Постанова № 42748599, 12.02.2015, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2015
Номер справи
821/208/15-а
Номер документу
42748599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/208/15-а17 год. 29 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Дубровної В.А.,

при секретарі: Кальченко - Буланової М.С.,

за участю представників

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - Предместнікової Д.О., Дамаскіної В.П.,

третьої особи - 1 - Порохні Є.С.,

третьої особи - 2 - Малишко А.А.,

третьої особи - 3 - Малишко А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Державної реєстраційної служби Генічеського районного управління юстиції у Херсонській області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Генічеської міської ради, Комунального підприємства "Азовкомунсервіс", Комунального підприємства "Генічеське виробниче управління водопроводно - каналізаційного господарства" про визнання дій протиправними та скасування запису,

встановив:

ОСОБА_6 (далі - позивач, ОСОБА_6.) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної реєстраційної служби Генічеського районного управління юстиції у Херсонській області (далі - відповідач), у якому з урахування уточнення позовних вимог, просить -

- визнати протиправними дії Державного реєстратора Карвацької Є.В. щодо внесення до Державного реєстру юридичних осіб запису №1 487 1270021000803 про припинення КП "Генічеське ВУВКГ";

- скасувати запис №14871270021000803 про рішення засновника Генічеської міської ради від 22.12.2014 року №1060 "Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку житлово - комунальних послуг", яким визначено порядок проведення реорганізації КП "Генічеське ВУВКГ" шляхом приєднання до КП "Азовкомунсервіс".

- визнати протиправними дії Державного реєстратора Карвацької Є.В. щодо відмови в ознайомлені з матеріалами реєстраційної справи КП "Генічеське ВУВКГ".

Вказані вимоги позич обґрунтовує тим, що оскаржувані дії державного реєстратора Карвацької Є.В порушують його право, як керівника КП "Генічеське ВУВКГ", що підтверджується витягом з ЄДР. Позивач вважає, що дії державного реєстратора щодо внесення до ЄДР запису про рішення засновника про припинення Комунального підприємства "Генічеське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (далі - КП "Генічеське ВУВКГ") та розпочату процедуру ліквідації, а саме передання управління вказаним підприємством ліквідаційній комісії, є протиправними у зв'язку з незаконністю рішення чергової сесії Генічеської міської ради, прийнятого від 22.12.2014 р. №1060 "Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку житлово - комунальних послуг", що підтверджується його оскарженням в судовому порядку. Крім того, позивач вказує на порушення відповідачем вимог ч. 2 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", а в частині здійснення оскаржуваних дій за відсутності висновку Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про відповідність реорганізації КП "Генічеське ВУВКГ" у формі приєднання до КП "Азовкомунсервіс", а також порушення вимог ч. 3 ст. 34 цього Закону щодо відсутності на рішенні Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. №1060 підпису уповноважених осіб юридичної особи, яка припиняється, та юридичної особи правонаступника. Щодо протиправності дії Державного реєстратора Карвацької Є.В. у відмові ОСОБА_6 ознайомити його з матеріалами реєстраційної справи КП "Генічеське ВУВКГ", то, на думку позивача, наявність в ЄДР інформації щодо його як керівника КП "Генічеське ВУВКГ" зобов'язувало державного реєстратора відповідно до ч. 6 ст. 11 вказаного Закону ознайомити його з іншими документами реєстраційної справи.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вказані позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач надав суду письмові заперечення, якими просив відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки вважає, що внесення запису до ЄДР щодо рішення засновника про припинення КП "Генічеське ВУВКГ" здійснено у відповідності до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". Відповідач зазначає, що відповідно до статті 4 вказаного Закону, державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою та другою цієї статті, а тому, на думку відповідача, вчинення реєстраційної дії в даному випадку лише на підставі рішення сесії Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. № 1060 "Про реорганізацію комунальних підприємств та зміну поведінки учасника ринку надання житлово-комунальних послуг", не є порушенням вищевказаного Закону. Відповідач вказав, що доводи позивача щодо порушення державним реєстратором частини 2 статті 34 цього Закону є безпідставними, оскільки КП "Генічеське ВУВКГ" не є ліцензіатом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфери енергетики та комунальних послуг (далі - Національна комісія), і тому отримання дозволу вказаної Комісії, не передбачено діючим законодавством. Щодо доводу позивача про внесення державним реєстратором до ЄДР оскаржуваного запису на підставі рішення Генічеської міської ради, яке, на його думку, є незаконним, то згідно ч. 4 статті 53 Закону про реєстрацію, відповідальність за подання завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, несуть особи, які подаються такі відомості, а не державний реєстратор. Відповідач також вказує, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є лише засвідченням факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, а тому не можуть завдавати шкоду правам, свободам та інтересу позивача.

