номер провадження справи 34/160/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.02.2015 Справа № 908/5831/14
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., при секретарі Яровенко Г.В.,
За участю представників сторін: від позивача - Лисенко Є.А., довіреність № 01/02-17/02186 від 23.07.2014 р.; від відповідача - не з'явився.
Розглянув в судовому засіданні матеріали справи № 908/5831/14,
за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206);
до відповідача: Приватного підприємця ОСОБА_2 (69068, АДРЕСА_1);
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Сутність спору:
Запорізькою міською радою заявлено позовні вимоги до Приватного підприємця ОСОБА_2 про: внесення змін до п. 5 договору оренди землі від 18 липня 2006 р. за № 040626100657, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_2, щодо земельних ділянок загальною площею 0,0861 га, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2, для розташування прибудови торговельного центру до нежитлового приміщення № 322 та гостьових автостоянок, виклавши його в такій редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 648746 грн. 89 коп. (шістсот сорок вісім тисяч сімсот сорок шість грн. 89 коп.) в цінах 2014 року"; внесення змін до п. 9 договору оренди землі від 18 липня 2006 р. за № 040626100657, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_2, щодо земельних ділянок загальною площею 0,0861 га, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2, для розташування прибудови торговельного центру до нежитлового приміщення № 322 та гостьових автостоянок, виклавши його в такій редакції: " 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 19462 грн. 40 коп. (дев'ятнадцять тисяч чотириста шістдесят дві гривні 40 коп.), що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2014 року".
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 17.12.2014 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/5831/14, присвоєно номер провадження 34/160/14, справу до розгляду в засіданні господарського суду призначено на 28.01.2015 р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 28.01.2015 р., на підставі ст. 77 ГПК України, розгляд справи відкладався на 11.02.2015 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки орендованих відповідачем земельних ділянок та прийняттям рішення Запорізькою міською радою щодо затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного призначення, нормативна грошова оцінка орендованих земельних ділянок становить: за даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.09.2014 р. № 18-8-0.5-8274/2-14, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:044:0232, загальною площею 0,0164 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, складає 54612,00 грн.; за даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.09.2014 р. № 18-8-0.5-8274/2-14, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:044:0231, загальною площею 0,0303 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, складає 281 490,03 грн.; за даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.09.2014 р. № 18-8-0.5-8274/2-14, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:044:0230, загальною площею 0,0164 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, складає 268 688,86 грн.; за даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.09.2014 р. № 18-8-0.5-8274/2-14, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:044:0233, загальною площею 0,0132 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, складає 43956,00 грн. Таким чином, розмір орендної плати за користування земельними ділянками по договору оренди землі складає 19 462, 40 грн. Зазначені обставини зумовили необхідність внесення змін до пунктів 5 і 9 договору оренди землі від 07.07.2006 р., у зв'язку з чим позивачем було направлено на адресу відповідача відповідний лист, який залишено останнім без відповіді. Обґрунтовуючи позовні вимоги, Запорізька міська рада посилається на ст. ст. 142, 144 Конституції України, ст. ст. 14, 271, 274, 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 632, 651, 653 ЦК України, ст. ст. 1, 2, 54, 57, 84 ГПК України, ст. ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 10, 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Представник позивача в судовому засіданні висловився в підтримку заявленого позову.
Приватний підприємець ОСОБА_2, відповідач по справі, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Ухвалу суду було направлено на адресу місця проживання відповідача, що вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 69068, АДРЕСА_1, що відповідає вимогам ст. 64 ГПК України.
За заявою представника позивача, розгляд справи здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.
У відповідності до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
07.07.2006 р. між Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач) та Приватним підприємцем ОСОБА_2 (орендар, відповідач) оформлений договір оренди землі, зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040626100657 (далі - договір № 040626100657).
Згідно п. п. 1, 2 договору № 040626100657 орендодавець, відповідно до рішення тридцять другої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 13/137 від "28" квітня 2006 р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для розташування прибудови торговельного центру до нежитлового приміщення № 322 та гостьових автостоянок, які знаходяться: АДРЕСА_2. В оренду передаються земельні ділянки загальною площею 0,0861 га.
Відповідно до п. 5 договору № 040626100657 нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить: 262 024 грн. 17 коп. (в цінах 2006 року).
Договір укладається на 10 років (п. 8 договору № 040626100657).
Згідно п. 9 договору № 040626100657, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 887 грн. 22 коп. (Вісімсот вісімдесят сім грн. 22 коп.) на протязі строку будівництва об'єкта та в розмірі 2 620 грн. 24 коп. (Дві тисячі шістсот двадцять грн. 24 коп.) з дня введення об'єкту до експлуатації за загальну площу земельної ділянки за календарний рік в цінах 2006 року.
За умовами п. 12 договору № 040626100657 розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Згідно п. 32 договору № 040626100657 зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягання згоди щодо змін умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Факт передачі позивачем в оренду відповідачу земельних ділянок підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 18.07.2006 р.
