липня 2011 року, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст. 157, 158, 159, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про визнання дій та бездіяльність протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

На винесенену постанову може бути подана скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом 10 діб.

Головуючий суддяЯ. В. Процько