В судовому засіданні представники відповідача підтримали вказані заперечення та просили суд відмовити у задоволені позовних вимог.

У ході підготовчого провадження справи судом ухвалою від 27.01.2015 року залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Генічеську міську раду (далі - третя особа-1), КП "Азовкомунсервіс" (далі - третя особа-2), КП "Генічеське виробниче управління водопроводно-каналізаційного господарства" (ліквідаційна комісія) (далі - третя особа-3).

Представник третьої особи-1 в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовних вимог, оскільки вважає, що доводи позивача про незаконність рішення Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. № 1060 " Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку житлово - комунальних послуг" не підлягають доведенню в межах розгляду спірних питань щодо оскарження дій державного реєстратора. При цьому, вказав, що відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про ліквідацію, реорганізацію підприємств комунальної власності відповідної територіальної громади є виключною компетенцією відповідних рад, а тому вказане рішення Генічеської міської ради щодо припинення КП "Генічеське ВУВКГ" шляхом його приєднання до КП "Азовкомунсервіс" прийнято в межах наданих їй повноважень. Щодо доводу позивача про необхідність погодження з Національною комісією питань припинення КП "Генічеське ВУВКГ", то КП "Генічеське ВУВКГ" не є ліцензіатом Національної комісії і тому відсутні законні підстави для такого погодження. Щодо доводу позивача про відсутність на рішенні Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. №1060 підпису уповноважених осіб КП "Генічеське ВУВКГ" та КП "Азовкомунсервіс", представник третьої особи-1 вказав, що керівники комунальних підприємства не мають впливу на прийняття рішення засновника про припинення юридичної особи, а також ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що підписання рішень міської ради уповноважено міського голову або секретаря міської ради.

В судовому засіданні представник третьої особи-1 підтримав вказані заперечення та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Представник третьої особи-2 та третьої особи-3 в судовому засіданні заперечив щодо задоволення вказаних позовних вимог, погодившись з доводами відповідача та третьої особи-1 щодо відсутності у діях державного реєстратора відповідача порушень вимог діючого законодавства при вчиненні ним реєстраційних дій по внесенню в ЄДР запису рішення засновника про припинення КП "Генічеське ВУВКГ". При цьому вказав, що рішенням Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. за №1060 затверджено склад ліквідаційної комісії по припиненню діяльності КП "Генічеське ВУВКГ", на яку покладено обов'язок письмово повідомити державного реєстратора Генічеської районної державної адміністрації про припинення діяльності КП "Генічеське ВУВКГ", що фактично було зроблено головою ліквідаційної комісії і як доказ державним реєстратором внесено до ЄДР запис про рішення засновника про реорганізацію КП "Генічеське ВУВКГ".

В судовому засіданні представник третьої особи-2 та третьої особи-3 підтримав вказані заперечення та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно розпорядження секретаря Генічеської міської ради від 01.09.2014 р. за №43 ОСОБА_6 був поновлений на посаді начальника КП "Генічеське ВУВКГ" з 02.09.2014 р. та до даного часу перебуває на посаді керівника КП "Генічеське ВУВКГ", що підтверджується контрактом з керівником підприємства від 21.12.2010 р. за №17/2010, підписаним між Генічеською міською радою та ОСОБА_6 та витягом з ЄДР 30.12.2014 р.

З метою посилення ефективності та вдосконалення роботи комунальної галузі, раціоналізації структури та управління комунальним господарством міста Генічеськ, відповідно до статей 104,106,107 Цивільного кодексу України, статей 59,78 Господарського кодексу України, керуючись статтями 25, 26, 59, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на ХLIУ сесії VI скликання Генічеською міською радою 22.12.2014 р. за № 1060 прийнято рішення:

- реорганізувати комунальне підприємство "Генічеське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", код ЄДРПОУ 04639087, що знаходиться за адресою: м. Генічеськ, вул. Воровського, 196, яке зареєстровано Генічеською районною державною адміністрацією 24 липня 1988 року, реєстраційний №762/822, шляхом його припинення та приєднання до комунального підприємства "Азовкомунсервіс", код ЄДРПОУ 32368086, що знаходиться за адресою: м. Генічеськ, вул. Гоголя, 196, яке зареєстровано Генічеською районною державною адміністрацією 25 березня 2003 року, реєстраційний № 1490.