03.03.2008 р. Запорізька міська рада прийняла рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» відповідно до якого вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, виконану УДНДІПМ «Діпромісто» (п.1); затвердити базову вартість 1 мІ землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р.; при розрахунку нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки значення коефіцієнтів впливу санітарно-гігієнічних факторів, які діють на даній ділянці, застосовувати в повному обсязі відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (п. 6); впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р. (п. 7); визнати рішення Запорізької міської ради від 15.06.2001 № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки (п. 8); Управлінню земельних ресурсів у м. Запоріжжі Запорізької області до 01.05.2008 р. розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників (п. 9); доручити управлінню внутрішньої політики міської ради оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації (п.10).
27.07.2011 р. на позачерговій сесії Запорізької міської ради шостого скликання було прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», відповідно до якого визначений коефіцієнт, згідно якого визначається розмір орендної плати за земельні ділянки.
26.06.2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради № 16 від 27.07.2011 р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», згідно з яким розмір орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, крім пунктів, наведених в додатку, використовується коефіцієнт 3.
У подальшому, Запорізька міська рада, на підставі ст. 188 Господарського кодексу України, звернулася до відповідача з письмовою пропозицією від 19.03.2014 р. за № 01/02-32/00864 «Про внесення змін до договору оренди землі».
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. ст. 651, 652 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 ЦК України, передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Пунктом 12 Договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Згідно ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із призначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону).
За положеннями частин 1 та 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. № 161-XIV, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя» (далі - рішення № 37). Рішенням № 37 встановлено, що розмір орендної плати визначається згідно формули: О = П * К * Кі, де «О» - розмір орендної плати; «П» - розмір земельного податку, визначений згідно вимог Податкового кодексу України; «К» - коефіцієнт визначений даним рішенням; «Кі» - коефіцієнт індексації.
Розмір земельного податку «П» був встановлений ст. 274 Податкового кодексу України та складав 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З 01.01.2015 р. набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, в тому числі щодо сплати орендної плати за землю.
Відповідно до п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно ст. 265 Податкового кодексу України до складу податку на майно входить: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортний податок; плата за землю.
Відповідно до положень ст. 10 Податкового кодексу України податок на майно належить до місцевих податків.
Пунктом 10.2 ст. 10 Податкового кодексу України передбачено, що місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
Тобто, з 01.01.2015 р. ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, повинна встановлюватись відповідною місцевою радою.
Пунктами 12.3.4, 12.3.5 ст. 12 Податкового кодексу України встановлено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). У разі якщо міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідного місцевого податку, що є обов'язковим згідно з нормами цього Кодексу, то плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
Доказів того, що на сьогоднішній день Запорізькою міською радою рішення щодо встановлення ставки податку за земельні ділянки міста прийнято сторонами не надано.
Таким чином, до прийняття Запорізькою міською радою рішення про встановлення нової ставки податку в межах, визначених ст. 274 Податкового кодексу України, розрахунок розміру орендної плати за землю здійснюється виходячи із ставки податку в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорії та форм власності (ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в своїх положеннях приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов'язковим до виконання на відповідній території та встановлюються у встановленому законом порядку.
Як вбачається з рішення Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008 р., а саме: пунктом 3 вирішено затвердити базову вартість землі у розмірі 190,18 грн. із користуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р.
Земельні ділянки, які передані відповідачу в оренду пройшли нормативну грошову оцінку: за даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.09.2014 р. № 18-8-0.5-8274/2-14 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:044:0232, загальною площею 0,0164 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, складає 54612,00 грн.; за даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.09.2014 р. № 18-8-0.5-8274/2-14, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:044:0231, загальною площею 0,0303 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, складає 281 490,03 грн.; за даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.09.2014 р. № 18-8-0.5-8274/2-14, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:044:0230, загальною площею 0,0262 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, складає 268 688,86 грн.; за даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.09.2014 р. № 18-8-0.5-8274/2-14, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:044:0233, загальною площею 0,0132 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, складає 43956,00 грн.
26.06.2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради № 16 від 27.07.2011 р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», згідно з яким розмір орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, крім пунктів, наведених в додатку, використовується коефіцієнт 3.
Відповідно до проведеного розрахунку розмір орендної плати становить 19462 грн. 40 коп., тобто 3-х кратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2014 року.
Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.
Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 632 Цивільного Кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010 р. у справі № 2-1/10068-2008.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни до п. 5 договору оренди землі, зареєстрованого 18 липня 2006 р. за № 040626100657, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_2, щодо земельних ділянок загальною площею 0,0861 га, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2, для розташування прибудови торговельного центру до нежитлового приміщення № 322 та гостьових автостоянок, виклавши його в такій редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 648746 грн. 89 коп. (шістсот сорок вісім тисяч сімсот сорок шість грн. 89 коп.) в цінах 2014 року".
Внести зміни до п. 9 договору оренди землі, зареєстрованого 18 липня 2006 р. за № 040626100657, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_2, щодо земельних ділянок загальною площею 0,0861 га, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2, для розташування прибудови торговельного центру до нежитлового приміщення № 322 та гостьових автостоянок, виклавши його в такій редакції: " 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 19462 грн. 40 коп. (дев'ятнадцять тисяч чотириста шістдесят дві гривні 40 коп.), що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2014 року".
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_2 (69068, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи: 04053915) 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 16.02.2015 р.
Суддя А.О. Науменко