- встановити, що комунальне підприємство "Азовкомунсервіс" є повним правонаступником комунального підприємства "Генічеське ВУВКГ". До комунального підприємства "Азовкомунсервіс" переходять все майно, майнові та немайнові права та обов'язки, у тому числі і обов'язки відносно найманих працівників комунального підприємства, що припиняється.

- затвердити склад комісії по припиненню діяльності комунального підприємства "Генічеське ВУВКГ" (додається).

- встановити, що комісія по припиненню здійснює керівництво діяльністю комунального підприємства, що припиняється, до моменту його припинення у встановленому законодавством порядку.

- встановити, що на комунальне підприємство "Азовкомунсервіс", як правонаступника підприємства, що припиняється, розповсюджується дія всіх прийнятих для цих підприємств рішень стосовно визначення його виконавцем житлово-комунальних послуг, затверджених типових переліків послуг, порядків та періодичності їх надання, тощо.

Представник позивача в судовому засіданні пояснила, що підставою для звернення ОСОБА_6 до суду з вказаним позовом є порушення його прав, як керівника КП "Генічеське ВУВКГ", оскільки оскаржуваними діями державного реєстратора введено процедуру припинення управління КП "Генічеське ВУВКГ" на підставі рішення засновника, яке є незаконним.

Суд вказує, що здійснюючи передбачене статтею 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, позивач вказує у позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право та охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

З огляду на вказані законодавчі приписи до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється.

Таким чином, вирішуючи у даній справі спірні правовідносини по суті, суд повинен встановити чи є оскаржувані дії відповідача такими, що породжують для позивача настання будь-яких юридичних наслідків і впливають на його права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, які виникли безпосередньо між позивачем та відповідачем.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року №755-IV (далі - Закон України № 755-IV).

У частині 1 статті 4 цього Закону визначено - державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (частина 1 статті 16 Закону).

Судом встановлено, що 30.12.2014 року державним реєстратором Карвацької Є.В. внесено до Єдиного державного реєстру запис №14871270021000803 про рішення засновника щодо припинення юридичної особи КП "Генічеське ВУВКГ", яке предметом оскарження у даній справі.

Представник позивача в судовому засіданні зауважив, що на сесії Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. ліквідаційна комісія КП "Генічеське ВУВКГ" не затверджувалась і голова ліквідаційної комісії не призначався, що підтверджується наявним у справі аудіовідеозаписом з Генічеського інформаційного порталу: www.vizit, та стало підставою для звернення ОСОБА_6 до Генічеського районного суду Херсонської області з адміністративним позовом про скасування рішення сесії Генічеської міської ради 22.12.2014 р. за №1060.

Суд вказує, що відповідно до частини першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Частиною десятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

З огляду на викладене та враховуючи, що на момент розгляду справи, відсутнє судове рішення, яким визнано незаконним рішення сесії Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. за №1060, тому доводи позивача про незаконність вказаного рішення Генічеської міської ради не можуть бути прийняти судом до уваги.

При цьому, суд вказує, що відповідно до установчих документів КП "Генічеське ВУВКГ" є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі Статуту у новій редакції, яка зареєстрована 24.01.2014 р., метою та предметом діяльності Підприємства є видобуток підземних вод і надання послуг з централізованого водопостачання і водовідведення для господарсько-побутових потреб населення, підприємств, установ і організацій, які надаються позивачем на підставі Ліцензії серії НОМЕР_1 від 03.02.2011 р., виданої Херсонською обласною державною адміністрацією на централізоване водопостачання та водовідведення зі строком дії з 03.02.2011 р. по 02.03.2016 року. Засновником підприємства та вищим органом управління є Генічеська міська рада.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 143, 144 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

В судовому засіданні сторонами визнано, що КП "Генічеське ВУВКГ" належить до сфері управління Генічеської міської ради, як це передбачено в статуті підприємства, копія якого долучена до матеріалів справи.

При цьому, суд вказує, що технічна помилка у редакції преамбули Статуту КП "Генічеське ВУВКГ" про те, що комунальне підприємство "Генічеське ВУВКГ" засноване на державній власності, не спростовує факти щодо назви підприємства "комунальне", визначення вищим органом управління підприємством засновника в особі Генічеської міської ради.

Відповідно до статті 110 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа ліквідується, зокрема за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Стаття 59 Господарського кодексу України визначає, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

Наведені законодавчі норми свідчать, що Генічеська міська рада, як суб'єкт управління об'єктом комунальної власності, наділена відповідними повноваженнями, зокрема ліквідовувати реорганізовувати підприємства, що належать до сфери його управління шляхом прийняття відповідного рішення.

Відповідно до частин 3, 4 ст. 111 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Відповідно до пунктів 3 та 4 рішення сесії Генічеської міської ради затверджено склад комісії по припиненню діяльності комунального підприємства "Генічеське ВУВКГ", викладений у додатку до вказаного рішення, а також встановлено, що комісія по припиненню здійснює керівництво діяльністю комунального підприємства, що припиняється, до моменту його припинення у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до додатку до рішення Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. за №1060, головою ліквідаційної комісії визначено начальника КП "Азовкомунсервіс" Ананьєва С.І. та до складу ліквідаційної комісії включено начальника КП "Генічеське ВУВКГ" ОСОБА_6

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що внаслідок затвердження складу ліквідаційної комісії, до неї переходять повноваження щодо управління справами КП "Генічеське ВУВКГ", а саме голова комісії Ананьєв С.І. та її члени набувають повноважень представляти її інтереси у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Таким чином, суд вважає помилковими доводи позивача про порушення його прав, як керівника КП "Генічеське ВУВКГ", у зв'язку з передачею управління справами КП "Генічеське ВУВКГ" до ліквідаційної комісії, а саме голови комісії Ананьєва С.І., оскільки чинне законодавство надає саме засновнику юридичною особи право визначати орган з виконання функцій по ліквідації юридичної особи, а тому не покладення виконання таких функцій на орган управління юридичної особи, в особі керівника підприємства ОСОБА_6, не може свідчити про незаконність рішення Генічеської міської ради та порушення будь-яких прав позивача.

Крім того, позивач в адміністративному позові та представник позивача в судовому засіданні зауважили, що при внесенні до Державного реєстру юридичних осіб запису №14871270021000803 про рішення засновника щодо припинення юридичної особи КП "Генічеське ВУВКГ" державним реєстратором Державної реєстраційної служби Генічеського районного управління юстиції у Херсонській області Карвацькою Є.В. було допущено ряд порушень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", а саме вимог частин 2 та 3 ст. 35 цього Закону, що було підставою у державного реєстратора залишити заяву голови ліквідаційної комісії без розгляду.

Перевіряючи вказані доводи представника позивача на предмет їх узгодженості з приписами частин 2 та 3 ст. 34 Закону України № та наявним у справі доказам, суд вказує на наступне.

Документи, що подаються для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженим ними органом щодо припинення юридичної особи врегульовано статтею 34 Закону України №755-IV, якою, зокрема, передбачено -

- у випадках, встановлених законом, крім документів, що передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, який підтверджує одержання згоди відповідних державних органів на припинення юридичної особи ( ч. 2 ст. 34 Закону);

- у разі припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання рішення щодо припинення юридичної особи підписується уповноваженими особами юридичної особи або юридичних осіб, що припиняються, та юридичної особи - правонаступника (ч. 3 ст. 34 Закону).

Відповідно до статті 1 Закону України №755-IV державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно із частиною другою статті 4 Закону України №755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Частиною 7 ст. 34 Закону України №755-IV визначено, що підставами для залишення без розгляду документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, є, зокрема, якщо: рішення щодо припинення юридичної особи оформлено з порушенням вимог, які встановлені частиною третьою цієї статті; документи подані не у повному обсязі.

Частиною 1 ст. 105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Відповідно до підпункту 4.1. пункту 4 рішення Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. за №1060, зобов'язано ліквідаційну комісію по припиненню протягом семи робочих днів з дня прийняття даного рішення письмово повідомити державного реєстратора Генічеської районної державної адміністрації про припинення діяльності комунального підприємства "Генічеське ВУВКГ".

Як вбачається з наданих відповідачем до матеріалів справи документів, 30.12.2014 р. головою ліквідаційної комісії КП "Генічеське ВУВКГ" Ананьєвим С.І. було надано державному реєстратору рішення Генічеської міської ради від 22.12.2014 року №1060 "Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку житлово - комунальних послуг", про що свідчить складений 30.12.2014 р. державним реєстратором опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи" до реєстраційної справи 1_487_000803_55.

В судовому засіданні представник позивача стверджував, що для внесення державним реєстратором запису про рішення засновника щодо припинення КП "Генічеське ВУВКГ" шляхом приєднання до КП "Азовкомунсервіс" недостатньо лише рішення Генічеської міської ради від 22.12.2014 року №1060 "Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку житлово - комунальних послуг", оскільки, на думку позивача, КП "Генічеське ВУВКГ" є суб'єктом природної монополії і тому необхідно мати згоду Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про відповідність реорганізації КП "Генічеське ВУВКГ" у формі приєднання до КП "Азовкомунсервіс", як це передбачено ч. 2 ст. 34 Закону України №755-IV. Вказані твердження представник позивача обґрунтовував нормами Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", яким передбачено, що суб'єкт природної монополії - це суб'єкт господарювання будь-якої форми власності, який провадить діяльність на ринку, що перебуває у стані природної монополії, у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, захоронення побутових відходів і транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) і тепловими мережами. Відповідно до ст. 2, частин 9, 10 ст. 6 цього Закону, органом державного регулювання у сфері комунальних послуг і Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, до повноважень якої, зокрема входить надання висновків про відповідність ліквідації, реорганізації у формі злиття, приєднання, участі в об'єднаннях, а також придбання або відчуження більше 25 відсотків часток (акцій, паїв) активів суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках умовам і правилам провадження ліцензованої діяльності.

В ході розгляду справи судом встановлено, що КП "Генічеське ВУВКГ" не є ліцензіатом НКРЕКП і на вказане підприємство не розповсюджуються Порядок встановлення вимог щодо провадження суб'єктами природних монополій господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, та обмежень щодо суміщення видів господарської діяльності суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 04.02.2013 №15, оскільки даний Порядок поширюється на суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснює Національна комісія, що підтверджується письмовими роз'ясненнями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 21.01.2015 р. за №30-21-24/18 на запит заступника Генічеського міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств щодо погодження з НКРЕКП питання приєднання комунального підприємства "Генічеське ВУВКГ" до комунального підприємства "Азовкомунсервіс".

З огляду на викладене, суд вважає помилковими доводи позивача щодо недотримання державним реєстратором вимог ч. 2 ст. 34 Закону України №755-IV.

Щодо доводу позивача про недотримання відповідачем ч. 3 ст. 34 Закону України №755-IV та прийняття рішення сесії Генічеської міської ради 22.12.2014 р. за №1060, не підписаного уповноваженими особами юридичної особи, що припиняються, та юридичної особи - правонаступника, зокрема ОСОБА_6, як керівником юридичної особи, яка припиняється, то суд вказує на наступне.

Відповідно до статті 56 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) суб'єкт господарювання може бути утворений шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єктів господарювання з додержанням вимог законодавства.

Згідно зі статтею 81 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Цією ж статтею ЦКУ встановлено, що цим Кодексом встановлюються порядок створення, організаційно-правові форми, правовий статус юридичних осіб приватного права. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

Частина перша статті 106 ЦКУ вказує, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Згідно із п.30 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як прийняття рішень, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

При цьому, згідно з частиною другою статті 3 Закону про реєстрацію законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації, зокрема, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також інших установ та організацій.

Отже, з огляду на вищевказані приписи, суд вважає, що при припиненні правового статусу юридичних осіб публічного права шляхом реорганізації, до якого відноситься Комунальне підприємство "Генічеське ВУВКГ", вимоги частини 3 ст. 34 цього Закону не застосуються.

Крім того, суд зауважує, що Генічеська міська рада виступає єдиним засновником та вищим органом управління як юридичної особи, що припиняється, тобто Комунального підприємства "Генічеське ВУВКГ", так і юридичної особи правонаступника Комунального підприємства "Азовкомунсервіс".

Також суд приймає до уваги пояснення представника Генічеської міської ради, який з посиланням на ст. 46 закону України " Про місцеве самоврядування" пояснив, що прийняті сесією міської ради рішення підписуються особисто міським головою, у разі його відсутності - відповідно секретарем міської ради.

З огляду на викладене, суд вважає помилковими доводи позивача щодо недотримання державним реєстратором вимог ч. 3 ст. 34 Закону України № 755-IV.

Враховуючи, що під час розгляду справи позивачем не доведено, а судом не встановлено, що оскаржувані дії державного реєстратора порушують права, свободи чи інтереси позивача, як керівника КП "Генічеське ВУВКГ", тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дії Державного реєстратора Карвацької Є.В. щодо внесення до Державного реєстру юридичних осіб запису №1 487 1270021000803 про припинення КП "Генічеське ВУВКГ".

Враховуючи те, що спірний реєстраційний запис №14871270021000803 про рішення засновника Генічеської міської ради від 22.12.2014 року №1060 "Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку житлово - комунальних послуг" внесено відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у відповідності до вимог законодавства та в межах наданих повноважень, тому у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача скасувати даний записи, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині скасування запису №14871270021000803 про рішення засновника Генічеської міської ради від 22.12.2014 року № 1060 "Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку житлово - комунальних послуг", яким визначено порядок проведення реорганізації КП "Генічеське ВУВКГ" шляхом приєднання до КП "Азовкомунсервіс" не підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача визнати протиправними дії Державного реєстратора Карвацької Є.В. щодо відмови в ознайомлені з матеріалами реєстраційної справи КП "Генічеське ВУВКГ", то суд вказує на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 15.01.2015 р. позивач, як керівник КП "Генічеське ВУВКГ", звернувся до державного реєстратора з заявою надати можливість ознайомитись з матеріалами реєстраційної справи КП "Генічеське ВУВКГ" та зробити копії з документів.

При цьому, на даній заяві міститься відмітка ОСОБА_6 про те, що він ознайомився з матеріалами, поданими державному реєстратору на вчинення реєстраційної дії №1 487 1270021000803, проте в ознайомлені з реєстраційною справою КП "Генічеське ВУВКГ" відмовлено.

Як вбачається зі змісту адміністративного позову та враховуючи пояснення представника позивача в судовому засіданні, судом встановлено, що оскаржувану відмову державного реєстратора позивач обґрунтовує тим, що у витягу з ЄДР міститься інформація про ОСОБА_6, як керівника КП "Генічеське ВУВКГ" і підписанта, та особи, яка має право вчиняти юридичні дії без довіреності, що, на його думку, дає законні підстави для ознайомлення з реєстраційною справою КП "Генічеське ВУВКГ" та робити копії.

Перевіряючи обґрунтованість даної вимоги позивача на предмет її узгодженості з діючим законодавством, суд вказує на наступне.

Державний реєстратор у своїй діяльності зобов'язаний керуватись Конституцією України, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон про реєстрацію) та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Державний реєстратор за порушення законодавства в сфері державної реєстрації та законодавства про інформацію несе дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини шостої статті 11 Закону про реєстрацію право доступу до документів, які знаходяться у відповідній реєстраційній справі, мають засновники (учасники) юридичної особи, фізична особа-підприємець, а також уповноважені ними особи на підставі письмової заяви та працівники контролюючих і правоохоронних органів на підставі відповідного письмового запиту, якщо такий запит подається у зв'язку із здійсненням ними повноважень, що визначені законом.

Видача копій установчих та реєстраційних документів суб'єкта господарювання зазначеним вище Законом не передбачена.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону про реєстрацію відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді: витягу з Єдиного державного реєстру; довідки про наявність або відсутність в Єдиному державному реєстрі інформації, яка запитується.

За результатами дослідження витягу з ЄДР, зробленого станом на 26.01.2015 р., судом встановлено, що у відомостях " Прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи: вказано ОСОБА_6, 01.09.2014 - керівник, ОСОБА_6, 01.09.2014 - підписант, Ананьєв Сергій Іванович - голова комісії з припинення або ліквідатор".

Як зазначалось вище, частиною 4 ст. 105 Цивільного кодексу України передбачено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Відповідно до додатку рішення Генічеської міської ради від 22.12.2014 р. за №1060, головою ліквідаційної комісії є начальник КП "Азовкомунсервіс" Ананьєва С.І., а ОСОБА_6, як начальник КП "Генічеське ВУВКГ", є членом ліквідаційної комісії.

З огляду на викладене, суд вважає, що державним реєстратором правомірно відмовлено ОСОБА_6 в ознайомлені з реєстраційною справою КП "Генічеське ВУВКГ", оскільки на момент звернення до державного реєстратора, ОСОБА_6, як керівник КП "Генічеське ВУВКГ", не мав повноважень щодо управління справами підприємства, а тому його повноваження у розумінні керівника підприємства, були передані до ліквідаційної комісії КП "Генічеське ВУВКГ". При цьому, суд вказує, що позивач має право звернення до відповідача, як член ліквідаційної комісії, відповідно до повноважень, передбачених ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову у цій частин.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на викладене, Державна реєстраційна служба Генічеського районного управління юстиції у Херсонській області, як суб'єкт владних повноважень, спростували у повному обсязі твердження позивача та довели правомірність своїх дій, а позивач не довів суду та не надав належних та допустимих доказів в обґрунтування позовних вимог, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-163 КАС України, суд, -

постановив:

У задоволені адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 лютого 2015 р.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 5.1.1